Co musíte ráno vědět (3. října)

Jak si v polovině týdne vedly akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, na kolik ohodnotilo společnost OpenAI poslední kolo financování a jak se (ne)změnil žebříček nejbohatších Čechů? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu uzavřely bez výraznějších změn, na trzích panuje nervozita kvůli Blízkému východu
Americké akciové indexy uzavřely středeční obchodování bez výraznějších změn, na trzích panuje nervozita kvůli dění na Blízkém východě. V rámci sektorů se na Wall Street dařilo technologiím. Index Dow si připsal 0,09 % a zakončil obchodování na 42 196,52 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,01 % na 5 709,54 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,08 % na 17 925,12 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,87 % na 18,90 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 3,783 %.
2. Evropské akcie ve středu zakončily obchodování smíšeně, dařilo se zbrojařskému odvětví
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo smíšeně. Akcie ze sektoru veřejných služeb patřily k nejvíce ztrátovým, v zelených číslech naopak skončily cenné papíry ze zbrojařského odvětví s ohledem na konflikt na Blízkém východě. V rámci makroekonomiky investoři vyhodnocovali mimo jiné nejnovější data o nezaměstnanosti v eurozóně. Panevropský index STOXX Europe 600 v polovině týdne posílil o 0,05 % na 521,14 bodu, britský FTSE 100 stoupl o 0,17 % na 8 290,86 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,25 % na 19 164,75 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,05 % na 7 577,59 bodu.
3. Pražská burza podruhé v řadě klesla, ve středu o téměř půl procenta
Pražská burza podruhé v řadě klesla, index PX se ve středu snížil o 0,49 % na 1 596,65 bodu. Dolů šly akcie bank a zbrojovky Colt CZ Group, vzrostly naopak cenné papíry energetické společnosti ČEZ.
4. Očekávané události
Čtvrtek bude ve světě dnem indexů nákupních manažerů ve službách a kompozitních PMI. Vedle toho se investoři zaměří na australskou obchodní bilanci, švýcarskou inflaci, výrobní inflaci za eurozónu a ve Spojených státech ještě na pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a průmyslové zakázky. Trhy v pevninské Číně zůstanou kvůli svátkům i ve čtvrtek zavřené. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Investoři poskytli firmě OpenAI 6,6 miliardy USD, ocenili ji na 157 miliard USD
Americká společnost OpenAI dokončila nové kolo financování, v rámci kterého získala od investorů 6,6 miliardy dolarů. Transakce celou firmu OpenAI ohodnotila na 157 miliard dolarů, napsala agentura Bloomberg. OpenAI stojí za populárním chatovacím systémem ChatGPT využívajícím generativní umělou inteligenci.
6. Odbyt Tesly se v třetím čtvrtletí vrátil k růstu
Americký výrobce elektromobilů Tesla v třetím čtvrtletí meziročně zvýšil odbyt zhruba o šest procent na 462 890 vozů. Firma to uvedla ve středeční tiskové zprávě. Odbyt Tesly tak vykázal první meziroční nárůst za poslední tři čtvrtletí, zaostal však za očekáváním některých analytiků.
7. Oracle investuje v Malajsii do cloudového centra 6,5 miliardy USD
Americká společnost Oracle plánuje investovat 6,5 miliardy USD do cloudového centra v Malajsii. Chce tam uspokojit rostoucí poptávku po umělé inteligenci a cloudových službách. Oracle se tak stává další globální technologickou společností, která investuje do infrastruktury AI v jihovýchodní Asii.
8. Ifo: Nálada v německém automobilovém průmyslu se v září mírně zlepšila
Nálada v německém automobilovém průmyslu se v září mírně zlepšila, vyplývá z průzkumu, který ve středu zveřejnil hospodářský institut Ifo. V předcházejících čtyřech měsících se nálada zhoršovala. Index podnikatelské nálady v automobilovém průmyslu se minulý měsíc zvýšil o 1,3 bodu na -23 bodů. V dlouhodobém srovnání tak zůstává na velmi nízké úrovni.
9. Míra nezaměstnanosti v EU v srpnu klesla na 5,9 %, nejnižší je v Česku
Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu podle sezónně přepočtených údajů klesla o desetinu procentního bodu na 5,9 %, v eurozóně pak zůstala na červencové hodnotě 6,4 %. Ve středu to uvedl statistický úřad Eurostat. V České republice nezaměstnanost podle jeho dat klesla na 2,6 % a zůstává nejnižší v EU. Metodika výpočtu, kterou používá Eurostat, se lidí od údajů českého Úřadu práce.
10. Toyota investuje 500 milionů dolarů do firmy, která chce vyrábět létající taxi
Japonská automobilka Toyota investuje 500 milionů USD do amerického startupu Joby Aviation, který chce vyrábět a provozovat létající taxi s elektrickým pohonem podobné helikoptérám. Automobilka to oznámila ve středeční tiskové zprávě. Toyota už dříve do firmy Joby investovala 394 milionů dolarů prostřednictvím společnosti Toyota Ventures, což je odnož Toyoty zabývající se rizikovými investicemi do technologických společností v rané fázi vývoje. Automobilka je tak největším externím akcionářem Joby, připomíná list Financial Times.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Kellnerová podle Forbesu zůstává v čele nejbohatších lidí v Česku
Dědička impéria PPF Renáta Kellnerová s rodinou zůstává v čele žebříčku nejbohatších lidí v Česku. Podle časopisu Forbes činí hodnota jejího majetku 386 miliard korun. Na druhém místě je stejně jako loni většinový vlastník Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský s majetkem 290 miliard korun, třetí znovu skončil majitel investiční skupiny KKCG Karel Komárek. Jeho jmění vyčíslil Forbes na 214,6 miliardy korun. Žebříček stovky nejbohatších lidí Česka, jejichž celkový majetek činí téměř 2,6 bilionu korun, ve středu časopis zveřejnil na svém webu.
"Neohroženou jedničkou žebříčku zůstává vdova po Petru Kellnerovi a dědička impéria PPF Renáta Kellnerová s rodinou (386 miliard korun). Hodnota jejího majetku meziročně stoupla o osm miliard korun," uvedl Forbes. Další podnikatelé v žebříčku se ale podle časopisu ke Kellnerové přibližují.