US MARKETOtevírá za: 15 h 26 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

EU dala zelenou spojení Bayeru s Monsantem

Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer má souhlas Evropské komise s převzetím americké biotechnologické společnosti Monsanto za 62,5 miliardy dolarů. EU tak dala zelenou poslední ze tří megafúzí, které změní tvář světového agrochemického průmyslu. Monsanto je největším světovým producentem osiv a spojením s Bayerem by vznikl největší dodavatel produktů pro zemědělskou výrobu na světě, který ovládne více než čtvrtinu světového trhu osiv a pesticidů.

"Schválili jsme záměry společnosti Bayer převzít firmu Monsanto, protože kroky v hodnotě přes šest miliard eur splňují naše požadavky týkající se hospodářské soutěže v plném rozsahu. Naše rozhodnutí zajišťuje, že po této fúzi zde bude efektivní hospodářská soutěž a inovace v odvětvích osiva, pesticidů a digitálního zemědělství," prohlásila eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Aby si Bayer zajistil souhlas antimonopolních úřadů, slíbil některé své aktivity prodat. Část produkce herbicidů a osiva za 5,9 miliardy eur a aktivity v oblasti produkce zeleninových semen za 1,5 miliardy koupí její rival BASF. Dopad těchto prodejů na hospodářskou soutěž nyní EK zvažuje. Rozhodnutí o dohodě s BASF má padnout do 16. dubna.

Fúze už má souhlas brazilského regulačního úřadu a podmíněný souhlas čínského ministerstva obchodu. V Rusku se ale Bayer s regulačním úřadem soudí, aby si v přezkumném řízení "zajistil svá práva". Možný problém také signalizují představitelé ministerstva spravedlnosti v USA. Není ale pravděpodobné, že Spojené státy spojení zamítnou, protože americké a evropské úřady při zvažování globálních fúzí takového rozsahu spolupracují, napsal list Financial Times.

Změna klimatických podmínek, konkurence na světovém trhu obilnin a stagnace zemědělského sektoru v globálním měřítku vyústily ve vlnu konsolidace. Spojení společností Dow a Dupont a ChemChina a Syngenta EK schválila loni poté, co společnosti slíbily, že podstatné části svého podnikání prodají.

Margrethe Vestagerová uvedla, že v souvislosti s akvizicí obdržela tisíce e-mailů, pohlednic, dopisů a tweetů vyjadřujících obavy o potravinovou bezpečnost, spotřebitele, životní prostředí i klima. "Přestože tyto obavy mají velký význam, nemohou být základem pro hodnocení fúzí," odpověděla komisařka.

Zdroj: ČTK

BayerEvropská unieFúze a akviziceNěmecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika