20. 3. 2023 17:05
Transformace energetiky přináší příležitosti. Je Česko připravené je využít?
Evropská komise letos představí parametry nového fondu, který má podpořit firmy z unijních zemí v době pokračujících následků krize a zabránit jejich odlivu za masivními subvencemi do Spojených států. Komise také se stejným cílem připraví nový rámec pro státní pomoc firmám a normu, která usnadní podporu produkce klimaticky čistých technologií. V projevu na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu to v úterý oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Evropské země se v současnosti snaží vyrovnat s očekávanými dopady bezprecedentních investic, které na podporu boje proti klimatickým změnám chystají Spojené státy. Vláda ve Washingtonu tak podpoří americké firmy a prodej amerických výrobků částkou 369 miliard dolarů. Brusel v současnosti s Washingtonem vyjednává o jeho možném vstřícnějším přístupu k evropským firmám, zároveň ale na popud některých zemí v čele s Francií chystá vlastní subvence.
"Abychom zachovali atraktivitu evropského průmyslu, musíme být schopni konkurovat nabídkám a stimulům, které jsou v současnosti dostupné mimo EU," prohlásila v úterý šéfka unijní exekutivy.
Země EU budou ještě letos moci v rámci dočasně uvolněných pravidel státní podpory pomáhat svým firmám vyrovnat se například s dopady vysokých cen energií. Komise chce pravidla dále adaptovat, aby umožnila například podporu společností z oblasti ekologicky čistých technologií.
Téměř tři čtvrtiny z dosud poskytnuté podpory firmám v EU připadají podle údajů komise na Německo a Francii. Aby byly subvence rozdělovány rovnoměrněji a dočkaly se jich i firmy z méně hospodářsky vyspělých zemí, připraví podle své šéfky komise v rámci letošní revize víceletého rozpočtu Evropský fond suverenity. Zatím však není jasné, zda si k jeho naplnění vezme novou společnou půjčku, nebo využije vlastní zdroje.