10 lekcí, které nám udělila finanční krize

Od finanční krize uběhlo již deset let. Někomu se to může zdát jako včera, někdo na ni možná zapomněl (nebo se o to snaží), ale všichni jsme se z ní mohli ponaučit. Co nám finanční krize dala (a vzala)? Lze se z ní vůbec ponaučit?
1. Strach vítězí v krátkodobém horizontu, ale dlouhodobě prohrává. Jde o jednu z nejdůležitějších lekcí z finanční krize. "Finanční trhy jsou do značné míry funkcí iracionálních krátkodobých přesvědčení v rámci jednoho vzestupného trendu pokroku," říká Cullen Roche, zakladatel Orcam Asset Management. Takže i když se na nich vyskytuje mnoho situací, kdy jsou investoři vyděšeni, je velká pravděpodobnost, že optimismus nakonec převáží.
2. Politika škodí investování. Většina článků o investování v ekonomických magazínech nebo na internetu má něco společného s politikou, což je špatně, protože trhy nejsou ovlivňovány politiky. Ti "pouze" vytvářejí regulace a zákony, případně vedou dohledové orgány. Na trzích určují směr jiné faktory. Politici svými výroky o trzích a ekonomice věci spíše komplikují.
3. Behaviorální chyby ničí portfolio. Behaviorální finance zaznamenaly v období po krizi obrovský rozmach. Na trzích se v dlouhodobém horizontu děje hodně pozitivních věcí, ale v krátkodobém horizontu je to spíše naopak. A tyto krátkodobé starosti mají na svědomí právě chyby a předsudky investorů. Jejich pochopení a schopnost je překonávat jsou nezbytnou součástí finančního a ekonomického vzdělávání.
4. Důležité věci se musejí dělat správně. Ve finančním světě to platí stále, ale finanční krize nás naučila, že důležité věci je potřeba dělat správně. Protože když je správně to důležité, ostatní detaily nakonec zapadnou do celku.
5. Dokonalost je nepřítel kvality. Po finanční krizi hledalo mnoho investorů "svatý grál", tedy portfolio, které bezchybně zvládne vzestupy i pády. To vedlo k tomu, že ve velkém investují do strategií, kterým se daří v obdobích krize. Nakonec se ale ukázalo, že jde pouze o honbu za skvělou historickou výkonností.
6. Otevřená mysl je více než uzavřená mysl. Důležité lekce v oblasti financí a ekonomiky vyžadují otevřenou mysl. Ekonomové a investoři se často tváří, že je vše jasné a že jiné řešení neexistuje, ale nakonec se ukáže, že jde o omyl. Například většina lidí se domnívala, že biliony dolarů nového vládního dluhu v bilanci Fedu povedou k hyperinflaci a růstu úrokových sazeb. Krize nás naučila, že věci nejsou vždy tak jednoduché, jak se zdají.
7. Krátkodobý přístup ničí portfolio. Finanční krize připomněla, že život je krátký, a mnoho investorů zkrátilo svůj investiční horizont. Ale současný býčí trend ukázal, že většina aktiv, do nichž investujeme, má dlouhý investiční horizont. Stačí jim dát trochu času a prostoru, aby nakonec vydělala.
8. Nízkonákladové indexové nástroje jsou lepší než aktivní správa s vysokými poplatky. Nízkonákladové indexové fondy po finanční krizi doslova válcují aktivní správu. Výběr konkrétních akcií po krizi prakticky nefunguje, zatímco strategie založené na široké diverzifikaci a kopírování indexů fungují velice dobře. A když se k tomu přidají nízké poplatky, je rozdíl ještě markantnější.
9. Finanční systém je důležitý. Finanční krize ekonomy překvapila částečně také proto, že považovali banky a finanční společnosti za pouhé zprostředkovatele. Ti, kdo finanční systém chápali jako komplexní součást ekonomiky, měli navrch a možná dopadem krize nebyli tak překvapeni. "Je před námi ještě spousta práce, ale ekonomové se pomalu učí, že starý model s bankami jako zprostředkovateli je špatný," míní Cullen Roche.
10. Základní principy ovládají vše kolem nás. Monetární systém je stroj stvořený lidmi, má specifické komponenty a pravidla, která určují, jak tyto komponenty spolupracují. "Je v mnohém podobný autu s řidičem, který sice řídí dobře, ale někdy zkrátka udělá chybu, protože je to jen člověk. I když je těžké pochopit, co se odehrává v mysli řidiče, lze se pokusit předvídat jeho kroky tím, že lépe porozumíme fungování vozidla, které řídí," uzavírá Roche.
Zdroj: Pragmatic Capitalism