Americké akcie: Mají býci naději na další zisky?

NYSE, newyorská burza - ilustrační foto
Obrázek: NYSE

Čtyři denní ztráty a jen jedno posílení, i tak může vypadat růstový týden na Wall Street. Index S&P 500 tímto méně tradičním stylem vstoupil do srpnového obchodování, které historicky neslibuje kdovíjakou rally.

Index S&P 500 za týden vzrostl o 0,36 %, a zapsal tak již třetí zelenou týdenní svíčku. Výrazná rally se ale tentokrát nekonala, s výjimkou silně růstové středy se index držel v mírném záporu. Index se ve středu posunul až k horní linii pásma 4 070 až 4 170, ve kterém se obchodoval na přelomu května a června. Tím narazil na silnou rezistenci. Její případné přesvědčivé prolomení a opakované uzavření nad 4 200 by signalizovaly, že index může mít sílu atakovat další hladinu odporu okolo 4 300. Tu ještě zesiluje 200denní klouzavý průměr. K takovým úrovním má ale trh stále poměrně daleko.

S&P 500 - technická analýza (5. 8. 2022)

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Fairlead Strategies
4. 8. 2022 17:14
Katie Stockton (Fairlead Strategies): Růst cen akcií na konci července byl silný, rally ale (minimálně) zpomalí. Červnové minimum není definitivní

Katie Stockton, zakladatelka a ředitelka společnosti Fairlead Strategies, patří letos k těm, kteří každou krátkodobou...

V týdnu se dozvíme, jak se vyvíjí americká inflace. Tu ale na pozici největší hrozby pro trhy v posledních týdnech vystřídala možná recese. Ekonomika USA již dvě čtvrtletí za sebou klesla, trh práce je ale silný a ani další sledované indikátory zatím nepotvrzují, že by byla země v recesi. Pro akciový trh to přitom z historického hlediska vůbec není nepodstatné, protože po vrcholech cen akcií bylo oživení v době recese významně pomalejší než v obdobích, kdy po sesunu cen akcií z dlouhodobého vrcholu recese nenastala.

S&P 500 - vývoj po vrcholech býčího trendu s recesí a bez recese

Během recesí navíc dochází ke zřetelnému odlivu peněz z akciového trhu. To (zatím) v současnosti nevidíme, odhadovat ale předem vrchol v tocích peněz je hodně ošidné.

Během recesí typicky dochází k velkému odlivu peněz z akciového trhu

Buy, nákup - ilustrační foto
Obrázek: Freepik.com
5. 8. 2022 6:23
Sáhněte po akciích těchto 10 firem, kterých by se neměla dotknout případná recese v USA

Investoři mají před očima riziko recese v USA, a nejen ti američtí. Nejistota ohledně výhledu amerického hospodářství je...

Růst cen amerických akcií se zatím zarazil o rezistenci na úrovni červnových maxim. Zmínek o novém býčím trendu ale od té doby výrazně přibylo. Investovat podle toho samozřejmě není radno.

Článků o novém býčím trendu na americkém akciovém trhu přibývá

Takzvané "hloupé peníze", tedy drobní investoři, v posledních týdnech stále více věří v pokračování růstu cen akcií. Těmto dumb money se zkušení burziáni občas tak trochu vysmívají, ale není výjimkou, že ti "hloupí" mají pravdu. Alespoň po nějakou dobu. V obdobích, kdy se trh pohybuje v určitém pásmu a je na jeho horní hraně (jako nyní), je optimismus drobných investorů zpravidla chápán spíše jako varovné znamení. Možná již tento týden ukáže, jak to bude tentokrát.

Dumb money stále více věří v další růst cen akcií

Investoři se také mohou inspirovat tím, co dělají insideři, tedy lidé z vedení samotných veřejně obchodovaných korporací. Ti po rychlé korekci cen akcií energetických společností začali opět ve velkém nakupovat cenné papíry vlastních firem. Může se tento sektor vrátit na výsluní, na němž se vyhříval až do konce jara?

Insideři opět ve velkém sázejí na energetické tituly

Energetický sektor v posledních zhruba dvou měsících odevzdal velkou část zisků z předchozího roku (i proto podle všeho zvýšený nákupní zájem insiderů), a to do značné míry v prospěch technologických titulů. Jejich renesance je tažena mimo jiné i narůstajícími nákupy akcií největších firem.

Nákupy koše technologických titulů

Pro tradery je asi lepším vodítkem technická analýza, tedy samotná cena, pro investory s dlouhodobým horizontem je ale důležitější ocenění. Valuace amerického trhu na základě P/E, tedy cen akcií v poměru k ziskům, se během medvědího trendu vrátily zhruba na dlouhodobý průměr. Je ale potřeba zdůraznit, že rozdíly v ocenění mezi "drahými" a "levnými" tituly jsou nadále výrazně nadprůměrné.

S&P 500 - ocenění akciového trhu se vrátilo k dlouhodobému průměru, rozdíly ve valuacích jsou ale stále výrazně nadprůměrné

Obdobný obrázek nabízí i pohled na ocenění podle P/B, tedy cen akcií v poměru k účetní hodnotě firem. "Drahé" akcie zlevnily výrazněji než ty "levné", ale rozdíl je stále obrovský.

S&P 500 - ocenění podle P/B

Nepanikařit - ilustrační foto
Obrázek: Pexels.com
4. 8. 2022 6:21
Tyto grafy si vezměte k ruce, až budete mít zase horečku ze špatných burzovních zpráv

Když jsou trhy rozkolísané a některé akcie, které v předchozích letech investory podarovávaly zisky ve stovkách procent...

Zdroj:
TOPDOWN CHARTS, JPMorgan, Bloomberg, Barclays, SentimenTrader, Ned Davis Research, @VrntPerception, WSJ
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
3. 12. 2022 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Tržní expertní výhled (Michal Semotan, J&T Banka)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Green-point.cz
1. 12. 2022 12:42
Marek Herold (WOOD & Company): Nemovitosti jsou jako investice odolnější vůči současným nepříznivým…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
30. 11. 2022 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Býčí a medvědí argumenty pro přelom roku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Vyspělé trhy
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
28. 11. 2022 12:42
FAANMG dnes a zítra pohledem burzovního veterána: Meta Platforms bude s úbytkem peněz v ekonomice…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Meta Platforms (Facebook)
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat