US MARKETOtevírá za: 16 h 5 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Technická analýza – 1. díl: Anatomie cenové svíčky

Základním nástrojem technické analýzy je cenový graf. Ukazuje vývoj ceny podkladového aktiva v čase. Nejrozšířenějším typem grafu je graf svíčkový nebo čárový. Oba grafy zobrazují stejnou informaci, pouze vizuálně trochu jinak. To, kterou vizuální formu trader zvolí, necháme plně v jeho režii, pro dnešní článek to není důležité.

Zaměříme se totiž na základní stavební kámen cenového grafu, kterým je každá jednotlivá svíčka, případně čára. Když se detailně podíváme na svíčku (čáru), můžeme díky ní identifikovat čtyři klíčové ceny – otevírací, zavírací, nejvyšší a nejnižší (anglicky Open, Close, High a Low).

Na obrázku vidíme stejnou cenovou akci zobrazenou ve formě svíčky a čáry.

Cenové rozpětí, které svíčka pokrývá, se nazývá zkráceně rozpětí (anglicky range). Rozpětí představuje rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší dosaženou cenou podkladového aktiva během formování dané svíčky (čáry).

Svíčka se skládá z takzvaného těla a stínů. Tělo představuje cenové rozpětí od otevírací ceny k ceně zavírací. Stíny představují cenové rozpětí mezi nejvyšší a nejnižší cenou a tělem svíčky.

U cenové čáry identifikujeme pouze levý výčnělek, který vždy představuje otevírací cenu. Pravý výčnělek vždy představuje cenu zavírací. Vrchol cenové čáry představuje nejvyšší obchodovanou cenu během tvorby čáry, dno čáry představuje nejnižší obchodovanou cenu.

Zobrazené svíčky jsou zelené (rostoucí), protože jejich otevírací cena je nižší než cena zavírací.

Podrobněji si o cenách Open, Close, High a Low povíme v příštím článku.


Seriál o technické analýze pro vás připravuje Česká národní asociace technické analýzy (ČNATA). Pořádá praktické workshopy, setkání obchodníků a semináře. Přijďte se bezplatně podívat na jedno z jejích členských pracovních setkání.

Zdroj: ČNATA

InvestováníObchodováníTechnická analýzaTrading
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika