US MARKETOtevírá za: 15 h 18 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Jak sázet proti Bernankemu? Na osm způsobů

Dvouciferné úroky na hypotékách, splasknutí bubliny u dluhopisů a bezcenné dolarové bankovky. Napadá vás to samé, když slyšíte o dalším kole kvantitativního uvolňování? Pro klidný spánek nepomůže nic lépe, než se vhodně zajistit.

Bernankeho plán může fungovat, ale existuje i riziko, že kompletně zruinuje úspory lidí. Co se stane? Jednoduše více peněz v oběhu povede k vyšší míře inflace, potenciálně vyšší než 2 procenta, jak předpokládá Fed. Při příchodu inflace začnou požadovat investoři vyšší výnosy na dluhopisech, a proto spadnou jejich ceny.

Abeceda kvantitativního uvolňování

Stalo se to už v roce 1970, kdy inflačně tažené zvýšení sazeb způsobilo propad v ceně dluhopisů. Investice, nakoupené jako bezpečné, se ukázaly jako riziková záležitost.

Jak se tedy zajistit?

1. Prodat dluhopisy

Lze prodat dlouhodobé dluhopisy a místo nich nakoupit krátkodobé. V období růstu sazeb trpí dlouhodobé dluhopisy daleko více než krátkodobé. Případně vyměnit dluhopisový fond investující do dlouhodobých dluhopisů za jiný, který má především krátkodobé dluhopisy.

Výhoda: Často velmi levný obchod s nízkými poplatky

Nevýhoda: Nízké výnosy krátkodobých dluhopisů

2. Vzít si hypotéku

Pokud si Američan vezme hypotéku s fixní sazbou, je to ekvivalent prodávání dluhopisů z portfolia. Získá hotovost na reálné aktivum, které bude později splácet znehodnocenými dolary. Kdo si vzal hypotéku v 60. letech, vydělával na inflaci, když splácel znehodnocenými dolary.

Výhoda: Vlastní bydlení a ochrana před inflací

Nevýhoda: Dlouhodobé rozhodnutí

3. Koupit dům

Může fungovat v kombinaci s předchozím bodem. Ceny nemovitostí se v dlouhodobém horizontu přizpůsobují životním nákladům, takže inflace nehraje roli.

Výhoda: Reálné aktivum, neboli věc, které inflace nevadí

Nevýhoda: Nemovitostní trh pod tlakem, nejistý výhled cen domů

4. Nakoupit put opce na vládní dluhopisy

Prodejní opce zajišťují možnost prodeje za předem stanovenou cenu, jsou formou pojištění, které se vyplatí, když dojde na trhu k větším změnám.

Výhoda: Stačí relativně malá částka na získání práva pro prodej velkého množství dluhopisů

Nevýhoda: Sázka do loterie. Pokud dluhopisy nepůjdou dolů nebo budou stagnovat, investor přijde o celou zaplacenou opční prémii

5. Koupit fond spekulující na pokles dluhopisů

ProShares nabízí UltraShort 20+ Year Treasury ETF. Je to fond obchodovaný na NYSE. Když dlouhodobé americké dluhopisy klesnou, měl by dvojnásobně vzrůst.

Výhody: Snadné obchodování a výborná likvidita

Nevýhoda: Fond inkasuje správní poplatky 0,95 % ročně

6. Koupit zlato

Pokud se dolar stane bezcenným, budou vzácné kovy velmi vyhledávané. A zlato v posledních měsících bourá jdnu hranici za druhou.

Výhoda: Jednoduchý nákup fondů ETF (například iShares Comex Gold Trust) s výbornou likviditou a nízkými správními poplatky (0,25 %)

Nevýhoda: Růst ceny může přinutit těžební společnosti k větší produkci, otevření nových dolů a novým technologiím, což stlačí cenu zlata dolů

7. Nakoupit TIPS

TIPS jsou inflačně chráněné cenné papíry centrální banky. Jejich cena je vytvářena podle indexu spotřebitelských cen.

Výhoda: Nízké transakční náklady

Nevýhoda: Nelze počítat s žádnými vysokými výnosy, pouze pokryjí inflaci. Při deflaci naopak ztrácejí cenu.

8. Nakoupit spekulativní dluhopisy

Spekulativní dluhopisy označované jako "junk bonds" mívají vyšší kupon a představují lepší zajištění proti růstu sazeb než státní dluhopisy. U jednotlivých dluhopisů existuje vyšší riziko, proto je lepší zaměřit se na fond spravující portfolia těchto dluhopisů. Často mají v názvu označení "high yield fund".

Výhoda: V dlouhém období se dluhopisům ve spekulativním pásmu daří dobře. Výnosy pokryjí inflaci i rizika nesplacení některých z nich

Nevýhoda: Při příchodu deflace hrozí nárůst počtu nesplacených dluhopisů a ztráty

Zdroj: Forbes

Americký dolarBen BernankeFedInflaceInvestováníKvantitativní uvolňováníStátní dluhopisy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika