Erste a Fio banka doporučují kupovat akcie České zbrojovky, akvizici Coltu analytici vnímají jako transformativní příležitost

Česká zbrojovka Group - ilustrační foto
Obrázek: Česká zbrojovka Group

Analytici Petr Bártek z Erste a Jan Raška z Fio banky zahájili pokrývání akcií společnosti Česká zbrojovka Group. Oba doporučují titul kupovat. Petr Bártek věří, že titul v následujících 12 měsících ze současných zhruba 370 Kč zpevní na 446 Kč (20% růstový potenciál), Jan Raška očekává do roka růst ceny dokonce na 476 Kč (téměř 30% růstový potenciál).

Petr Bártek z Erste vyzdvihuje historicky silnou výkonnost společnosti na americkém i evropském civilním trhu a věří, že růstový příběh ještě posílí akvizice společnosti Colt, která čeká na schválení americkými a kanadskými úřady (má být dokončena do června 2021). Colt by měl České zbrojovce podle výhledu na letošní rok přidat asi 74 % tržeb a 58 % provozního zisku EBITDA.

Dominantní 65-85 % podíl na tržbách České zbrojovky měl v letech 2018-2020 civilní segment. Bártek však očekává v důsledku akvizice Coltu nárůst podílu vojenského a policejního segmentu na 40-50 %. Uvolnění kapacity v ČR umožní expanzi na evropský vojenský trh. "Ocenění této akvizice na úrovni 5,5-6,0 očekávaného poměru EV/EBITDA v roce 2021 je příznivé," píše.

Bártek prognózuje CAGR (složenou roční míru růstu) tržeb a EBITDA v období 2020-2025 na úrovni 15,6 %. Čistý zisk by pak měl podle něj růst tempem 21 %, když výsledky za rok 2020 byly mimo jiné zatíženy výraznými ztrátami z přecenění měnových zajišťovacích derivátů. Za rok 2020 management firmy navrhuje dividendu 7,50 Kč na akcii, což představuje asi 2% dividendový výnos. Při managementem cílovaném 33% výplatním poměru ze zisku by se měl podle Bártka dividendový výnos zvýšit na 3,1 % v následujícím roce a až na 4,5 % do roku 2025. Odhady čistého zisku a s tím dividendy jsou ovšem zatíženy významnou nejistotou plynoucí z toho, že Česká zbrojovka zatím nezveřejnila výsledky Coltu pod úrovní zisku EBITDA.

CZG - predikce vývoje tržeb podle Erste
CZG - predikce vývoje tržeb podle Erste

"Akcie České zbrojovky se ve srovnání se skupinou přímých konkurentů z amerického trhu obchodují na EV/EBITDA 6,6 pro naše odhady pro rok 2022 s asi 13% diskontem. Rok 2022 je první, kdy je v odhadech plně zohledněna očekávaná akvizice Coltu. Američtí výrobci jsou přitom orientovaní z velké části pouze na domácí civilní trh, vůči vládním složkám a zahraničí mají jen minimální expozici. Ve srovnání se skupinou globálních hráčů z obranného průmyslu (kam se chce Česká zbrojovka v budoucnu rozvíjet) jsou její akcie obchodovány pro rok 2022 s asi 35% diskontem. Ocenění modelem DCF-FCFF odpovídá EV/EBITDA asi 7,6 pro rok 2022," uvádí Bártek.

Hlavní rizika pro doporučení, respektive pro akcie České zbrojovky vidí Bártek v možném nedokončení převzetí Coltu, nedostatku úplných informací o jeho hospodaření a rozvaze a v dalších rizicích typicky spojených s takovýmto převzetím (otázka integrace, skrytých nutných investic, pracovního kapitálu a další).


KOMPLETNÍ ANALÝZA ERSTE ZDE

Jan Raška z Fio banky vedle očekávaného pozitivního vlivu akvizice Coltu zmiňuje také pětiletý kontrakt s českou armádou na dodávku asi 39 tisíc kusů zbraní v objemu až 2,35 miliardy Kč. Pozitivní impulz pro letošní výsledky vidí rovněž v evropském pokoronavirovém oživení, když loňský jarní lockdown spojený s restrikcemi v dopravě a logistice významně omezoval zejména v prvním pololetí prodeje v evropských zemích. To podle predikcí Fio banky letos navýší tržby z Evropy (kromě ČR) o více než 4 % na asi 980 milionů Kč.

"Bez započtení hospodaření Coltu podle našeho názoru Česká zbrojovka letos pohodlně naplní svůj výhled tržeb, respektive zisku EBITDA (7,1-7,4 miliardy Kč, respektive 1,45-1,65 miliardy Kč). Podle našich predikcí vykáže přibližně 6,5% růst výnosů na 7,27 miliardy Kč a zvýší zisk EBITDA o 6,1 % na 1,56 miliardy Kč," píše Raška.

CZG - predikce vývoje hospodaření podle Fio banky
CZG - predikce vývoje hospodaření podle Fio banky

Také on vnímá cenu, za niž by měla Česká zbrojovka koupit americký Colt, za "přijatelnou a rozumnou". "Česká zbrojovka dlouhodobě cílí na americký trh ozbrojených a bezpečnostních složek. Akvizicí Coltu prakticky ihned posiluje svoji pozici v tomto segmentu, jelikož Colt přibližně 70 % svých tržeb generuje prostřednictvím dodávek americkým, kanadským a dalším mezinárodním armádním a bezpečnostním složkám," připomíná.

"Náš předpoklad zapojení Coltu do hospodaření České zbrojovky od poloviny letošního roku indikuje jeho příspěvek do tržeb, respektive zisku EBITDA kolem 2,7 miliardy Kč, respektive 450 milionů Kč. Včetně organického růstu tak pro rok 2021 predikujeme 46% nárůst tržeb na zhruba 9,97 miliardy Kč a 37% navýšení zisku EBITDA na 2,02 miliardy Kč. Je tedy patrné, že Colt by měl začít již letos výrazně ovlivňovat výnosy a ziskovost České zbrojovky. Od příštího roku, už s celoročním příspěvkem Coltu, pak podle našich odhadů bude Česká zbrojovka schopná generovat tržby přesahující 13 miliard Kč a na úrovni EBITDA hladinu 2,6 miliardy Kč," píše Raška a dodává, že akvizice Coltu by měla vytvořit potenciál pro další organický růst jak na severoamerickém, tak na evropském zbrojním trhu.

V oblasti dividendy Jan Raška za předpokladu realizace 33% výplatního poměru v příštím roce vidí posun k 3% výnosu s dividendou na úrovni 10,90 Kč na akcii. Ve střednědobém horizontu se pak vlivem akvizičního i organického růstu úroveň vyplacených dividend dle jeho predikcí posouvá do intervalu 13,80-15 Kč na akcii, což indikuje asi 4% dividendový výnos. V případě, že v nejbližších letech nebude realizována žádná větší akvizice nebo investice, podle Rašky mohou rostoucí ziskovost a příznivý vývoj volného cash flow s pozitivním dopadem do zadlužení vytvářet prostor pro realizaci výplatního poměru alespoň v blízkosti 50 %. To by znamenalo již v příštím roce dividendu 16,50 Kč na akcii a ve střednědobém horizontu její posun na 21-23 Kč s dividendovým výnosem 4,5-6 %.


KOMPLETNÍ ANALÝZA FIO BANKY ZDE

Doporučení na akcie České zbrojovky Group

CZG - přehled investičních doporučení
Zdroj: Bloomberg, k 13. květnu 2021
Zdroj:
Erste Group Bank, Fio banka
Akcie ČR
Přestat sledovat
Colt CZ Group (dříve Česká zbrojovka Group)
Přestat sledovat
Cílové ceny
Přestat sledovat
Investiční doporučení
Přestat sledovat
Petr Bártek
Přestat sledovat
Zbraně
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
2. 7. 2022 16:51
Válka na Ukrajině vs. region CEE: Česká ekonomika je nejzranitelnější, varuje expertka
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 7. 2022 13:00
Ronald Schubert (WOOD & Company): Se zpomalováním inflace se investoři budou postupně vracet na…
Alokace investic
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 6. 2022 12:27
Pírko (Bohemian Empire) & Žabža (FINAX): Jak "hrát" bouři na trzích a v ekonomice?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat