US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-0,33 %
KB-0,49 %
Erste+0,31 %

Boeing chce na podniku s Embraerem podíl až 90 procent

Americký výrobce letecké techniky Boeing předložil brazilské vládě plán, podle něhož by měl na novém společném podniku s tamním výrobcem letadel Embraer podíl 80 až 90 procent. V úterý to uvedl brazilský list Valor Económico.

Redakce IW
Redakce IW
6. 2. 2018 | 13:27
Boeing

Podle plánu, s nímž Boeing seznámil brazilskou vládu minulý týden, by americká firma do nového podniku převedla komerční část výroby. Sekce vojenské techniky by zůstala pod brazilskou kontrolou. Brazilská vláda by nadále měla v rukou takzvanou zlatou akcii, která jí dává právo vetovat některá strategická rozhodnutí, včetně nynějšího návrhu.

Boeing a Embraer, který je třetím největším výrobcem letadel na světě, už delší dobu spolupracují na některých projektech, jako je bezpečnost na ranvejích nebo alternativní paliva pro trysková letadla a nejnověji na společném prodeji vojenských letounů KC-390. Díky jejich společnému podniku by se americká firma dostala do čela na globálním trhu letounů o 70 až 13 místech.

Brazilské společnosti Embraer by zůstala výroba pro armádní sektor. Ta však vykazuje prakticky nulový zisk před úroky, zdaněním a odpisy (EBIDTA). Akcionáři by tedy získali podíl deseti až 20 procent na komerčních aktivitách převáděných na nový subjekt a měli by tudíž nárok na dividendy.

Pokud vláda a vedení Embraeru návrhy Boeingu podpoří, akcionáři by o něm mohli hlasovat už ve druhém čtvrtletí, napsal list.

Zdroj: ČTK

Americké akcieBoeingFúze a akvizice
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně