České akcie, komodity, jüan a Japonsko budou tvořit základ portfolia pro rok 2011

Podobně jako letošní rok ani rok 2011 na první pohled investičně nikterak extra pozitivně nevypadá. Můžeme se však dočkat podobného překvapení jako letos, kdy akciové trhy oproti mediálně propagovanému očekávání poklesů nebo druhého dna nakonec celkem zajímavě posílily a odvážným investorům přinesly více než 10% zisky. Zdaleka nejvyšších zisků dosáhli investoři na komoditních trzích.

Naše investiční doporučení pro rok 2010 bylo následující:

 • nákup drahých kovů – fyzicky i ETF akcie

 • nákup akcií producentů – těžařů drahých kovů

 • nákup koše agrokomodit

 • nákup ropy

 • nákup plynu

 • nákup asijských indexů – Čína, Indie, Korea, Vietnam a Rusko

Drahé kovy a především akcie jejich producentů převedly letos nevídanou rally, kdy průměrné zisky činily více než 100 % na pozici, výjimkou nebyly ani 300% nárůsty vybraných titulů (například AND, UXG, MGH).

Výrazně posilovaly dlouho podhodnocené agrokomodity, ropa dosáhla více než dvouletých maxim. Taktéž část portfolia zaměřená na Asii přinesla zajímavé zisky. Zklamáním zůstává pouze plyn, ten se ovšem stává nejslibnějším kandidátem na rekordní růst v roce 2011.

2011: Řada neznámých

Pomineme-li nezpochybnitelný prorůstový efekt kvantitativního uvolňování (QE2, případně další kola QE), nevypadá to po podzimní rally na nějaké výrazné pokračování akciového růstu v příštích měsících. Na trzích panuje řada nejistot: portfolia bank, vývoj cen nemovitostí, vysoká nezaměstnanost, geopolitické problémy, měnové války, další problémy v Evropě (Portugalsko, Španělsko, Belgie), drahé komodity, náznaky inflace atd.

Velké finanční instituce však předpovídají pro příští rok akciové rally (Goldman Sachs, JPMorgan, Morgan Stanley, UBS, Citigroup), čemuž samozřejmě většina malých obchodníků a drobných investorů nevěří (po zkušenostech s analytickými předpověďmi z posledních let).

Obchodníci zůstanou nadále většinou vystrašeni až paralyzováni obavami z opakovaně medializovaných problémů kolem nedobré situace se státními dluhy PIIGS, vysokou americkou nezaměstnaností (což je však zpožděný makroindikátor), možnými geopolitickými konflikty a vděčnými negativistickým komentáři Roubiniů a podobných.

Právě proto je velmi pravděpodobné pokračování zajímavého růstu akcií i komodit, jehož větší části se menší investoři a obchodníci nebudou účastnit, v horším případě budou stát na špatné straně trhu. Vzhledem k prostředí velmi nízkých úrokových sazeb jsou akcie opravdu atraktivní. Taktéž fundamentálně, na základě různých porovnání (akcie/dluhopisy, historický průměr P/E, dividendový výnos a další), představují akcie i nadále opravdu zajímavou investiční příležitost. Pokud k tomu připočteme administrativní podpůrné aktivity a aktivitu centrálních bank, existuje jen malá pravděpodobnost, že by v nejbližších měsících došlo k déletrvajícímu výraznému propadu akciových trhů (pokud nedojde k nečekané velmi negativní události).

Za nejdůležitější světový benchmark považujeme americký index S&P 500, proto naše akciové obchodní výhledy vždy vycházejí z jeho kompletní analýzy (technika, market breadth, sentiment, mean reversion parametry ad.).

Americké akciové indexy sledujte zde

V roce 2011 očekáváme pohyb důležitých akciových indexů nahoru v rámci růstového kanálu. Výrazné extrémy budou v dalších měsících navráceny zpět do hlavního kanálu.

Střed očekávaného stoupajícího kanálu pro rok 2011 se bude pohybovat přibližně od úrovně 1 150 bodů z počátku roku ke zhruba 1 230 bodům v závěru roku. Tato linie je flexibilní férovou hodnotou indexu S&P 500. Horní a dolní hranice kanálu jsou patrné z grafu.

Na S&P 500 se lze podívat i prostřednictvím analýzy klíčových úrovní a využití některých technických pomůcek a pravidel. Získáme tak pravděpodobný odhad toho, kam by se index mohl v dalších měsících podívat. Na grafu je naznačen pouze hlavní pravděpodobný pohyb, bez nevyhnutelných průběžných menších a větších korekcí.

Důležité supporty a rezistence jsou na následujících úrovních:

 • Support: zhruba 1 000 bodů

 • Rezistence: zhruba 1 300 bodů, 1 400 až 1 450 bodů

200denní klouzavý průměr se nyní nachází zhruba na 1 150 bodech.

Na základě výše uvedených grafů a argumentů očekáváme v roce 2011 posun akciových trhů výše. Předpokládáme pohyb S&P 500 indexu v růstovém kanálu z prvního grafu. Neočekáváme dosažení úrovní historických maxim z roku 2007 (zároveň to nevylučujeme), velice silnou rezistencí je úroveň okolo 1 400 až 1 450 bodů. S růstem a dobrým sentimentem na akciích by ruku v ruce měly posilovat i komodity.

Naše kompletní investiční doporučení pro rok 2011

1. Držet následující LONG pozice:

 • vybrané české akcie: ČEZ, Erste, NWR, Pegas, Telefónica O2, CETV

 • koš energetických komodit – ETF akcie RJN

 • fyzické zlato a stříbro – mix investičních mincí, slitků i sběratelských mincí

 • zemní plyn – ETF akcie UNG

 • japonský index – ETF akcie EWJ

 • čínský jüan – ETF akcie CYB, (lépe ITM call opce na CYB)

2. Ke vstupu sledovat:

 • koš agrokomodit – po korekci k 9,2 USD akumulovat ETF akcie RJA

 • ropu – po poklesu ropy k 80 USD akumulovat ETF akcii USO (cca od 34,5 USD)

 • těžaře drahých kovů – ETF akcie GDX (po poklesu k 55 USD akumulovat) a akcie GDXJ (po poklesu k 38 USD akumulovat)

 • uran – po korekci k 18 USD akumulovat ETF akcii URA

 • Čína – po poklesu k 37 USD akumulovat ETF akcie FXI

 • Vietnam – po poklesu k 25 USD akumulovat ETF akcie VNM

 • Brazílie – po poklesu k 60 USD akumulovat ETF akcie EWZ

Roční růstový potenciál uvedených investičních příležitostí je podle nás vyšší než 20 %. Výstupy z pozic provádíme po očekávaném posílení držených aktiv postupným odprodáváním pozic na logických technických úrovních a prodejních signálech.

Kromě výše uvedených pozičních střednědobých obchodních příležitostí samozřejmě současně obchodujeme a obchodovat budeme další průběžně se objevující výhodné příležitosti na akciových indexech, komoditách i jednotlivých akciích. Tyto **námi vyhledávané a obchodované příležitosti nesou shodné znaky: krátkodobou překoupenost/přeprodanost, výraznější růst či pokles od férových úrovní k silným supportům a rezistencím a přítomnost nákupních/prodejních signálů.

Světové akcie
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 1. 2021 23:00
VE STŘEDU V 9.30 ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
18. 1. 2021 9:28
Globalizace vs. regionalizace: Světové trendy probíhají zároveň a působí proti sobě, svět potřebuje…
Asijská ekonomika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat