Investice do zlata vystoupily v pololetí na nový rekord, táhly hlavně ETF

Poptávka po investičním zlatě dosáhla v letošním prvním pololetí rekordu. V samotném druhém čtvrtletí se investice do kovu více než zdvojnásobily na 448 tun. Oznámila to Světová rada pro zlato (WGC). Investoři zlato kupovali hlavně prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF). Nákupy zlatých šperků se snížily, když menší zájem o zlato měli zejména Číňané a Indové, kteří jsou největšími spotřebiteli kovu na světě.
Celková poptávka po zlatě v prvním pololetí dosáhla 2 335 tun, což představuje meziroční nárůst o 15 % a druhý nejvyšší údaj v historii. Ve druhém čtvrtletí činila celková poptávka po kovu 1 050 tun, v loňském druhém čtvrtletí dosáhla 910 tun.
Za růstem poptávky stály z velké části investice do ETF. Ty se zvýšily ve druhém čtvrtletí na 237 tun. Před rokem zájem o zlato ve formě ETF naopak klesal.
Alistair Hewitt z WGC agentuře Reuters řekl, že existují v zásadě tři hlavní důvody, kvůli nimž investoři posilují investice do zlata. "Prvním je pokračování bezpříkladného uvolňování měnové politiky, zejména škodlivý rozmach záporných úrokových sazeb," řekl. "Druhým je stále méně předvídatelná politika, jak výstižně ukázal brexit, a třetím předpokládané pomalejší tempo zvyšování sazeb v USA a s tím spojený slabší dolar," poznamenal Hewitt.
Vyšší poptávka po zlatě způsobila, že se cena kovu během pololetí zvýšila zhruba o čtvrtinu. To je největší procentuální nárůst za více než 35 let.
Prudký růst ceny ovlivnil celkové složení poptávky. Investoři, kteří nákupem zlata chtějí rozložit investiční riziko, zastínili tradičně silné nákupy šperků a vůbec poprvé se v prvním pololetí stali největším jednotlivým komponentem v celkovém mixu zájemců o kov.
Po referendu o vystoupení Británie z EU zaznamenaly růst poptávky po investičním zlatě také české firmy. "Cena zlata se v českých korunách od začátku roku zvedla více než o pětinu, protože mnoho klientů má zlato jako alternativu k nízkoúročeným spořicím účtům a termínovaným vkladům. Zaznamenali jsme růst zájmu klientů jak o mince, tak o slitky," říká předseda Asociace pro investiční kovy a mince Vladimír Brůna.
Zlato jakožto drahý kov poptávají kromě domácností a investorů i technologické podniky, které jej využívají v elektronice či ve stomatologii, ale i centrální banky a další instituce. Konkrétně zájem centrálních bank o zlato ale v posledním půlroce klesal, uvedla WGC.
Z jednotlivých regionů byla nejsilnější poptávka spotřebitelů po kovu ve druhém čtvrtletí tradičně v Číně (184 tun) a v Indii (131 tun), v obou zemích ovšem v meziročním srovnání klesla. Vzrostla naopak ve Spojených státech, a to o třetinu na zhruba 51 tun.
Zdroj: World Gold Council, ČTK