Anketa: Je (stále ještě) vhodná doba na investici do ETF zaměřených na výrobce čipů?

Nedostatek čipů v důsledku výpadků ve výrobě v době pandemie je jedním z nejčastěji zmiňovaných faktorů, které přispívají k růstu inflace. Má proto smysl vsadit právě na dodavatele polovodičů a na ně navázané společnosti? Zeptali jsme se domácích tržních expertů.

Radim Krejčí (Portu)

Svět čelí největšímu nedostatku čipů v historii a podle některých scénářů mohou výpadky trvat ještě několik let. Zatímco řada společností vnímá situaci jako hrozbu, výrobce čipů čeká období růstu tržeb. To si ovšem dobře uvědomují také investoři, a tak zatímco například index S&P 500 posílil od začátku roku 2020 zhruba o 30 %, index SOX, který sleduje akcie výrobců čipů, za stejnou dobu zpevnil bezmála o 70 % a překonal svým výkonem také index Nasdaq 100. Velká část očekávání je tedy podle mého názoru do cen polovodičových ETF již zahrnutá, a ty tak navzdory současné situaci nemusejí nabídnout v následujících letech lepší výnos než širší trh. Je zkrátka možné, podobně jako třeba v případě sektoru čisté energetiky, že vhodná doba pro zmíněnou sektorovou investici je již za námi.

Srovnání ETF sledujícího sektor polovodičů a širších amerických indexů

Ondřej Hartman (FXstreet.cz)

I kdybych našel vhodný investiční nástroj zaměřený na výrobce polovodičů, téměř jistě je nyní již pozdě. Smart money, tedy prozíraví investoři sázející na nové trendy mezi prvními, se těchto nyní již drahých titulů zbavují a míří se svými penězi za jinými investičními příběhy, které jsou teprve na začátku.

Branislav Soták (Patria Finance)

Expozici na polovodičový sektor preferujeme přímou, tedy bez využití ETF. Mezi našimi doporučeními pro drobné investory (potenciál tedy v nich stále spatřujeme) je v současnosti řada jmen z odvětví výroby čipů, mimo jiné Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), NVIDIA, Samsung, Micron, ASML a další.

Petr Lajsek (Colosseum)

Společnosti vyrábějící čipy v posledních měsících prosperují a vzhledem ke světovému nedostatku jejich produktů a masivní poptávce po nich se na tomto trendu asi hned tak mnoho nezmění. Investoři mohou zvolit buď jednotlivé akcie, nebo ETF.

Zajímavě v rámci sektoru působí například Qualcomm, jeden z lídrů na trhu s polovodičovými čipy. Důležitým zdrojem tržeb firmy by měly být sítě 5G, ve kterých má Qualcomm silné postavení. Atraktivně se jeví také TSMC, která je jedním z největších výrobců čipů na světě a jejíž produkty odebírají i společnosti jako AMD. Firma v posledních letech silně investuje do nových továren a technologií, které jsou klíčové pro budoucí růst (v roce 2020 dosáhly kapitálové náklady 17 miliard USD, letos mají narůst na 25-28 miliard USD).

TSMC a Qualcomm
zdroj: Google Finance

Tomáš Vranka (XTB)

Na jedné straně se na téma můžeme dívat jako na souhru jednorázových dílčích faktorů (nástup pandemie, sucho na Tchaj-wanu, růst napětí v mezinárodním obchodu v éře Donalda Trumpa, zvýšená poptávka kvůli většímu využívání home office, přechod továren na nové generace čipů a podobně), které dohromady způsobily velké problémy v dodávkách a zvýšení poptávky a jejichž vliv by měl být již v cenách akcií zahrnutý. Tyto tituly v posledním roce veskrze výrazně posilovaly. Z tohoto hlediska je tedy tento segment trhu vysoko a podmínky pro tyto společnosti jen sotva mohou být ještě příhodnější.

Na straně druhé se svět mění, a čipy tak již najdeme prakticky všude, od počítačů a serverů (kde to čekáme) přes robotické vysavače, automobily a hrací konzole až po pračky a ledničky (kde to mnozí možná ani nečekáme). To znamená, že s tím, jak se svět posouvá a bohatne a výroba se automatizuje, bude v dlouhodobém horizontu potřeba stále více čipů.

Uplynulý rok přitom ukázal nejen to, jak jsou a budou čipy důležité, ale i to, co se může dít, když je jejich výroba silně koncentrovaná na jednom místě. Na mysli mám Tchaj-wan, kde TSMC vyrábí komponenty například pro firmy Apple, Huawei, Qualcomm, NVIDIA nebo AMD. TSMC vyrábí zhruba 90 % high end čipů, více než 50 % čipů pro automobily a téměř polovinu všech ostatních, a jde tedy o dominantního hráče důležitého pro firmy i vlády po celém světě. Taková koncentrace – zvláště na politicky citlivém místě, jakým Tchaj-wan je – není zrovna ideální.

Myslím si, že v příštích letech budou největší světové společnosti hledat možnosti, jak reagovat na rostoucí poptávku a lépe se zabezpečovat pro případ podobných situací. Polovodičové firmy mají tedy zřejmě před sebou zajímavé roky, během nichž se ceny jejich akcií (zejména po silných růstech z posledního roku) mohou posouvat oběma směry. V případě dostatečně dlouhého investičního horizontu ale podle mého názoru půjde i napříště o jeden ze zajímavých a pro celý svět klíčových sektorů. Pokud by největším světovým hráčům (i za pomoci vlád) vyšly jejich plány a tyto by začaly vyrábět více ve svých domovských zemích, respektive v místech s navazující výrobou, znamenalo by to změnu pravidel hry a pozice jednotlivých firem v rámci sektoru by se mohly měnit. Poptávka po čipech bude v každém případě dlouhodobě růst a budou z toho těžit hlavně velcí a zavedení výrobci. Z tohoto hlediska dlouhodobé držení na polovodiče zaměřeného ETF smysl nepochybně dává.

Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Asijské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Polovodiče
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat