Nedovolte, aby nad vámi peníze získaly moc

Peníze jsou dobrý sluha, ale zlý pán. Následujících pět tipů vám pomůže zajistit, aby zůstalo u toho prvního.
1. Vnímejte peníze jako výsledek, ne cíl
Peníze jsou extrémně důležité, rozhodně byste ale neměli dovolit, aby se v žebříčku vašich hodnot dostaly na nejvyšší příčku. Vnímejte peníze jako ocenění snažení v profesním životě, nikoli jako cíl života. Chození do práce nebo podnikání jen kvůli penězům se musí negativně projevit ve výsledcích vaší práce i na vaší psychice.
2. Utrácejte více za emoce, méně za zboží
Můžete si klidně koupit nový mobil za 30 tisíc, za stejné peníze si ovšem můžete dopřát i poměrně luxusní dovolenou. A zatímco mobil za několik let doslouží a zbude vám po něm tak maximálně účtenka, o zážitky vás nic a nikdo nepřipraví. Přestaňte se soustředit na zboží a využívejte peníze raději k cestování, poznávání nebo zdokonalování svých schopností.
3. Dělejte radost svému okolí
Nebojte se o své peníze podělit. Nemusíte nutně každému ve svém okolí rozdávat dárky za desetitisíce, stačí drobnosti. Pozvěte kolegy z práce na kávu nebo si zajděte se známými společně zahrát tenis. Čas strávený ve společnosti rodiny a přátel má mnohem větší cenu než další boty, které vlastně ani nepotřebujete.
4. Nepřemýšlejte o finanční minulosti
Peníze, které jste utratili, jsou nenávratně pryč a nemá smysl přemýšlet o tom, jestli to nebyly zbytečné výdaje nebo jestli jste za dané zboží či služby nezaplatili více, než bylo nutné. Smiřte se s tím, že minulost nezměníte, a místo toho se raději věnujte přítomnosti a plánování budoucnosti.
5. Na trhu naslouchejte davu
Jste přesvědčení, že jste mnohem chytřejší než všichni ostatní? Buďte si jistí, že nejste sami. Takový pocit má každý. Tisíc lidí, tisíc pohledů, tisíc nejchytřejších. Pokud jde o investování, nesnažte se chodit proti proudu. Jednou vám to vyjít může, šance, že se spálíte, je ale značná. Spokojte se raději s průměrem. Je lepší vrabec v hrsti než holub na střeše.
Zdroj: bigthink.com
Aktuality
