Martin Novák (ČEZ): Je potřeba se připravit na delší období nízkých cen elektřiny

ČEZ letos plánuje vydávat euroobligace zhruba v podobném objemu jako loni, kdy emise očištěné o refinancování nesplacených dluhopisů dosáhly 1,25 miliardy eur. Finanční ředitel Martin Novák uvedl v rozhovoru pro Reuters, že firma plánuje zvednout zadlužení ještě téměř o ekvivalent jednoho ročního zisku EBITDA (zisk před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací). V nejbližších letech by tak chtěl dosáhnout poměru zadlužení na úrovni blížící se 2,5násobku EBITDA, který pokládá za optimální z pohledu využití zdrojů i udržení ratingu.

"K tomuto optimu se budeme posouvat v příštích několika letech tak, jak bude nabíhat náš investiční program," řekl Novák. "Máme tam velký prostor právě díky tomu, jak jsme málo zadlužení."

Navýšením dluhu chce ČEZ získat část prostředků na investice v objemu 300 miliard korun během následujících pěti let, zbytek by si měl opatřit tvorbou vlastní hotovosti.

ČEZ patří k nejméně zadluženým elektrárenským firmám v Evropě, v posledních letech se však potýká s výrazným poklesem velkoobchodních cen elektřiny, které snižují jeho zisky a tvorbu cash flow.

Státem ovládaná firma proto v loňském roce seškrtala ambiciózní akviziční plány v zahraničí a sdělila, že se zaměří na upevnění pozic na domácím trhu a již rozpracované investice.

Pro loňský rok si ČEZ naplánoval zisk EBITDA ve výši 88,7 miliardy korun, což znamená meziroční pokles o 2,6 procenta.

"V tomto roce budeme určitě nějaké dluhopisy vydávat zase, klasicky v našem případě pravděpodobně eurobondy, což je pro nás i přirozený hedging našich tržeb v eurech," řekl Novák. "Objem emisí předpokládáme jako loni, načasování bude záležet na (podmínkách na) trhu."

Objem emisí by mohl být podle Nováka nakonec i vyšší, pokud uspěje plánovaná nabídka stávajících dluhopisů splatných v letech 2012 a 2013.

Velikost ani načasování jednotlivých emisí Novák nesdělil, řekl však, že se ČEZ standardně pohybuje v rozsahu 500 až 750 milionů eur.

"Samozřejmě pokud to bude spojeno s refinancováním dluhu (splatného v letech) 2012 a 2013, tak by toho bylo víc, protože by šlo jen o předčasné splacení starých dluhopisů. Pravděpodobně se o refinancování pokusíme."

ČEZ, jehož závazky hodnotí agentura Standard & Poor's známkou "A-", vydal loni euroobligace celkem za 1,5 miliardy eur, z čehož 246 milionů eur použil na zpětný odkup obligací splatných v roce 2011.

Akcie ČEZ končily páteční obchodování na 834 korunách, když se odpoutaly od listopadového 19měsíčního minima na úrovni 736 korun. Titul za poslední rok oslabil o 9 procent, a zůstal tak za výkonností pražské burzy, jejíž index PX ve stejném období stoupl o 3,5 procenta.

KONZERVATIVNÍ PLÁNOVÁNÍ

ČEZ se v loňském roce stáhl z již rozběhnutých tendrů na energetická aktiva v Polsku a Německu a zbavil se podílu v konsorciu, jež plánuje postavit dva jaderné bloky v rumunské elektrárně Cernavoda.

Firma rovněž prodloužila lhůty pro podání nabídek do tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, přičemž se odvolala na podmínky na trzích a nejistý výhled spotřeby elektřiny.

Přesto ČEZ plánuje rozsáhlé investice včetně modernizace uhelných elektráren v severních Čechách, výstavby plynových elektráren v Česku, na Slovensku a v Maďarsku nebo expanzi v oblasti teplárenství.

Novák řekl, že stávající ceny elektřiny pokládá za relativně nízké přes určité oživení v minulých týdnech, kdy se cena přehoupla mírně přes hranici 50 eur za megawatthodinu.

Ceny elektřiny na středoevropských trzích se odvozují od nejdražšího zdroje, který je v danou chvíli v provozu pro uspokojení poptávky, a tím jsou zpravidla plynové elektrárny v Německu. Kvůli přebytku na spotovém trhu se zemním plynem se však výroba elektřiny z plynu výrazně zlevnila, čímž stlačila dolů také ceny povolenek na emise skleníkových plynů.

Podle Nováka je spíše otázkou času, kdy se přebytek zemního plynu v Evropě vyrovná a cena elektřiny se vyšplhá výše v závislosti na ostatních energetických komoditách.

"Kdy to bude? Vypadá to spíše na nějaký střední horizont," řekl Novák. "Je to spíše situace, kdy to dno je delší.

Co se týká finanční oblasti, tak se určitě musíme přiklánět k těm konzervativnějším scénářům a nemalovat si to, že ceny nějakým razantním způsobem vyskočí během několika měsíců."

Na rok 2011 má ČEZ vyprodanou výrobní kapacitu za průměrnou cenu 52 eur za megawatthodinu, což znamená pokles o 2 eura proti roku 2010.

ČEZ nicméně očekává, že pokles cen elektřiny zčásti vyrovná zlepšenou efektivitou a vyšším příspěvkem zahraničních aktivit, kde se začne projevovat zejména spuštění parku větrných elektráren v Rumunsku o výkonu 600 megawattů. "Nečekáme proto žádné výraznější výkyvy v hospodaření," dodal Novák.

Zdroj:
Reuters
Zemní plyn
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Emisní povolenky
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat