Caterpillar, Boeing a další představí své výsledky ve středu

Středa bude ve znamení velkých firem ze strategických oblastí amerického průmyslu. Kromě Caterpillaru a Boeingu budou reportovat hospodářské výsledky Northrop Grumman a General Dynamics. Z technologií a telekomunikací přijdou na řadu Sprint Nextel a Motorola Solutions, farmaceutický sektor zastoupí Eli Lilly. Těšte se také na čísla Nasdaq OMX a Harley-Davidson.

Caterpillar

Společnost má za sebou dlouhou historii stabilních zisků, pro letošní rok se očekává 15% růst. Pokud se budou navíc ekonomické podmínky zlepšovat, firmy začnou modernizovat své vybavení, což zatím kvůli zhoršenému výhledu ekonomiky oddalovaly. Caterpillar rozšiřuje svou působnost na emerging markets a jeho akcie jsou velmi populární mezi hedgeovými fondy - za poslední rok vzrostl počet fondů držících akcie Caterpillaru o 20 %.

Mezi nedávnými akvizicemi figuruje převzetí Bucyrusu (dohoda z roku 2011 v hodnotě 8,8 miliardy USD). Záměrem akvizice byla snaha zlepšit pozici společnosti na těžařských trzích, jelikož nabízejí potenciál velkého růstu díky silné poptávce z mladých trhů (zejména Číny a Indie).

Rizikem pro Caterpillar zůstává případné zpomalení ekonomiky. Společnost nabízela ovšem i během recese stabilní dividendu. Navyšovala ji v posledních 18 po sobě jdoucích letech, proto se dá očekávat vzestup i nadále. Výplatní poměr je kolem 24 %, dividendový výnos 1,7 %.

Caterpillar se v současnosti obchoduje za 14,5násobek zisků a je oproti svým nejbližším konkurentům atraktivně oceněn. Průměrné P/E pro strojírenský průmysl je 22,05.

Harley-Davidson

Eli Lilly

Eli Lilly je diverzifikovanou farmaceutickou společností, v jejím produktovém portfoliu najdeme vše od inzulinu (Humulin a Humalog) po léky proti rakovině (Erbitux) a neurologickým problémům (Cymbalta). Nedávno firmě vypršel patent na nejprodávanější produkt Zyprexa a v roce 2013 by měla přijít o patentní ochranu léků Cymbalta a Evista. Tyto dva produkty dohromady zajišťují firmě 40 % tržeb.

Eli Lilly očekává, že by mohlo nové radioaktivní barvivo využívané k diagnostice Alzheimerovy choroby pomoci nastartovat dodatečné tržby, které by kompenzovaly očekávanou ztrátu z patentů. Generální ředitel Jon Lechleiter navíc uvedl, že by se s neurologickými testy léků s novým barvivem barviva měla firma zapojit do vládního programu Medicare.

Velké naděje společnost vkládá do nového léku Solanezumab na Alzheimerovu chorobu, která je podle výzkumu v USA šestou nejčastější příčinou úmrtí. Na prevenci, léčení ani zpomalení této nemoci doposud neexistují účinné léky. Pokud bude produkt úspěšný, dají se očekávat velké výnosy z know-how na jeho výrobu. Další příležitosti by také mohl přinést molekulární výzkum Phase III.

Eli Lilly je vhodnou investicí pro dlouhodobé konzervativní investory s dividendovým výnosem 4,9 % a potenciálem kapitálových zisků, které budou záviset na úspěších aktuálně testovaných produktů. Obchoduje se na pouhém 10,2násobku zisku, a to především kvůli nejistotě vyplývající z blízké expirace patentů.

Nasdaq OMX

Sprint Nextel

Sprint Nextel, třetí největší americký mobilní operátor, očekával, že nový iPhone jeho tržby zachrání, na místo toho však způsobil, že ztráty dosahují závratných hodnot. Za účelem distribuce iPhonů zákazníkům musel Sprint nakoupit smartphony ve velkém, ale není vůbec jisté, zda se mu je všechny podaří prodat do doby, než Apple na trh uvede nový model a učiní z předcházejícího iPhonu zastaralé zboží. Firma je navíc obviněna státem New York za daňové podvody ve výši 300 milionů USD.

Sprint už není po delší dobu ziskový. Od roku 2006 vykazuje každý rok ztráty, obvykle dosahující 8 % tržeb. Pokud se podíváme blíže na jeho rozvahu, disponuje 5,5miliardami hotovosti. Hodnota jeho celkových aktiv však neustále klesá a dlouhodobý dluh představuje čtyřnásobek hotovostního zůstatku. Poměr dluhu k aktivům se postupně přibližuje k 50 %.

V roce 2007, kdy akcie stály 22 USD, přestala firma vyplácet dividendu. Nyní cena akcií klesla pod 2,4 USD, ale přesto má firma tržní kapitalizaci přes 7 miliard USD. Navzdory tomu zatím nikdo nepodal nabídku na převzetí. Možná se společnosti zdráhají kvůli zkušenostem s neúspěchy fúze AT&T a T-Mobilu, kterou překazili regulátoři.

Motorola Solutions

Northrop Grumman

Jedna z největších integrovaných zbrojařských společností na světě, která poskytuje řadu produktů a služeb americkému ministerstvu obrany a zahraničním odběratelům. Kromě vojenských letounů se firma nedávno začala zaměřovat i na stavbu vojenských lodí.

Northrop se jako první mezi zbrojními dodavateli ministerstva obrany začal přizpůsobovat současné tržní dynamice. V roce 2009 prodal vládní poradní jednotku TASC (dříve Analytic Sciences), aby se přizpůsobil novým pravidlům ohledně konfliktů zájmů při získávání veřejných zakázek. Prodej přinesl po zdanění 1,1 miliardy USD hotovosti. V roce 2010 následovalo rozhodnutí o odštěpení divize Huntington Ingalls. 31. března 2011 tak vznikla největší americká firma vyrábějící vojenské lodě.

Northrop předčil odhady analytiků ohledně zisku v každém z 10 posledních kvartálů. Naposledy to bylo o 42 centů. V roce 2011 tržby překonaly 26 miliard USD, pro letošek jsou odhady konzervativnější - mezi 24,7 a 25,4 miliardami USD (EPS 6,40 až 6,70 USD). Přesto se očekává stabilní růst.

Nejistotu pro společnost představují nadcházející škrty v amerických vládních výdajích na obranu. Dokud nebude federální rozpočet na rok 2013 finální, není jasné, které hlavní zbrojní programy budou omezeny nebo zrušeny.

Nothrop je v dobré kondici a díky své diverzifikované produktové řadě bude pravděpodobně schopna čelit úbytku kontraktů kvůli vládním úsporám. Kromě letounů a námořní dopravy vyrábí radary a elektronická zařízení a zaměřuje se na IT technologie pro kybernetickou bezpečnost.

Roční dividenda 2 USD je oproti Lockheed Martin poloviční, ale zhruba odpovídá úrovni konkurentů General Dynamics a Raytheonu. Obě společnosti nedávno oznámily navýšení dividendy - to samé lze očekávat i od Northrop Grumman.

General Dynamics

Boeing

Boeingu se v posledních čtyřech kvartálech dařilo předčít odhady analytiků až o 80 %. Skutečné výsledky se od predikcí zpravidla výrazně odlišovaly, což otevíralo velký prostor pro pohyb ceny po jejich oznámení.

Silné finanční ukazatele byly dosud taženy divizí Boeing Commercial Airplanes (její 4Q tržby vzrostly o 31 % na 10,7 miliardy USD). Zvýšila se i provozní marže (meziročně o 9,2 %). V roce 2012 se očekává další růst tržeb (mohly by stoupnout o zhruba 15 %).

Navzdory silným finančním výsledkům se akcie Boeingu jeví jako správně ohodnocené. Současné P/E Boeingu je 13,8, průměr za posledních 5 let je 14,5, kdy se pohybovalo v pásmu mezi 11 a 21.

Zdroj:
Seeking Alpha
Světové akcie
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat