Kuba převzala podíl Venezuely ve společné rafinerii

Venezuela se stáhla ze společného podniku s Kubou, který provozoval rafinerii v Cienfuegos. Karibský ostrov tak získá úplné vlastnictví závodu. Informovala o tom v noci na pátek kubánská státní média. Důvod rozchodu není jasný. Bývalý vládní úředník Venezuely uvedl, že Kuba převzala podíl 49 procent, který vlastnila venezuelská ropná společnost PDVSA, jako splátku za dluhy, napsala agentura Reuters.
Venezuela bojuje s hospodářskou krizí, která jí již přiměla snížit dodávky levné ropy na Kubu, což má negativní dopad na problémovou kubánskou ekonomiku.
Kubánská divize PDVSA na dotaz agentury Reuters nebyla schopná okamžitě reagovat. Kubánský státní ropný monopol Cubapetróleo (Cupet), který rafinerii provozuje, na žádost o komentář neodpověděl.
Rafinerie Cienfuegos je zařízení z éry Sovětského svazu a byla určena pro zpracování ruské ropy. Později ji PDVSA upravila na venezuelskou ropu. Denně je schopná zpracovat až 65 000 barelů ropy na ropné produkty určené pro kubánský trh i na vývoz. Podle listu vládnoucí komunistické strany Granma rafinerie letos zpracovala osm milionů barelů ropy, tedy zhruba 24 000 barelů denně. To naznačuje, že funguje hluboko pod svou kapacitou kvůli nižším dodávkám z Venezuely.
Nedostatek středně těžké a lehké ropy donutil letos PDVSA změnit kvalitu ropy, kterou posílá na Kubu, za těžší, kterou je obtížnější v Cienfuegos zpracovat.
Kuba dlouho závisela na dodávkách ropy z Venezuely zhruba ze 70 procent. Od roku 2014 však dodávky klesly až o 40 procent a Kuba hledá nové dodavatele, kteří by jí pomohli, aby nemusela dodávat elektřinu a pohonné hmoty státním firmám na příděl. V květnu získala dodávku ropy z Ruska a ruský ropný gigant Rosněfť v říjnu uvedl, že usiluje o rozšíření spolupráce. To zahrnuje zvýšení dodávek, společné projekty těžby a spolupráce při modernizaci rafinerie Cienfuegos.
Výpadek dodávek z Venezuely a nedostatek hotovosti donutily Kubu v posledních dvou letech snížit dovoz a omezit spotřebu pohonných hmot a elektřiny. To přispělo k tomu, že se centrálně plánovaná ekonomika propadla v roce 2016 poprvé za téměř čtvrt století do recese.
Zdroj: ČTK
Aktuality
