Evropské akcie v pátek oslabily, výrazně hlavní indexy klesly i za celý týden
Západoevropské akcie v pátek klesly a v minusu skončily indexy i v týdenním horizontu. Panevropský benchmark STOXX Europe 600 za týden klesl o více než tři a půl procenta, nejvýrazněji od začátku srpna. Z jednotlivých titulů se nedařilo mimo jiné rakouské Raiffeisen Bank International poté, co v Rusku zmrazili akcie její pobočky. Na poli makrodat se investoři v závěru týdne zaměřili na americkou nezaměstnanost.
STOXX Europe 600 v pátek klesl o 1,07 % na 506,56 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,73 % a skončil na 8 181,47 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 1,48 % na 18 301,90 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 1,07 % a skončil na 7 352,30 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se nedařilo mimo jiné akciím společností Elis (-15,66 %), Raiffeisen Bank International (-7,12 %) nebo Siemens Energy (-6,69 %). V plusu naopak skončily cenné papíry firem InPost (+11,67 %), Temenos (+3,48 %) či Ambu (+2,02 %).
Akcie Raiffeisen Bank International oslabily v reakci na zmrazení cenných papírů její ruské pobočky ruským soudem. Ten tak největší západní bance podnikající v Rusku zablokoval prodej této divize. Raiffeisen Bank International uvedla, že se pokusí rozhodnutí soudu zvrátit.
Je to největší podobné zmrazení, jaké se týká západní banky v Rusku. Banka je pod tlakem úřadů na obou stranách Atlantiku, aby kvůli válce s Ukrajinou omezila své rozsáhlé aktivity v Rusku.
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v srpnu v souladu s očekáváním klesla o desetinu procentního bodu na 4,2 %. Mimo zemědělství vzniklo minulý měsíc asi 142 tisíc pracovních míst. Údaj za červenec byl revidován ze 114 tisíc na 89 tisíc. Za srpen se čekal vznik asi 160 tisíc míst. Mírný pokles nezaměstnanosti při solidní tvorbě pracovních míst potvrzuje očekávání, že předpokládané první snížení sazeb Fedu v polovině měsíce bude jen v rozsahu 25 bazických bodů.
Za celý uplynulý týden STOXX Europe 600 spadl o 3,52 %, FTSE 100 odepsal 2,33 %, DAX klesl o 3,20 % a CAC 40 se snížil o 3,65 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Ekonomika Evropské unie i eurozóny ve druhém čtvrtletí vzrostla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,2 %. Uvedl to v pátek evropský statistický úřad Eurostat, který tak směrem dolů upravil své dřívější odhady. V nich uváděl, že hospodářství EU i eurozóny přidaly ve druhém kvartálu 0,3 %, což bylo stejné tempo jako v prvním čtvrtletí.
- Průmyslová výroba v Německu se v červenci meziměsíčně snížila o 2,4 %, což je více, než se čekalo. Vyplývá to z páteční zprávy německého statistického úřadu. Problémy mělo především automobilové odvětví. Podle agentury Reuters zpráva umocnila obavy, že největší evropská ekonomika by mohla ve třetím čtvrtletí opět klesnout.
- Nizozemská vláda v pátek oznámila, že rozšiřuje vývozních omezení na pokročilá zařízení pro výrobu polovodičů. Týká se to i zařízení společnosti ASML. Společnosti budou muset požádat nizozemskou vládu o povolení k vývozu mimo zemi u více typů zařízení pro výrobu čipů.
- Schodek ruského rozpočtu za osm měsíců letošního roku klesl na 331,4 miliardy rublů (82,8 miliardy Kč), tedy 0,2 % hrubého domácího produktu. Ve stejném období loni činil 2,13 bilionu rublů. Silný ekonomický růst země zvýšil příjmy rozpočtu, které pomohly pokrýt vyšší výdaje související s válkou na Ukrajině. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na zprávu ruského ministerstva financí.
- Německá továrna Volkswagenu na baterie zůstane na poloviční kapacitě. Dceřiná firma koncernu PowerCo kvůli tlaku na náklady postaví v Salzgitteru zatím jen jednu ze dvou plánovaných linek. V pátek to podle agentury Reuters uvedla tamní závodní rada. Automobilky se přizpůsobují zpomalující poptávce po elektromobilech.
- Německo: Obchodní bilance v červenci skončila přebytkem 16,8 miliardy EUR (odhad: +21 miliard EUR, červen: +20,4 miliardy EUR), vývoz +1,7 % (červen: -3,4 %), dovoz +5,4 % (červen: +0,2 %, revidováno z +0,3 %).
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od banky Halifax za tři měsíce do konce srpna meziročně stoupl o 4,3 % (předchozí období: +2,4 % revidováno z +2,3 %), v srpnu se meziměsíčně zvýšil o 0,3 % (odhad: +0,2 %, červenec: +0,9 %).
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Ruský plynárenský gigant Gazprom dodával v srpnu do Evropy o dvě procenta méně plynu než v červenci. Meziročně průměrné denní dodávky klesly o 2,3 procenta, vypočetla agentura Reuters.
- Útraty německých a britských turistů pomáhají španělské ekonomice k růstu. Hospodářství států, odkud tam přijeli, se ale tolik nedaří. Návštěvníků z těchto zemí přijíždí podle dat španělského statistického úřadu více i navzdory obavám z protestů proti příliš velkému množství turistů a z nadměrných teplot. Informuje o tom agentura Reuters.
- Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože hledá způsoby, jak ušetřit dalších několik miliard eur. Oznámila to v pondělí automobilka po poradě vedení. Pokud by se tak stalo, bylo by to první ukončení výroby v Německu v 87leté historii automobilky. Odbory slíbily tvrdý odpor proti plánům vedení.
- Výsledky nedělních voleb v Sasku a Durynsku dělají vrásky na čele ekonomům, firmám i hospodářským svazům. Obávají se, že výrazné posílení krajní pravice a levice zhorší nedostatek pracovních sil, protože může ztížit zaměstnávání kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí. Informuje o tom týdeník Der Spiegel. Ohroženy by podle nich mohly být i plánované polovodičové továrny v Sasku.
- Aktivita v ruském zpracovatelském sektoru v srpnu rostla nejpomalejším tempem za více než rok. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky v pondělí zveřejnila mezinárodní společnost S&P Global. Podle průzkumu v srpnu zpomalil růst výroby, příliv nových zakázek i tvorba pracovních míst.
- Spojené království: Výrobní PMI podle finálních údajů v srpnu zůstal v souladu s odhady na 52,1 bodu.
- Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru podle finálních údajů se v srpnu zvýšil na 45,8 bodu (flash: 45,6 bodu, červenec: 45,8 bodu).
- Německo: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru podle finálních údajů v srpnu vzrostl na 42,4 bodu (flash: 42,1 bodu, červenec: 43,2 bodu).
- Francie: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru podle finálních údajů v srpnu klesl na 43,9 bodu (flash: 42,1 bodu, červenec: 44 bodů).
- Itálie: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v srpnu stoupl na 49,4 bodu (odhad: 48,5 bodu, červenec: 47,4 bodu).
- Španělsko: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v srpnu klesl na 50,5 bodu (odhad: 52,1 bodu, červenec: 51 bodů).
- V Německu v úterý začal soudní proces s bývalým šéfem německého automobilového koncernu Volkswagen Martinem Winterkornem, který čelí obvinění z podvodu v souvislosti s rozsáhlým emisním skandálem podniku. Informovaly o tom agentury Reuters a AP. Volkswagen je největším výrobcem automobilů v Evropě, jeho součástí je rovněž Škoda Auto.
- Nizozemský úřad pro ochranu osobních údajů (DPA) vyměřil pokutu 30,5 milionu eur americké společnosti Clearview AI, která vytváří software pro rozpoznávání obličejů. Důvodem pokuty je rozsáhlá databáze fotografií obličejů, kterou si firma vytvořila a úřad ji považuje za nezákonnou. Úřad v dnešní tiskové zprávě rovněž varoval, že používání služeb společnosti Clearview AI je v Nizozemsku zakázáno.
- Meziroční inflace v Turecku v srpnu znovu výrazně zvolnila, klesla na 52 % z červencových 62 %, oznámil v úterý statistický úřad. Poptávku podle analytiků dál brzdí vysoké úrokové sazby. Navzdory citelnému zpomalení ale inflace v Turecku zůstává nejvyšší v Evropě. Aktuální roční míra inflace v žádné zemi Evropské unie nepřesahuje šest procent.
- Švýcarsko: Meziroční inflace v srpnu klesla na 1,1 % (odhad: 1,2 %, červenec: 1,3 %), meziměsíčně spotřebitelské ceny stagnovaly (odhad: +0,1 %, červenec: -0,2 %).
- Švýcarsko: HDP v druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 1,8 % (1Q: +0,6 %) a mezičtvrtletně se zvýšil o 0,7 % (1Q: +0,6 %).
- Kielský institut pro světové hospodářství (IfW) předpokládá, že německá ekonomika bude v letošním roce pokračovat v poklesu. Hrubý domácí produkt se podle podzimního výhledu institutu sníží o 0,1 procenta. V letním výhledu přitom IfW předpokládal, že německá ekonomika letos vykáže nárůst o 0,2 procenta.
- Německá vládní koalice se shodla na návrhu daňových úlev, které mají podpořit poptávku po elektromobilech. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Koncem loňského roku Německo v rámci rozpočtových úspor náhle zrušilo státní podporu na nákup elektromobilů označovanou jako ekologický bonus.
- Švédská telekomunikační společnost Telia hodlá zrušit 3 000 pracovních míst, což odpovídá zhruba 15 procentům její celkové pracovní síly. Oznámila to ve středu firma. Připravované propouštění je součástí plánů na snížení ročních nákladů podniku nejméně o 2,6 miliardy švédských korun.
- Vedení koncernu Volkswagen obhajovalo na setkání se zaměstnanci úsporný plán pro hlavní, stejnojmennou značku. Aby firma přežila přechod na elektromobily, musí méně utrácet, uvedl ve středu finanční ředitel Arno Antlitz. Mezi více než 10 000 pracovníky, kteří si ho do sídla firmy ve Wolfsburgu přišli poslechnout, se nesetkal s pochopením. Informovala o tom agentura DPA. Akce se konala jen dva dny poté, co největší německá a zároveň i evropská automobilka oznámila, že kvůli slabšímu odbytu nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění.
- Nálada v německém automobilovém průmyslu se v srpnu zhoršila čtvrtý měsíc po sobě. Nejdůležitější německé průmyslové odvětví strádá nedostatkem zakázek a s velkými obavami hledí do budoucnosti. Vyplývá to z průzkumu hospodářského institutu Ifo. Podle agentury Reuters to není dobrá zpráva pro jednání mezi vedením a zaměstnanci největší automobilky v zemi Volkswagen.
- Eurozóna: Index výrobních cen v červenci meziročně klesl o 2,1 % (odhad: -2,5 %, červen: -3,3 % revidováno z -3,2 %), meziměsíčně se zvýšil o 0,8 % (odhad: +0,3 %, červen: +0,6 %, revidováno z +0,5 %).
- Spojené království: Kompozitní PMI v srpnu podle finálních dat S&P Global stoupl na 53,8 bodu (flash: 53,4 bodu, červenec: 52,8 bodu) a PMI pro sektor služeb na 53,7 bodu (flash: 53,3 bodu, červenec: 52,5 bodu).
- Eurozóna: Kompozitní PMI v srpnu podle finálních dat S&P Global vzrostl na 51 bodů (flash: 51,2 bodu, červenec: 50,2 bodu) a PMI pro sektor služeb na 52,9 bodu (flash: 53,3 bodu, červenec: 51,9 bodu).
- Německo: Kompozitní PMI v srpnu podle finálních dat S&P Global klesl na 48,4 bodu (flash: 48,5 bodu, červenec: 49,1 bodu), PMI pro sektor služeb se snížil na 51,2 bodu (flash: 51,4 bodu, červenec: 52,5 bodu).
- Francie: Kompozitní PMI v srpnu podle finálních dat S&P Global vzrostl na 53,1 bodu (flash: 52,7 bodu, červenec: 49,1 bodu) a PMI pro sektor služeb v souladu s odhady stoupl na 55 bodů (červenec: 50,1 bodu).
- Itálie: Kompozitní PMI v srpnu vzrostl na 50,8 bodu (odhad: 50,5 bodu, červenec: 50,3 bodu) a PMI pro sektor služeb klesl na 51,4 bodu (odhad: 52,6 bodu, červenec: 51,7 bodu).
- Španělsko: Kompozitní PMI v srpnu vzrostl na 53,5 bodu (odhad: 54 bodů, červenec: 53,4 bodu) a PMI pro sektor služeb na 54,6 bodu (odhad: 54,5 bodu, červenec: 53,9 bodu).
- Německé ekonomice se daří hůře než ostatním a letos bude stagnovat. V aktualizované prognóze to ve čtvrtek uvedl německý hospodářský institut Ifo. Zhoršil tak svůj červnový odhad, který počítal s růstem hrubého domácího produktu o 0,4 %. Institut také snížil odhad růstu pro příští rok na 0,9 % z dříve uváděných 1,5 %. Podle hlavního prognostika Ifo Tima Wollmershäusera se německá ekonomika potýká se strukturálními problémy a s nedostatkem investic.
- Mnichovský soud ve čtvrtek nařídil třem bývalým členům představenstva zkrachovalé německé finanční společnosti Wirecard, aby zaplatili odškodné ve výši 140 milionů eur plus úroky. Podle soudu se při některých finančních operacích dopustili přinejmenším nedbalosti, takže jsou zodpovědní za vzniklé škody, napsala agentura DPA.
- Německý výrobce luxusních automobilů BMW hodlá v roce 2028 uvést na trh svůj první sériově vyráběný vůz s vodíkovým pohonem. Využije k tomu technologii palivových článků vyvinutou ve spolupráci s japonskou automobilkou Toyota Motor. Informovala o tom společnost BMW ve čtvrteční tiskové zprávě.
- Minimálně část flotily letadel Airbus A350 bude preventivně zkontrolována poté, co osobnímu letadlu A350-1000 společnosti Cathay Pacific při letu částečně selhal motor. Oznámila to Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA).
- Polská cestovní platforma eSky Group se dohodla s čínskou Fosun Tourism Group na koupi cestovní kanceláře Thomas Cook. Akvizice otevře eSky cestu k růstu na nejrozvinutějších trzích v západní Evropě. Oznámila to ve čtvrtek polská společnost. Firma Fosun dodala, že hodnota transakce bude činit 30 milionů liber a nezahrnuje podnikání společnosti Thomas Cook v Číně.
- Německo: Průmyslové zakázky v červenci meziročně vzrostly o 3,7 % (červen: -11,2 %, revidováno z -11,8 %) a meziměsíčně se zvýšily o 2,9 % (odhad: -1,5 %, červen: +4,6 %, revidováno z +3,9 %).
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve stavebnictví v srpnu klesl na 53,6 bodu (odhad: 54,9 bodu, červenec: 55,3 bodu).
- Eurozóna: Maloobchodní tržby v červenci meziročně klesly o 0,1 % (odhad: +0,1 %, červen: -0,4 %, revidováno z -0,3 %) a meziměsíčně se zvýšily o 0,1 % (odhad: +0,1 %, červen: -0,4 %, revidováno z -0,3 %).
Zdroj: CNBC, ČTK