Evropským akciím se v pátek dařilo, zisky registrují hlavní indexy i v týdenním horizontu
Západoevropské akciové indexy v pátek skončily v zelených číslech a v plusu benchmarky uzavřely i v týdenním horizontu. V závěru týdne růst táhlo těžební odvětví, které posílilo asi o dvě procenta. Náladu v sektoru podpořila zpráva, že společnosti Rio Tinto a Glencore zvažují spojení.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek přidal 0,69 % na 523,62 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,35 % na 8 505,22 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,20 % na 20 903,39 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,98 % na 7 709,75 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností Iveco Group (+5,72 %), CD Projekt (+5,50 %) nebo Prudential (+4,93 %). V minusu naopak skončily cenné papíry firem Saab (-5,30 %), Carrefour (-4,95 %) či Novo Nordisk (-4,34 %).
Za týden STOXX Europe 600 přidal 2,37 %, FTSE 100 zpevnil o 3,11 %, DAX se zvýšil o 3,41 % a CAC 40 si připsal 3,75 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Těžební giganti Glencore a Rio Tinto údajně zvažují spojení. Podle agentury Bloomberg mají být jednání v rané fázi. Spojením podniků by vznikl nový světový těžař číslo jedna, který by na postu největší firmy v odvětví vystřídal skupinu BHP. Tržní kapitalizace BHP Group se pohybuje kolem 128 miliard dolarů, market capy společností Glencore a Rio Tinto jsou 56, respektive 104 miliard dolarů.
- Inflace v eurozóně v prosinci vzrostla na 2,4 % z listopadových 2,2 %, potvrdil v páteční finální zprávě o vývoji spotřebitelských cen Eurostat. Inflace v zemích platících eurem tak zůstává nad 2% cílem Evropské centrální banky.
- Evropská centrální banka (ECB) by měla pokračovat v uvolňování měnové politiky prostřednictvím postupného snižování úrokových sazeb. Tento postup je nezbytný, protože případné další protekcionistické kroky ze strany Spojených států by mohly negativně ovlivnit mírný hospodářský růst eurozóny, uvedl člen rady guvernérů ECB Yannis Stournaras během vystoupení v Athénách.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) zvýšil odhad letošního růstu světové ekonomiky o desetinu procentního bodu na 3,3 %. Výrazného zlepšení výhledu se dočkaly Spojené státy, naopak v případě Německa došlo k výraznému zhoršení výhledu. O 3,3 % podle MMF světová ekonomika vzroste také v roce 2026. Inflace by podle MMF letos ve světě měla klesnout na 4,2 % a příští rok by se měla snížit na 3,5 %.
- Spojené království: Maloobchodní tržby v prosinci meziročně vzrostly o 3,6 % (odhad: +4,2 %, listopad: stagnace, revidováno z +0,5 %), meziměsíčně klesly o 0,3 % (odhad: +0,4 %, listopad: +0,1 %, revidováno z +0,2 %).
- Eurozóna: Běžný účet v listopadu po sezónním očištění skončil přebytkem 27 miliard eur (odhad: +28 miliard eur, říjen: +30,2 miliardy eur, revidováno z +26 miliard eur)
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Německé automobilce Porsche, kterou většinově vlastní Volkswagen, v loňském roce klesly prodeje na čínském trhu o 28 %. Celkem zde prodala 56 887 vozů, což je výrazný pokles oproti 79 283 vozům prodaným v roce 2023.
- Spotřebitelské ceny v Česku v prosinci meziměsíčně klesly o 0,3 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména nižšími cenami potravin a nealkoholických nápojů. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 3 %, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v listopadu, míra inflace ale zůstala pod očekáváním České národní banky. Průměrná míra inflace za celý loňský rok dosáhla 2,4 %. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.
- Maloobchodní tržby v Česku v listopadu meziročně vzrostly o 4,3 % a meziměsíčně klesly o 0,1 %. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. I přes solidní meziroční růst analytici upozorňují na slabší tempo ožívání spotřeby domácností. K růstu přispěly zejména vyšší tržby za pohonné hmoty a v internetových a zásilkových obchodech.
- Cena zemního plynu pro evropský trh v pondělí prudce vyskočila v reakci na zprávu o údajném pokusu Ukrajiny o útok na plynovod TurkStream, jímž se surovina z Ruska přepravuje přes Černé moře a Turecko. Cena za megawatthodinu se v nizozemském virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) zvýšila o více než pět procent nad 47 eur.
- Německá společnost Infineon Technologies zahájila výstavbu nového závodu na výrobu polovodičů v Thajsku. Německý výrobce čipů v úterý uvedl, že první budova v oblasti Samut Prakan by měla být dokončena na začátku roku 2026.
- Největší italská banka Intesa Sanpaolo realizovala první vlastní obchod s bitcoinem, do největší digitální měny investovala jeden milion eur. Podle interní zprávy, kterou získala agentura Reuters, banka aktuálně vlastní 11 bitcoinů. Intesa v roce 2023 vytvořila obchodní oddělení zaměřené na digitální aktiva a v loňském roce začala provádět obchody s kryptoměnami na spotovém trhu.
- Celosvětový odbyt německého automobilového koncernu Volkswagen loni klesl o 2,3 % na 9,03 milionu vozů. Odbyt tuzemské Škody Auto ale naopak narostl o 6,9 % na 926 600 aut. Nižší odbyt Volkswagenu, který vedle české Škody a vlajkové značky VW zahrnuje také značky Porsche, Audi, Seat nebo Lamborghini, byl ovlivněn zejména situací na čínském trhu.
- Britský antimonopolní úřad (CMA) vyšetřuje americkou internetovou společnost Google z holdingu Alphabet kvůli její pozici v oblasti internetového vyhledávání.
- Německá společnost Daimler Truck oznámila největší zakázku na elektrické nákladní vozy ve své historii. Americký internetový obchod Amazon si objednal více než 200 vozů eActros 600, které rozšíří jeho dopravní síť od roku 2025. Finanční podrobnosti transakce nebyly zveřejněny.
- Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojeném království v prosinci zpomalil o desetinu procentního bodu na 2,5 %, čekalo se naopak zrychlení na 2,7 %. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,3 %, čekal se růst tempem 0,4 % po jejich růstu o 0,1 % v listopadu. Jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny energií a potravin, klesla na 3,2 % z 3,5 % v listopadu, čekal se pokles na 3,4 %.
- Německá ekonomika v loňském roce znovu klesla, HDP se snížil o 0,2 %. Oznámil to ve středu v prvním odhadu tamní statistický úřad. Pokles německé hospodářství zaznamenalo i v samotném čtvrtém čtvrtletí, proti třetímu kvartálu se HDP snížil o 0,1 %.
- Průmyslová výroba v eurozóně v listopadu zaznamenala další meziroční pokles, v souladu s odhady se snížila o 1,9 % po poklesu o 1,1 % v říjnu. Proti říjnu výroba ale stejně jako o měsíc dříve stoupla o 0,2 % (odhad: +0,3 %).
- Německo: Index velkoobchodních cen v prosinci meziročně stoupl o 0,1 % (listopad: -0,6 %), meziměsíčně se zvýšil rovněž o 0,1 % (listopad: stagnace).
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od DCLG v listopadu meziročně stoupl o 3,3 % (odhad: +3,5 %, říjen: +3,4 %).
- Eurozóna: Obchodní bilance v listopadu skončila přebytkem 16,4 miliardy eur (odhad: +8,5 miliardy eur, říjen: +8,6 miliardy eur, revidováno z +6,8 miliardy eur).
- Německo: Meziroční inflace v prosinci podle finálních údajů v souladu s odhadem vzrostla na 2,6 % z listopadových 2,2 %.
- Spojené království: Deficit obchodní bilance se v listopadu prohloubil na 4,76 miliardy liber (říjen: -5,01 miliardy liber, revidováno z -3,72 miliardy liber).
- Spojené království: HDP v listopadu meziročně vzrostl o 1 % (odhad: +1,3 %, říjen: +1,1 %, revidováno z +1,3 %) a meziměsíčně se zvýšil o 0,1 % (odhad: +0,2 %, říjen: -0,1 %).
- Spojené království: Průmyslová výroba v listopadu meziročně klesla o 1,8 % (odhad: -1,8 %, říjen: -1,1 %, revidováno z -0,7 %), meziměsíčně se snížila o 0,3 % (odhad: stagnace, říjen: -0,6 %).
Zdroj: CNBC
Aktuality
