Evropské akciové indexy ani v pátek nedoznaly větších změn. Volvo předvedlo svižný start
Akcie švédské automobilky Volvo při svém pátečním debutu na stockholmské burze zdražily o 22 % a staly se největším evropským IPO letošního roku. Makrodata Eurostatu poukázala na další zrychlování tempa inflace v eurozóně i na růst ekonomiky Evropské unie o 2,1 %. Hrubý domácí produkt Německa pak rostl o tři desetiny procenta méně.
Celoevropský benchmark Stoxx 600 v pátek stoupl o 0,07 % na 475,51 bodu (za týden +0,77 %), německý DAX klesl o 0,05 % na 15 688,77 bodu (za týden +0,94 %), britský FTSE ztratil 0,16 % na 7 237,57 bodu (za týden +0,46 % ) a francouzský CAC 40 posílil o 0,38 % na 6 830,34 bodu (za týden +1,44 %).
Páteční události na evropských trzích
- Akcie švédské automobilky Volvo Cars v pátek debutovaly na stockholmské akciové burze výrazným růstem, dopoledne si připisovaly více než 15 procent. Dceřiná firma čínské společnosti Geely v primární veřejné nabídce akcií (IPO) vybrala 20 miliard švédských korun (51,6 miliardy Kč). Investoři vkládají důvěru zejména do jejího přechodu k elektromobilitě, informovala agentura Bloomberg.
- Růst cen v eurozóně v říjnu stejně jako v předchozích měsících zrychloval a činil 4,1 procenta. Meziroční míra inflace ovlivněná zejména prudkým zdražováním energií tak o sedm desetin procentního bodu překonala hodnotu ze září. Ve svém rychlém odhadu to v pátek uvedl statistický úřad Eurostat. Inflace nyní dosahuje hodnot srovnatelných s dobou před finanční krizí z roku 2008. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, úřad je zveřejní v polovině listopadu.
- Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí dál zotavovala z dopadů koronavirového poklesu a vzrostla o 2,1 procenta. Hospodářství EU tak po poklesu o 0,1 procenta v prvním kvartálu roste s postupným uvolňováním pandemických omezení již druhé tříměsíční období v řadě, když ve druhém čtvrtletí jeho výkon stoupl o dvě procenta.Ve svém prvním rychlém odhadu to v pátek oznámil statistický úřad Eurostat.
- Německý hrubý domácí produkt (HDP) i ve třetím čtvrtletí pokračoval v růstu, stoupl o 1,8 procenta. Oznámil to v pátek německý statistický úřad, který zveřejnil rychlý odhad HDP. Tempo mezičtvrtletního růstu se proti původnímu odhadu ekonomů zpomalilo, pro celý rok pak ministerstvo hospodářství očekává růst 2,6 procenta.
- Vývojář antivirového softwaru Avast ve čtvrtek oznámil, že uspořádá valnou hromadu ke schválení fúze se společností NortonLifeLock 18. listopadu v Londýně. Ve stejný den se bude konat i soudní stání, které je podle britského práva nutné k odsouhlasení fúze.
- Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí meziročně stoupla o 2,8 procenta. Proti předchozímu čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 1,4 procenta. Vyplynulo to z prvního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ), který ho v pátek zveřejnil na svém webu. K růstu HDP přispěla výhradně domácí poptávka.
Výsledková sezóna
- Německý automobilový koncern Daimler ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil provozní zisk o 18 procent na 2,6 miliardy eur, a překonal tak odhady analytiků. Tohoto hospodářského výsledku automobilka dosáhla navzdory poklesu prodeje vozů divize Mercedes-Benz o 30 procent kvůli globálnímu nedostatku čipů. Koncern se zaměřil na ziskovější vozy a snížil náklady. Společnost uvedla, že by měla splnit cíl zisku za celý tento rok.
- Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 2,90 miliardy Kč. Meziročně tak bance zisk vyskočil o 51,2 % z 1,92 miliardy Kč ve stejném období loni. Skupině se zvýšil čistý úrokový výnos i čistý výnos z poplatků a provizí, nižší byl naopak výnos z finančních operací. Meziroční zlepšení výsledků banka připisuje vedle vyššího úrokového výnosu důslednému řízení nákladů a nižším nákladům na riziko.
Stalo se v Evropě v uplynulém týdnu
- Největší světový těžař diamantů, ruská skupina Alrosa, varoval, že dodávky drahých kamenů budou několik let omezené, mimo jiné kvůli odstávkám dolů a nedostatku nových těžebních projektů.
- Důvěra v českou ekonomiku v říjnu klesla o 0,9 bodu na 95,3 bodu, snížila se tak čtvrtý měsíc za sebou. Pesimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé. Důvěru firem v ekonomiku ovlivňuje nepříznivá situace v automobilovém průmyslu a nedostatek materiálů, u spotřebitelů zejména obavy ze zdražování. Vyplynulo to z informací, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s loňským říjnem jsou uvedené indikátory vyšší.
- Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu čtvrtý měsíc za sebou zhoršila, výrobci se mimo jiné dále potýkají s problémy v dodavatelských řetězcích. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v pondělí zveřejnil výzkumný institut Ifo.
- Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila hodnocení léku proti covidu-19 od americké farmaceutické společnosti Merck & Co. Podle výsledků klinických testů zveřejněných na začátku měsíce toto nové antivirotikum po nákaze koronavirem snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na polovinu.
- Ruská civilní rozvědka SVR zahájila další kampaň s cílem proniknout do tisíců amerických vládních a firemních počítačových sítí, stejně jako do počítačových sítí ekonomických institutů. S odvoláním na varování představitelů Microsoftu a odborníků na kybernetickou bezpečnost o tom v pondělí informoval list The New York Times. Útoky přišly několik měsíců poté, co americký prezident Joe Biden zavedl proti Moskvě sankce v reakci na sérii sofistikovaných špionážních operací po celém světě.
- Cena akcií švédského výrobce osobních aut Volvo Cars bude v primární veřejné nabídce (IPO) nižší. Dceřinou firmu čínské společnosti Geely nabídka ohodnocuje na více než 18 miliard dolarů, což je méně, než firma očekávala. Nabídka akcií Volvo Cars bude letos jednou z největších. Firma v pondělí uvedla, že akcie nabídne v ceně 53 švédských korun za kus.
- Nejprodávanějším novým vozem v Evropě byl v září Model 3 od Tesly. Dokázal to jako první elektromobil v historii. V pondělí to oznámila analytická společnost JATO Dynamics. Meziročně se prodej tohoto typu vozu zvýšil o 58 %. Za ním následovaly modely Clio od Renaultu, Sandero automobilky Dacia a Golf od Volkswagenu.
- Švýcarská banka UBS prodá své podnikání v oblasti správy majetku movitých klientů ve Španělsku madridské Singular Bank. Uvedla to v pondělním sdělení. Cenu transakce obě instituce nesdělily, podle zdrojů německého deníku Handelsblatt ale španělská banka zaplatila 200 až 250 milionů eur.
- Americká internetová společnost Google otevírá v polském hlavním městě Varšavě své největší evropské centrum pro vývoj cloudových technologií. Oznámila to v pondělí šéfka polských aktivit firmy Magdalena Kotlarczyková. Dodala, že centrum oficiálně zahájí provoz v úterý.
- Britská vláda se rozhodla zvýšit od dubna příštího roku minimální hodinovou mzdu o 6,6 % na 9,5 libry ze současných 8,91 libry. Oznámilo to v pondělí britské ministerstvo financí. Uvedené hodinové sazby se týkají zaměstnanců ve věku minimálně 23 let. Sazby minimální mzdy vzrostou také u mladších pracovníků.
- Chorvatský nejvyšší soud v pondělí v obnoveném procesu v případu Ina-MOL potvrdil trest šestiletého vězení pro expremiéra Iva Sanadera za přijetí úplatku. Zároveň potvrdil za poskytnutí úplatku dvouletý trest generálnímu řediteli maďarské společnosti MOL Zsoltu Hernádimu, jenž je však mimo dosah chorvatské justice. O rozsudku, který je pravomocný, informovala chorvatská média.
- Německá vláda sníží odhad letošního růstu ekonomiky na 2,6 z dubnových 3,5 procenta. Na příští rok pak výhled zvedne na 4,1 z dřívějších 3,6 procenta. Uvádějí to zdroje agentury DPA. Končící ministr financí Peter Altmaier čísla představí na středeční tiskové konferenci.
- Německá realitní společnost Vonovia úspěšně dokončila převzetí konkurenční firmy Deutsche Wohnen. Dnes uvedla, že si zajistila 87,6 procenta hlasovacích práv v Deutsche Wohnen. Oba podniky společně spravují zhruba 568 000 bytů. Fúze přichází v době, kdy roste hněv německé veřejnosti kvůli nedostatku bytů a stoupajícím cenám pronájmů.
- Provozovatel alternativní taxislužby a donášek jídla Uber nabídne v Paříži extra rychlou donášku potravin do 15 minut. Rozšíří kvůli tomu spolupráci s francouzským řetězcem Carrefour. Americká firma to uvedla ve svém úterním sdělení. Rychlá donáška jídla prožívá v Evropě rozkvět díky pandemii covidu-19 a růstu investic do začínajících firem.
- Farmaceutická firma BioNTech plánuje zahájit v polovině příštího roku výstavbu své první továrny na výrobu mRNA vakcín v Africe a postupně zde vybudovat výrobní síť, která by nakonec na kontinent dodávala stovky milionů dávek očkovacího preparátu ročně. Plány připravuje s vládami Rwandy a Senegalu. O umístění ani časovém plánu dokončení se zatím firma nezmínila, uvedla agentura Bloomberg.
- Spotřebitelská důvěra v Německu se navzdory inflaci zlepšila druhý měsíc za sebou. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ve středu zveřejnil institut GfK. Institut nicméně varoval, že pozitivní nálada spotřebitelů pravděpodobně nepřetrvá, pokud ceny dále porostou.Tento trend by také mohl opozdit oživení spotřebitelské důvěry.
- Investor do logistických a průmyslových nemovitostí CTP v úterý oznámil, že dává nabídku na převzetí německého realitního fondu Deutsche Industrie, který se zaměřuje na stejný typ ploch. CTP nabízí za každou akcii Deutsche Industrie 1,25 své nové akcie. To nyní implikuje hodnotu cca 23,60 eura za akcii Deutsche Industrie. Alternativně CTP nabízí i hotovostní výplatu ve výši 17,12 eura, aby splnila německé zákonné minimum pro převzetí. Pokud by převzetí proběhlo ze 100 % výměnou za akcie, znamenalo by to hodnotu transakce asi 760 milionů eur.
- Růst německého hospodářství bude v letošním roce pomalejší, než se očekávalo, činit bude 2,6 % místo dříve předpokládaných 3,5 %. Na středeční tiskové konferenci to prohlásil německý ministr hospodářství Peter Altmaier. Zároveň řekl, že v nadcházejícím roce počítá s výraznějším oživením, a to ve výši 4,1 %. Doposud ministerstvo hospodářství počítalo pro rok 2022 s růstem hrubého domácího produktu o 3,6 %.
- Itálie kvůli víkendovému summitu hospodářských mocností ze skupiny G20 v Římě od středeční noci přechodně zavádí kontroly na hranicích, které jsou uvnitř schengenského prostoru volného pohybu osob a zboží. Italské ministerstvo vnitra oznámilo, že kontroly hranic začnou ve středu ve 22.00 SELČ a skončí 1. listopadu ve 13.00 SEČ.
- Britská ekonomika se z útlumu způsobeného pandemií covidu-19 zotavuje rychleji, než se předpokládalo. Vyplývá to z nových prognóz, které ve středu představil britský ministr financí Rishi Sunak v pololetním projevu o vývoji státního rozpočtu. Zároveň slíbil zvyšování veřejných výdajů a snižování daní. Vláda je podle něj rovněž připravena chránit domácnosti před negativními dopady rostoucí inflace.
- Německo: Index dovozních cen v září meziročně stoupl o 17,7 % (odhad: +18 %, srpen: +16,5 %), měziměsíčně se zvýšil o 1,3 % (odhad: +1,5 %, srpen: +1,4 %).
- Evropská centrální banka ve čtvrtek v souladu s očekáváním ponechala svou měnovou politiku beze změny, a to navzdory růstu inflace v eurozóně. Základní úroková sazba ECB tak zůstává na rekordním minimu nula procent. Banka bude v tomto čtvrtletí rovněž dál nakupovat dluhopisy "mírně nižším" tempem než v předchozích dvou kvartálech, napsala agentura Reuters.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu tento měsíc zrychlil na 4,6 procenta ze zářijových 4,1 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od ledna 1997, kdy se údaje harmonizované s metodikou EU začaly sledovat, píše agentura Reuters. Růst spotřebitelských cen v Německu byl přitom o něco rychlejší, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters říjnovou inflaci odhadovali v průměru na 4,5 procenta. Spotřebitelské ceny v Německu i v dalších zemích v poslední době tlačí vzhůru zdražující energie a problémy v dodavatelských řetězcích.
- Míra nezaměstnanosti v Německu se v říjnu snížila na 5,4 procenta ze zářijových 5,5 procenta. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový úřad práce. Počet nezaměstnaných se snížil o 39 000 osob, zatímco analytici v anketě agentury Reuters předpovídali pokles o 20 000 osob.
- Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle odhadů analytiků oslovených ČTK stoupla o 2,8 až 3,4 procenta. Mezičtvrtletně by měla vykázat růst mírně pod dvěma procenty. Za růstem ekonomiky je podle ekonomů především spotřeba domácností a oživení investiční aktivity firem. Naopak růst ekonomiky tlumil vývoj zahraničního obchodu a průmyslu kvůli omezeným dodávkám. Český statistický úřad zveřejní první předběžný odhad HDP za 3. čtvrtletí v pátek. Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika meziročně stoupla o 8,1 procenta a mezičtvrtletně o jedno procento.
Výsledková sezóna
- Zisk před zdaněním britské banky HSBC se v třetím čtvrtletí zvýšil o 74 % na 5,4 miliardy USD. Hospodaření banky podpořilo snížení rezerv na ztráty z úvěrů. Oznámila to banka v pondělním prohlášení. HSBC se zaměřuje na Asii. Analytici v průměru očekávali zvýšení zisku před zdaněním jen na 3,78 miliardy USD.
- Tržby francouzského výrobce pneumatik Michelin v třetím čtvrtletí překonaly odhady. Meziročně stouply o 8,4 % na šest miliard eur, především díky vyšší poptávce po pneumatikách pro zemědělské stroje. Firma to uvedla v pondělním sdělení. Růst ale slábne kvůli problémům s dodavatelskými řetězci.
- Švýcarská banka UBS vykázala ve třetím čtvrtletí nejlepší zisk od prvního kvartálu roku 2015. Čistý zisk zvýšila díky příznivým podmínkám na trhu a pozitivní náladě investorů o devět procent na 2,28 miliardy dolarů. Největší švýcarská banka UBS to uvedla ve svém dnešním sdělení. Výsledek překonal očekávání analytiků, kteří nejčastěji odhadovali zisk 1,596 miliardy dolarů.
- Zisk německé banky Deutsche Bank v třetím čtvrtletí stoupl na 194 milionů eur z loňských srovnatelných 182 milionů eur. Výsledky překonaly očekávání analytiků, banka jich dosáhla navzdory vyšším nákladům na restrukturalizaci a poklesu výnosů v divizi investičního bankovnictví. Vyplývá to ze středečního prohlášení banky.
- Italská nápojová společnost Campari hodlá v příštím roce přikročit k výraznějšímu zvýšení cen než obvykle, aby tak zohlednila rostoucí náklady na logistiku a suroviny. Agentuře Reuters to řekl šéf podniku Bob Kunze-Concewitz po zveřejnění hospodářských výsledků. Campari vlastní kromě hořkého červeného aperitivu stejného jména také další značky, jako jsou aperitivy Aperol a Cinzano, vodku Skyy či whisky Old Smuggler a Wild Turkey.
- Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl v třetím čtvrtletí provozní zisk na 229 milionů eur ze 190 milionů eur ve stejném období loni. Firma současně navzdory problémům v dodavatelském řetězci zvýšila ve středečním prohlášení výhled zisku i tržeb na letošní rok.
- Švédská společnost Electrolux, která je největším výrobcem domácích spotřebičů v Evropě, utrpěla v třetím čtvrtletí pokles provozního zisku o téměř polovinu, protože její výrobu narušil nedostatek součástek. Firma ve středu navíc varovala, že by kvůli výpadkům v dodavatelských řetězcích mohla mít po zbytek letošního roku i napřesrok potíže s uspokojováním poptávky zákazníků.
- Německému automobilovému koncernu Volkswagen ve třetím čtvrtletí klesl provozní zisk meziročně o 18,5 procenta na 2,6 miliardy eur. Hospodářské výsledky podniku zasáhl globální nedostatek čipů, který vedl k výpadkům ve výrobě. Firma zároveň zhoršila odhad celoročních dodávek automobilů zákazníkům. Nyní předpokládá, že dodávky zůstanou zhruba na loňské úrovni, zatímco dříve počítala s jejich nárůstem.
- Provozní zisk evropského výrobce letecké techniky Airbus ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o 19 procent na 666 milionů eur, překonal však očekávání analytiků. Firma navíc zvýšila odhad celoročního provozního zisku na 4,5 miliardy eur z dříve předpokládaných čtyř miliard eur. Analytici v průměru očekávali, že Airbus vykáže za třetí čtvrtletí provozní zisk 623 milionů eur. Čtvrtletní tržby společnosti se meziročně snížily o šest procent na 10,5 miliardy eur.
Zdroj: CNBC, ČTK, MarketWatch, TradingEconomics