4 argumenty pro německý akciový index aneb DAX jako alternativa pro ty, kdo nechtějí čekat na Ameriku

Obchodování akciových indexů se stává poslední dobou stále populárnějším. Ne všechny indexy jsou si ale rovny. Jakmile dojde na krátkodobější spekulace, nabídka těch opravdu kvalitních a použitelných se výrazně zmenšuje.

Zatímco v USA je pro tento účel vhodných kandidátů tradičně více, v Evropě se v poslední době nejpopulárnějším stal německý DAX. Jeho předností není jen vysoký objem obchodů, který jde ruku v ruce s nízkými náklady, ale také skutečnost, že se obchoduje během evropské seance. Jedná se tak o zajímavou alternativu hlavně pro Evropany, kteří nechtějí čekat na otevření trhu v USA.

Co je dobré vědět, než se do DAX pustíte? Uvedené skutečnosti se mohou hodit každému, kdo zvažuje obchodování DAX a evropské akciové seance jako takové.

DAX je hlavně pro evropské tradery. Německá burza otevírá v 9 hodin a právě těsně po otevření se většinou na trhu dočkáme největších objemů a té nejzajímavější cenové akce, která často napoví o směřování trhu a sentimentu pro zbytek obchodního dne. Nejzajímavější časy, pokud jde o objem transakcí, jsou většinou od 9 do 11 dopoledne a pak až odpoledne v souvislosti se zahájením obchodů v Americe, tedy zhruba hodinou a poté až po otevření USA mezi od 14 do 16 hodin.

DAX je volatilní. Německý burzovní index rozhodně nepatří mezi lenochy a nabízí téměř každý den zajímavá cenová rozpětí. Ve srovnání s americkým indexem S&P 500 je dlouhodobě více volatilní. To ukazuje graf implikované volatility obou indexů. Zejména v obdobích klidu na trzích a nízké volatility obecně je DAX dlouhodobě aktivnější.

DAX je malý. Nikoli co do objemu obchodů, ale co do struktury společností, které se na výpočtu jeho ceny podílejí. Index DAX tvoří 30 velkých německých společností, což znamená, že nereprezentuje tak dobře evropskou ekonomiku jako třeba tu americkou zmíněný S&P 500. To má několik důležitých důsledků. Zatímco váha dlouhodobě nejvíce rostoucího technologického sektoru je v S&P 500 zhruba 26 %, v případě DAX je to pouze 11 %. DAX je hlavně průmyslový index, a tak mnohem více těží hlavně z ekonomického, nikoli technologického boomu. To znamená, že má rád především tradiční, takzvaně tvrdá makrodata, jejichž zlepšování mu zpravidla pomáhá.

DAX má rád slabé euro. Protože je DAX německý a průmyslový, je jasné, že bude jeho výkonnost ovlivněna kurzovými výkyvy podstatně více, než je tomu například u amerických indexů. Pro německé exportéry je totiž euro velice důležité. Slabé euro německému indexu svědčí, zatímco v případě posilování evropské měny má německý index tendenci spíše zaostávat.

I díky uvedeným charakteristikám je DAX nyní jednoznačně volbou číslo jedna pro většinu traderů, kteří se rozhodnou preferovat evropskou seanci před tou americkou.

Zatímco v krátkodobém časovém rámci jsou rozdíly mezi DAX a S&P 500 poměrně značné, v delším se částečně stírají. V případě dlouhodobějšího výhledu a strategie "kup a drž" je proto potřeba si uvědomit, že kvůli globalizaci a ekonomické provázanosti na obou březích Atlantiku bude německý index s většími či menšími odchylkami korelovat s akciovými indexy v USA.

Rozdíl mezi oběma indexy je v tomto ohledu hlavně v tom, že u německého benchmarku byla cesta za zisky v posledních letech mnohem divočejší. To je nakonec také důvod, kvůli kterému řada krátkodobějších obchodníků na německý akciový index nedá dopustit.

Stáhněte si e-book Jak obchodovat německý akciový index DAX.

Přestat sledovat
Trading
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
27. 5. 2022 10:10
Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
25. 5. 2022 20:30
Jak jsme na tom v Česku s investiční gramotností?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
25. 5. 2022 17:10
Hansen (Saxo Bank): Komodity budou stále drahé, nejlepším lékem na vysoké ceny jsou ale právě vysoké…
Inflace
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 9:45
Petr Zýma (XTB): Trh s kryptoměnami optikou technické analýzy
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat