US MARKETOtevírá za: 12 h 43 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

TPA: Český trh fúzí a akvizic ve třetím čtvrtletí díky prodeji Avastu vzrostl

Ve třetím čtvrtletí se na trhu fúzí a akvizic v Česku proti předchozímu kvartálu výrazně zvýšila aktivita, a to především díky prodeji společnosti Avast. Počet uskutečněných transakcí naopak mírně klesl. Na území Česka či s jeho zapojením se uskutečnily transakce za 170,6 miliardy korun, v předchozím čtvrtletí to bylo 4,25 miliardy korun. Výrazný nárůst nastal i při meziročním srovnání, protože ve třetím čtvrtletí loni činily transakce se známou cenou 1,37 miliardy korun. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti TPA.

Nejvýznamnější zveřejněnou transakcí v Česku a zároveň i v regionu střední a východní Evropy byl prodej českého poskytovatele antivirové ochrany Avast. Nabyvatelem stoprocentního podílu je společnost NortonLifeLock. Transakcí vznikne světový lídr v kybernetické bezpečnosti zaměřený na koncové uživatele. Hodnota transakce byla 168,6 miliardy Kč.

Druhou nejvýznamnější transakcí s dostupnými údaji o ceně byla akvizice české softwarové firmy VirtualTraining, která se orientuje na vývoj aplikací zaměřených na trénování jízdy na kole. Nabyvatelem je česká investiční skupina Pale Fire Capital. Hodnota transakce činila téměř miliardu Kč.

Na trhu v regionu střední a východní Evropy se ve třetím čtvrtletí proti druhému výrazně snížila aktivita z hlediska počtu transakcí. V meziročním srovnání je aktivita co do počtu transakcí srovnatelná. "V dalších kvartálech očekáváme zvýšenou aktivitu kupujících s dobrou likviditou, kteří mají zájem o vstup do společností se zajímavým produktem a do společností, které se dostaly v důsledku pandemie do ekonomických problémů a potřebují posílit kapitálové zdroje,“ uvedl Jiří Hlaváč z TPA Valuation & Advisory.

Očekává také výrazný nárůst insolvenčních řízení v druhém pololetí 2021. Zasažené sektory jsou pod velkým tlakem. Pro investory jsou podle něj aktuálně atraktivní sektory počítačového softwaru, e-commerce či telekomunikací, které pandemie podnítila k urychlení vývoje.

Při pohledu na poslední globální hospodářskou krizi je patrné, že hlavní dopad do aktivity trhu se promítl s půl až ročním zpožděním, kdy přicházel pokles objemu obchodovaných transakcí i počtu uskutečněných transakcí.

"Během obvyklých globálních hospodářských krizí dochází k významnému zasažení širokého spektra sektorů, zatímco v současnosti můžeme sledovat, že činnost některých sektorů (cestovní ruch a veškeré návazné sektory či zábavní průmysl) byla téměř zcela zastavena a tato odvětví jsou závislá na podpůrných státních programech. Naopak společnosti působící v IT, provozující svou činnost on-line či na on-line navazující činnosti (např. vývoj softwarových řešení, prodej potravin, sportovního náčiní či doručovací služby) byly pandemií ovlivněny pozitivně," dodal Hlaváč.

Zdroj: ČTK

Akcie ČRAvastČeská ekonomikaFúze a akvizice
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika