Tyto grafy si vezměte k ruce, až budete mít zase horečku ze špatných burzovních zpráv

Když jsou trhy rozkolísané a některé akcie, které v předchozích letech investory podarovávaly zisky ve stovkách procent, odepisují vysoké desítky procent, je dobré si připomenout některá strategická doporučení a relativně uklidňující fakta z burzovní historie.
Akcie jsou dlouhodobě nejvýnosnější z "tradičních" aktiv.
Držením amerických akcií během býčích trendů jste historicky zatím vydělali více, než jste ztratili držením akcií během trendů medvědích.
Největším nepřítelem investora je jeho vlastní psychika. Kdyby tak akcie držel...
Jakkoli neintuitivní to je, vězte, že býčí trhy umírají na euforii a rodí se z deprese.
Ještě drsnější nápor na psychiku investora umí způsobit inovativní technologie.
Není snadné držet akcie. V cestě vzhůru stojí časté a mnohdy hluboké poklesy cen.
Na vystrašení investorů často stačí poklesy v rámci jednotlivých kalendářních let.
Důvodů prodávat vždy bylo, je a bude více než dost.
Politické faktory jsou nepochybně pro trhy podstatné. Když se ale na výkonnost amerických akcií podíváte v trochu delší perspektivě, leccos zásadního začne působit tak trochu malicherně.
Investoři mnohdy žijí různými odhady a předpověďmi. (Opět) platí, že krátkodobě mohou být zajímavé, čas ale ukazuje, že nejsou až tak úspěšné. Nepřesné odhady bodu obratu na trhu s americkými vládními bondy již stihly vejít do ekonomických učebnic.
Krátkodobě jsou pro výkonnost akcií podstatné valuace, dlouhodobě jde ale o fundamenty.
Pro co nejlepší zhodnocení investovaných peněz můžete udělat hlavně jednu věc - mít co nejdelší investiční horizont.
Občas si možná budete muset na kladné zhodnocení investovaných peněz hezkých pár let počkat. I to z historie pamatujeme.
Čím delší budete mít investiční horizont, tím vyšší můžete na konci shrábnout výnosy. Ač jde jen o interpretaci historických dat, jež se samozřejmě nebudou opakovat, je dobré mít při jejich čtení na paměti to, že zahrnují některá opravdu složitá období pro trhy i ekonomiku. Nejde tedy o žádný výběr "toho lepšího", co se v minulosti na trzích odehrávalo. V tom určité může být ošidné či "krátkozraké" vyvozovat cokoli například jen z uplynulé dekády.
Zdroj: Brianferoldi.com, JPMorgan, Jeremy Siegel, First Trust, Morgan Stanley, Collaborative Fund, Ritholtz Wealth Management, S&P Global, The Motley Fool
Doporučujeme
Aktuality
dnes | 9:20