Boháčem i bez desítek milionů? Možná jste v klubu, jen o tom nevíte

Podle čeho posuzovat bohatství? Podle příjmů a majetku, samozřejmě. Ne všichni to ale vidí tak jednoznačně. Podle některých je bohatství širší pojem a zahrnuje vedle fyzického vlastnictví i řadu abstraktnějších věcí. Jakých třeba?
Pocit životního štěstí
Většina světa měří výkonnost hospodářství (obecněji bohatství země) prostřednictvím různých ekonomických indikátorů v čele s HDP. Přesuňme se ale z Česka téměř 7 000 kilometrů na jihovýchod. V Bhútánu se kvalita života hodnotí pomocí indexu hrubého národního štěstí. Ten bere v potaz duševní pohodu, vzdělání, využívání času, zdraví, kulturní různorodost nebo třeba vitalitu komunity, ekologickou diverzitu a životní standard.
Work-life balance
Mít vlastní bydlení, investiční portfolio a nějaké úspory v hotovosti, to je považováno za více než slušný základ bohatství. Na to všechno je samozřejmě potřeba mít určité příjmy, tedy věnovat nějaký čas práci (za předpokladu, že jste k penězům nepřišli v loterii nebo třeba z dědictví). Může ale život být skutečně "bohatý", když pro vydělávání peněz nezbývá čas na rodinu, přátele a koníčky?
Duševní a fyzické zdraví
Je lepší být zdravý, nebo bohatý? Rouhačská otázka. Je to klišé, ale k čemu jsou člověku peníze, když mu chybí zdraví. Jistě, udržovat se v kondici může jít s větším bohatstvím lépe, můžete si platit sportovní kurzy, kupovat si zdravější jídlo, více se věnovat svému duševnímu zdraví, i ve zdravotnictví jsou ale věci, na které jsou peníze krátké.
Svoboda
Svoboda pro každého znamená něco jiného. Někdo ji vnímá čistě v rovině politicko-společenského uspořádání, někdo jako pocit toho, že může se svým osobním a pracovním životem nakládat bez toho, aby musel řešit, jestli bude mít na zaplacení všech výdajů. Tím se jednak vracíme k bohatství materiálnímu, jednak ale narážíme na skutečnost, že skromnější život je finančně méně nákladný, což mu přitom nemusí ubírat na kvalitě.
Zdroj: A Wealth of Common Sense