Co musíte ráno vědět (9. listopadu)

Jak týden zahájily akcie v Evropě a ve Spojených státech, proč se ECB nechce do zpřísňování měnové politiky a s jakými nečekanými problémy se musí potýkat francouzští filmaři? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí uzavřely na nových maximech, Tesla však oslabila

Americké akcie v pondělí opět posílily, a jejich hlavní indexy tak uzavřely na nových rekordních maximech. Náladu na akciovém trhu podpořilo schválení plánu prezidenta Joea Bidena na investice do infrastruktury. Akcie výrobce elektromobilů Tesla však oslabily kvůli vyhlídkám na to, že šéf podniku Elon Musk prodá část svého podílu ve firmě. Index Dow si připsal 0,29 % na 36 432,22 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,09 % na 4 701,70 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,07 % na 15 982,36 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,49 % na 17,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 1,493 %.

NYSE, Newyorská burza
Premium
8. 11. 2021 6:24
Bank of America: Nálada na americké burze se blíží (nebezpečné) euforii. Takhle můžete do konce roku vyztužit portfolio

Americké akciové indexy jsou od poloviny října na vzestupu a podle Jill Carey Hall z Bank of America by se měli mít...

2. Evropské akciové indexy uzavřely v pondělí kolem nuly

Hlavní index evropských akcií zakončil první obchodní seanci nového týdne prakticky beze změny. Optimismus spojený se silnou výsledkovou sezónou a opakovaným tvrzením Evropské centrální banky, že zvýšená inflace je jen dočasná, vyvažovaly obavy z vývoje inflace ve Spojených státech. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,04 % na 483,61 bodu. Britský FTSE 100 klesl o 0,05 % na 7 300,40 bodu a německý DAX se snížil rovněž o 0,05 % na 16 046,52 bodu, zatímco francouzský CAC 40 zpevnil o 0,10 % na 7 047,48 bodu.

Video thumbnailplay-btn
3. 11. 2021 16:00
ABCD investora: Inflace, strategie do nepohody a (ne)výhody pražské burzy

Listopadová debata z cyklu ABCD investora byla věnována jak mimořádně aktuálním tématům, jako je inflace, tak...

3. Pražská burza v pondělí posílila počtvrté v řadě, index PX navýšil dlouholetá maxima

Index PX pražské burzy v pondělí přidal 0,89 % na 1 388,05 bodu. Rostl čtvrtým dnem v řadě a pohyboval se na nejvyšších hodnotách od září 2008. Dařilo se bankovnímu sektoru i skupině ČEZ.

Video thumbnailplay-btn
8. 11. 2021 12:00
Investorský magazín: Pilulka Lékárny rok na trhu START, sezónnost akciového trhu a lekce od strýčka Skrblíka

Akcie Pilulky Lékárny se obchodují na pražské burze právě rok. A je co slavit, Pilulka se totiž stala hvězdou parketu v...

4. Očekávané události

V úterý nejprve Austrálie oznámí podnikatelskou důvěru a prodeje nových domů, pak přijde na řadu obchodní bilance Německa a Francie, Česko přidá devizové rezervy a v Německu vyjde index ekonomické nálady ZEW. Ve Spojených státech si největší pozornost vyslouží index cen výrobců a také zásoby ropy. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
5. 11. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. listopadu

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. listopadu a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ekonom ECB: Zpřísnění měnové politiky by v současnosti bylo kontraproduktivní

Zpřísňování měnové politiky v eurozóně s cílem zmírnit inflaci by v současnosti bylo kontraproduktivní. Uvedl to v pondělí hlavní ekonom Evropské centrální banky Philip Lane. Za nynějším zrychlením růstu cen podle něj stojí dočasné faktory, zatímco základní inflační tlaky zůstávají slabé.

6. Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v listopadu nečekaně zlepšila

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v listopadu překvapivě zvýšila. Podpořilo ji očekávání, že výpadky v dodavatelských řetězcích a vysoká inflace budou brzdit hospodářský růst pouze dočasně. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které v pondělí zveřejnila společnost Sentix.

7. Tržní hodnota majitele Googlu poprvé překonala hranici dvou bilionů dolarů

Tržní hodnota americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google, v pondělí poprvé překonala hranici dvou bilionů dolarů. Stala se tak po firmách Apple a Microsoft třetí americkou veřejně obchodovanou společností, která tuto hranici pokořila.

8. Nová vládní koalice chce umožnit účetnictví v eurech a zrušit EET

Nová vládní koalice plánuje možnost vedení účetnictví a daňové evidence v eurech. Zároveň chce tuzemským firmám a živnostníkům snižovat byrokratickou zátěž, například zrušením EET. Podnikům by mělo ulevit také zavedení automatizovaného zakládání účetních výkazů do sbírky listin. Vyplývá to z programu vlády, který v pondělí zveřejnila při podpisu koaliční smlouvy.

9. Český průmysl v září klesl, může za to především omezení výroby aut

Meziroční pokles českého průmyslu v září zrychlil na čtyři procenta ze srpnových 1,4 %. Může za to zejména omezení výroby aut a jejich dílů. Hodnota nových zakázek proti loňskému roku klesla o 1,2 %. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. V meziměsíčním srovnání byla průmyslová výroba nižší o 3,3 %.

10. Vývojáře antivirového softwaru McAfee koupí za 14 miliard USD skupina investorů

Amerického vývojáře antivirového softwaru McAfee koupí za více než 14 miliard dolarů skupina investičních podniků. Firma v pondělí uvedla, že skupina investorů zahrnuje mimo jiné americkou společnost Advent International a britskou firmu Permira Advisers.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ve Francii se točí tolik seriálů, že už dochází personál i materiál

Ve Francii se teď natáčí tolik filmů a zejména seriálů, že filmové štáby mají problém sehnat zaměstnance, ale také materiál. Na vině je plná zaměstnanost v tomto odvětví, zhoršující se pandemie covidu-19 i nedostatek kamer a jiných pomůcek obsahujících čipy. Situaci ještě umocňuje rostoucí poptávka ze strany streamovacích služeb, jako jsou Netflix nebo Amazon, po nových francouzských seriálech, napsal list Le Monde.

Když se na jaře natáčela adaptace románu Michela Houellebecqa pro stanici France 2, dva technici, kulisák a asistent kameramana onemocněli covidem-19. Tam, kde pro nalezení náhradníků běžně stačilo pár telefonátů, jich tentokrát byly potřeba desítky. Stejné obtíže teď zažívají i produkční týmy dalších velkých kinematografických projektů. Kromě nedostatku lidí se filmaři potýkají i s nedostatkem kamer, v Číně vyráběných baterií nebo třeba kolejnic pro pojíždění po place. Režiséři se podle Le Monde s nadsázkou ptají, zda brzy nedojdou i kabely.

Diváci se ve Francii zatím nevrátili do kinosálů v tak hojném počtu, v jakém do nich mířili před pandemií, o to větší je ale zájem o produkci dostupnou na platformách pro sdílení videí. Na zájem diváků reagují streamovací služby a objednávají výrobu nových seriálů a pokračování těch osvědčených. Letos na podzim se navíc opět rozjela natáčení, která se kvůli pandemii dříve musela pozastavit, například snímku Asterix a Obelix: Říše středu. Natáčení stálo od loňského března a film plný triků vyžaduje 100 až 150 techniků namísto zhruba 60 pro běžné filmy.

S rozmachem natáčení seriálů také přichází poptávka po dříve méně populárních povoláních jako administrátor produkce. Ten má na starosti koordinaci příprav, natáčení, ladění harmonogramů a rezervací. "Pro celovečerní film obvykle stačí jeden. Pro seriál se najímají dva, tři i více. Dnes tak vidíme lidi, kteří pomáhali v režii nebo produkci, jak se přeškolují na tuto trochu neobvyklou činnost. Dnes je to povolání, které má cenu miliard," uvedl jeden z francouzských producentů citovaný listem a dodal, že stejná potřeba koordinace je kvůli přemíře zakázek i u herců.

"Mezi lety 2015 a 2020 se počet natáčení v Paříži zdvojnásobil a tento trend stále pokračuje," sdělil listu pařížský radní Michel Gomez, který má na starosti filmový průmysl. Zároveň ale Gomez zůstává opatrný, protože současný stav podle něj může být jen bublina, která za pár měsíců praskne.

Musíte vědět
Přestat sledovat
28. 1. 2022 6:35
Největší medvědí trend mého života je na spadnutí, říká slavný investor Jim Rogers
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Jim Rogers
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Zadlužení
Přestat sledovat
26. 1. 2022 17:02
Herní plán akvizice ze strany PPF: MONETA Money Bank může v dalších týdnech na burze odolávat…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2022 12:27
Jim Chanos: Shortuji tržní bláznovství a dlouhodobě sázím na indexy
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
25. 1. 2022 11:45
ABCD investora: K.O.rekce vs. vaše #ViteznePortfolio
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat