Algoritmy útočí. Kdy přechytračí investory?

Kdyby Toma Dorseyho a jeho kolegy unesli mimozemšťané přímo z richmondské kanceláře, možná by si toho nikdo nevšiml. Automatický systém jejich nového "investorského lákadla", burzovně obchodovaného fondu (ETF) First Trust Dorsey Wright Focus 5 ETF, by totiž vesele pokračoval ve výběru vhodných investic docela sám.
"Jednou za čtvrtletí akorát zmáčkneme tlačítko," popisuje situaci ve své firmě s jistou mírou nadsázky Dorsey. Algoritmus fondu vygeneruje seznam investic a vedení společnosti ho schválí. Jinak se podle slov Dorseyho lidé do práce robotům nepletou.
Obliba takzvaných smart beta fondů roste. Ve Spojených státech jich funguje už téměř 400. Z celkového objemu aktiv amerických ETF drží přibližně 20 %, tedy nějakých 400 miliard dolarů. Přitom v květnu 2000 to ještě byla nula.
Na smart beta fondy (podobně jako na každou "zázračnou investici" na Wall Street) si letos hodlá posvítit americký regulátor Financial Industry Regulatory Authority (FINRA). Některé algoritmy výběru investic mohou být podle úřadu pro jednotlivé investory příliš složité až netransparentní.
Sám šéf akciových beta strategií společnosti State Street Richard Hannam před lety připustil, že některé takové ETF jsou "černými skříňkami", tedy systémy se známým vstupem i výstupem, ale s neznámou vnitřní strukturou.
"Smart beta fondy v podstatě mažou souvislost mezi cenou akcie a její váhou v daném indexu," vysvětluje zakladatel Research Affiliates Rob Arnott. Oblíbené indexy kopírují, pokud jde o složení (čímž jsou atraktivní pro méně zkušené investory, kteří se zatím bojí rozhodovat o investičních rizicích), všechny společnosti v nich ale mívají přidělenou stejnou váhu. Mohou také vybírat akcie podle dalších kritérií, jako jsou volatilita kurzu, výše dividend či pravidelnost jejich vyplácení. Ačkoli tak řada smart beta fondů kopíruje tržní indexy, některým se daří jejich výkonnost úspěšně překonávat.
Faktem je, že smart beta strategie se s postupem doby stávají stále sofistikovanějšími, a je proto nutné rozlišovat, zda se jedná o "inteligentní investování" s jasnou logikou, nebo jen o marketing v lákavém obalu, který z nezkušených investorů akorát tahá poplatky.
Podle některých investičních manažerů se roboti smart beta fondů stávají až příliš chytrými. "Myslím si, že smart beta fondy lidi nepříjemně překvapí," předpovídá prezident společnost Creative Planning Peter Mallouk.
Skeptický vůči této strategii je také autor řady knih o investování a bývalý neurolog William Bernstein. "Když držím nějakou třídu aktiv, zajímá mě, jak uvědomělí jsou spoluvlastníci. V případě smart beta fondů řízených roboty tu máme značné množství neukázněných investorů, kteří si myslí, že dostanou oběd zadarmo."
Zdroj: Bloomberg, CNBC, Financial Times
Aktuality
