Anketa: Je (stále ještě) vhodná doba na investici do ETF zaměřených na výrobce čipů?

Nedostatek čipů v důsledku výpadků ve výrobě v době pandemie je jedním z nejčastěji zmiňovaných faktorů, které přispívají k růstu inflace. Má proto smysl vsadit právě na dodavatele polovodičů a na ně navázané společnosti? Zeptali jsme se domácích tržních expertů.

Radim Krejčí (Portu)

Svět čelí největšímu nedostatku čipů v historii a podle některých scénářů mohou výpadky trvat ještě několik let. Zatímco řada společností vnímá situaci jako hrozbu, výrobce čipů čeká období růstu tržeb. To si ovšem dobře uvědomují také investoři, a tak zatímco například index S&P 500 posílil od začátku roku 2020 zhruba o 30 %, index SOX, který sleduje akcie výrobců čipů, za stejnou dobu zpevnil bezmála o 70 % a překonal svým výkonem také index Nasdaq 100. Velká část očekávání je tedy podle mého názoru do cen polovodičových ETF již zahrnutá, a ty tak navzdory současné situaci nemusejí nabídnout v následujících letech lepší výnos než širší trh. Je zkrátka možné, podobně jako třeba v případě sektoru čisté energetiky, že vhodná doba pro zmíněnou sektorovou investici je již za námi.

Srovnání ETF sledujícího sektor polovodičů a širších amerických indexů

Ondřej Hartman (FXstreet.cz)

I kdybych našel vhodný investiční nástroj zaměřený na výrobce polovodičů, téměř jistě je nyní již pozdě. Smart money, tedy prozíraví investoři sázející na nové trendy mezi prvními, se těchto nyní již drahých titulů zbavují a míří se svými penězi za jinými investičními příběhy, které jsou teprve na začátku.

Branislav Soták (Patria Finance)

Expozici na polovodičový sektor preferujeme přímou, tedy bez využití ETF. Mezi našimi doporučeními pro drobné investory (potenciál tedy v nich stále spatřujeme) je v současnosti řada jmen z odvětví výroby čipů, mimo jiné Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), NVIDIA, Samsung, Micron, ASML a další.

Petr Lajsek (Colosseum)

Společnosti vyrábějící čipy v posledních měsících prosperují a vzhledem ke světovému nedostatku jejich produktů a masivní poptávce po nich se na tomto trendu asi hned tak mnoho nezmění. Investoři mohou zvolit buď jednotlivé akcie, nebo ETF.

Zajímavě v rámci sektoru působí například Qualcomm, jeden z lídrů na trhu s polovodičovými čipy. Důležitým zdrojem tržeb firmy by měly být sítě 5G, ve kterých má Qualcomm silné postavení. Atraktivně se jeví také TSMC, která je jedním z největších výrobců čipů na světě a jejíž produkty odebírají i společnosti jako AMD. Firma v posledních letech silně investuje do nových továren a technologií, které jsou klíčové pro budoucí růst (v roce 2020 dosáhly kapitálové náklady 17 miliard USD, letos mají narůst na 25-28 miliard USD).

TSMC a Qualcomm
zdroj: Google Finance

Tomáš Vranka (XTB)

Na jedné straně se na téma můžeme dívat jako na souhru jednorázových dílčích faktorů (nástup pandemie, sucho na Tchaj-wanu, růst napětí v mezinárodním obchodu v éře Donalda Trumpa, zvýšená poptávka kvůli většímu využívání home office, přechod továren na nové generace čipů a podobně), které dohromady způsobily velké problémy v dodávkách a zvýšení poptávky a jejichž vliv by měl být již v cenách akcií zahrnutý. Tyto tituly v posledním roce veskrze výrazně posilovaly. Z tohoto hlediska je tedy tento segment trhu vysoko a podmínky pro tyto společnosti jen sotva mohou být ještě příhodnější.

Na straně druhé se svět mění, a čipy tak již najdeme prakticky všude, od počítačů a serverů (kde to čekáme) přes robotické vysavače, automobily a hrací konzole až po pračky a ledničky (kde to mnozí možná ani nečekáme). To znamená, že s tím, jak se svět posouvá a bohatne a výroba se automatizuje, bude v dlouhodobém horizontu potřeba stále více čipů.

Uplynulý rok přitom ukázal nejen to, jak jsou a budou čipy důležité, ale i to, co se může dít, když je jejich výroba silně koncentrovaná na jednom místě. Na mysli mám Tchaj-wan, kde TSMC vyrábí komponenty například pro firmy Apple, Huawei, Qualcomm, NVIDIA nebo AMD. TSMC vyrábí zhruba 90 % high end čipů, více než 50 % čipů pro automobily a téměř polovinu všech ostatních, a jde tedy o dominantního hráče důležitého pro firmy i vlády po celém světě. Taková koncentrace – zvláště na politicky citlivém místě, jakým Tchaj-wan je – není zrovna ideální.

Myslím si, že v příštích letech budou největší světové společnosti hledat možnosti, jak reagovat na rostoucí poptávku a lépe se zabezpečovat pro případ podobných situací. Polovodičové firmy mají tedy zřejmě před sebou zajímavé roky, během nichž se ceny jejich akcií (zejména po silných růstech z posledního roku) mohou posouvat oběma směry. V případě dostatečně dlouhého investičního horizontu ale podle mého názoru půjde i napříště o jeden ze zajímavých a pro celý svět klíčových sektorů. Pokud by největším světovým hráčům (i za pomoci vlád) vyšly jejich plány a tyto by začaly vyrábět více ve svých domovských zemích, respektive v místech s navazující výrobou, znamenalo by to změnu pravidel hry a pozice jednotlivých firem v rámci sektoru by se mohly měnit. Poptávka po čipech bude v každém případě dlouhodobě růst a budou z toho těžit hlavně velcí a zavedení výrobci. Z tohoto hlediska dlouhodobé držení na polovodiče zaměřeného ETF smysl nepochybně dává.

Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Asijské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Polovodiče
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: HARDWARIO
30. 9. 2022 14:00
HARDWARIO 4. října zahájí úpis akcií na trhu START. Společnost sází na internet věcí a investory…
Akcie ČR
Přestat sledovat
HARDWARIO
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 9. 2022 9:22
Michal Šnobr: Extrémní ceny energií jsou důsledkem dlouhodobě zanedbaných investic v Evropě. Válka…
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
28. 9. 2022 6:14
Petr Koblic: Ceny elektřiny mohou být za rok desetinové, klíčové je přežít letošní zimu
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Petr Koblic
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
27. 9. 2022 17:04
Kupka (ČSOB): ČNB ještě letos může mírně zvýšit sazby, důležitý bude případný další tlak na českou…
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat