US MARKETOtevírá za: 3 h 9 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Funguje diverzifikace jen do chvíle, než přijde bouřka?

Harry Markowitz v padesátých letech představil teorii, jak lze využít diverzifikace při investování. Na základě matematických korelací mezi výnosy různých akcií konstruoval vyvážené portfolio, aby dosáhl minimalizace volatility a určitého očekávaného výnosu. Diverzifikace portfolia ale přestává v neklidných dobách fungovat.

Z mnoha studií za poslední dekádu vyplývá, že se korelace mezi akciemi mění, když se trhy začnou "hýbat". Se svým pečlivě diverzifikovaným portfoliem podle teorie očekáváte, že když trh spadne, nebudou se všechny akcie chovat stejně a celkový výnos vašeho portfolia to nijak významně neohrozí.

Teorie a praxe se ale podle všeho na současných trzích diametrálně liší. Když půjde trh výrazně dolů (nebo nahoru), budou korelace zcela odlišné ve srovnání s tím, jaké byly na "klidném" trhu. Trendující trh implikuje silné závislosti mezi pohyby akcií. Rizika portfolia jsou proto mnohem větší, než slibuje klasická diverzifikace.

Tobias Preis, profesor behaviorálních financí na Warwick Business School, se svým týme došel k těmto závěrům s pravděpodobně nejrozsáhlejší řadou dat, kterou dosud k analýze využili. Zkoumali, jak korelace akcií z Dow Jones za posledních 70 let závisejí na průměrném výnosu indexu.

Zůstávají korelace stabilní, nebo se během "finančních bouří" zvyšují?

Grafy níže zobrazují vztah průměrného korelačního koeficientu a výnosu. Trendující trh (v jakémkoli směru) znamená výrazně vyšší korelace mezi akciemi.

Diverzifikace bohužel přestává fungovat ve chvíli, kdy by byly původní korelace k zajištění portfolia nejpotřebnější. Pro investora to znamená jediné - nepodceňovat risk management.

Korelace: Zlato jako prvek diverzifikace funguje jen omezeně

Korelace: Zlato jako prvek diverzifikace funguje jen omezeně

Zdroj: BlogSpot

Diverzifikace investicInvestiční portfolioKorelace investic
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa