Chcete v květnu prodávat? Dejte si pozor na tyto akcie

Dosahovat zisků v současném prostředí nízkých výnosů lze podle mínění řady investorů a obchodníků pouze při podstoupení rizika spekulaci na spojeného s akciemi. O to větší dilema je to v létě, kdy výkonnost akcií tradičně klesá. Pokud hledáte spekulaci na nejbližší týdny, inspirujte se uvedenými nákupními i prodejními tipy.

Krátkodobá investiční doporučení jsou věštěním z koule, to by mělo být jasné každému. O pravidlu "Sell In May and Go Away" si také můžeme myslet své. Přesto si neodpustíme několik tipů, které mohou být pro spekulanty v dnešním nestandardním prostředí zajímavé, ať už jde o potenciálně ziskové tituly, nebo varování před největšími letními propadáky.

Nejdříve to pozitivní. Alex Eppstein se ve svém článku na webu firmy Schaeffer's Investment Research podíval na tři společnosti, které mají historicky v květnu velice dobré výsledky a i letos by mohly být pro spekulanty zajímavé. Společností, které mají dobrou květnovou historii, je samozřejmě více, v tabulce jsou uvedeny akcie firem s nejlepší květnovou výkonností za posledních deset let. Z nich ale vybral Eppstein tři, které jsou zajímavé jak z historického hlediska, tak například i pro konrariány, tedy ty, kdo s oblibou jdou proti investorskému davu.

Akcie firmy Ctrip.com International dosáhla kladných květnových výnosů v sedmi z deseti posledních let s průměrným výnosem 11,2 % a mediánem 7,83 %. Excelovala zejména v posledních třech letech, na konci dubna od svého letošního únorového minima však již přidala téměř 30 %. Z kontrariánského pohledu může další výnosy přinést uzavírání krátkých pozic, které se týkají 16 % akcií obchodovaných na burze. Při průměrném denním objemu by to představovalo osm dnů čistých nákupů.

T-Mobile US za posledních devět let vydělávala v květnu sedmkrát při průměrné výkonnosti 7,7 % a mediánu 8,15 %. Od únorového minima byla ke konci dubna 18 % v plusu. Množství krátkých pozic sice klesá a momentálně představují 8,7 % obchodovaných akcií. I to ale stačí na týden nákupů při průměrných denních objemech.

Visa za posledních osm let v květnu posílila šestkrát, vzhledem k hlubším ztrátám je ale její průměrný výnos pouze 0,15 %, medián pak 3,87 %. Visa sice v dubnu reportovala výsledky nad očekávání, snížila však předpověď na celý rok. Kolem ceny 77 dolarů (od únorového minima na konci dubna +13 %) je však silná hladina podpory, kterou mohou vylepšit krátké pozice v objemu 50 milionů akcií. Jejich nákup by při uzavírání těchto pozic trval při průměrných objemech sedm dnů.

Které akcie v květnu naopak prodávat? Čtěte na další stránce!

Ve druhé části se podíváme na několik titulů, které by se v květnu neměly nacházet na seznamu akcií určených k nákupu. Květen je ve volebních letech v USA jedním z historicky nejhorších měsíců, prodejní tipy se nabízejí samy. I když historie prakticky nic nedokazuje, podíváme se na několik titulů, pro něž je květen spíše prokletím. Dan Burrows na webu InvestorPlace se na věc zaměřil nejen z pohledu sezónních vlivů, ale také technické analýzy. Když se k tomu přidají špatné fundamenty, spekulanti na pokles vrní blahem.

První na ráně je Apple. A není se co divit, akcie společnosti se stávají trnem v oku mnoha investorů a analytiků. Carl Icahn oznámil, že své akcie ve firmě prodal, Goldman Sachs radí investorům nekupovat je, a společnost navíc nepříjemně překvapila svými čtvrtletními výsledky. Ve středu se pak objevila zpráva, že firma prohrála spor o značku iPhone v Číně.

Z grafu je patrné, že nad 200denní klouzavý průměr (200MA) se cena nedostala na dlouho, po oznámení výsledků je i hluboko pod 50denním klouzavým průměrem (50MA). RSI ukazuje na přeprodanost, ale Burrows upozorňuje, že ta může trvat v některých případech velice dlouho. A to přesto, že je akcie považována za extrémně podhodnocenou.

Další společností v Burrowsově seznamu je Kroger Co., která v květnu ztrácí průměrně 0,1 %. To samozřejmě nemusí být důvod k prodeji, při pohledu na graf ale vidíme kříž smrti, který je oblíbeným prodejním signálem. Právě překonání 50MA je pro cenu akcie v posledním roce velkým problémem, takže prodej se nabízí. Když k tomu přičteme špatný výhled hospodaření a hrozbu deflace, která ohrožuje celý maloobchodní sektor, optimismu není na rozdávání.

Microsoft je podle Burrowse právě tou společností, která se může v přeprodaném teritoriu pohybovat hodně dlouho. Cena akcie se po velmi špatných výsledcích propadla hluboko pod 50MA a je i pod 200MA, takže další propad není nemožný. Silný dolar, pokles prodejů PC, nepříznivé výsledky včetně příjmů z cloudových služeb, to vše dnes nahrává prodejcům.

Co se týče sezónnosti, není na tom další společnost, NetEase, historicky špatně, průměrně vydělává v květnu kolem 1,6 %, letos to ale nevypadá dobře. Společnost již letos ztratila čtvrtinu hodnoty a z pohledu technické analýzy má nakročeno k dalším propadům, protože 50MA se zdá být nepřekonatelnou hranicí. Marže firmy klesají a analytici se obávají nepříznivého vlivu vládních regulací, měnových výkyvů a sílící konkurence.

Posledním kandidátem na prodej je Perrigo Company, jejíž akcie jsou v sestupném trendu již rok a kříž smrti v říjnu se ukázal jako dobrý prodejní signál. Pohromou pro akcionáře se ukázala být zpráva o odchodu šéfa společnosti ke konkurenční firmě Valeant Pharmaceuticals, k čemuž se přidaly špatný výhled zisků, sílící konkurence vytvářející tlak na ceny a velké odpisy související s akvizicí belgické společnosti Omega Pharma. Krátké pozice představují 8 % obchodovaných akcií společnosti, což jen dokazuje, že investoři společnosti nevěří.

Zdroj: SchaeffersResearch.com, InvestorPlace.com

Technická analýza
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Short selling
Přestat sledovat
Sezónnost trhů
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 12. 2021 6:49
Filip Kejla a Petr Novotný, jak je nejspíše ještě neznáte
Akciový trh
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
30. 11. 2021 10:20
Analytik: Inflace v Česku v roce 2022 zpomalí, k 2% cíli se ale ani nepřiblíží
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
30. 11. 2021 6:34
Semotan (J&T Banka): V roce 2022 se na burzách oddělí zrno od plev, investory bude více zajímat…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
29. 11. 2021 12:00
Investorský magazín: Tržní rok 2022 ve výhledu Pavla Kohouta a inflační (ne)bezpečí spojené s…
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat