Na co nyní sázejí velcí hráči: Vítězné strategie na druhé pololetí 2015

Mnohé akciové indexy atakují historická maxima, investiční vykřičníky přitom přibývají. Ať jde o zpomalení Číny, Grexit, nebo zvýšení amerických úrokových sazeb, správně poskládané portfolio na druhé pololetí tuto nerovnováhu musí reflektovat. Investiční web se zeptal zástupců předních domácích i světových investičních společností, jak to všechno hodlají hrát.

Petr Zajíc (portfoliomanažer, Pioneer Investments): KUPUJTE EVROPU

Dovedu si představit, že druhé pololetí bude mít dvě fáze. V té první bude pokračovat spíše současný opatrný trend, kdy není jasné, jak to dopadne s Řeckem, kdy a jak se budou zvyšovat sazby v USA a jak na tom budou ekonomicky Čína nebo Rusko. Přesto trhy od začátku roku dosáhly poměrně razantních zisků, zejména v Evropě, ale i v Asii či Rusku. V této první fázi možná řada investorů zvolí opatrnou strategii a zrealizuje část zisků. Akciové trhy by tak měly být bez zásadního trendu, případně by mohly mírně ztrácet.

Ve čtvrtém čtvrtletí bych na akciových trzích nevylučoval obnovení býčího trendu, pokud se potvrdí současná očekávání ohledně toho, že růst sazeb centrálních bank nebude prudký, Řecko nezbankrotuje a že se americké firmy budou schopné vypořádat se silným dolarem i vyššími úroky.

Ke každé ze zmíněných dvou fází přísluší jiná strategie. V prvním případě bych spíše doporučoval kvalitní tituly (firmy s nízkým zadlužením, silným cash flow a atraktivní dividendovou politikou), ve druhé fázi pak spíše růstové, cyklické tituly, které by měly těžit ze stabilizace ekonomického růstu. Celkově preferujeme spíše evropské firmy, které budou primárně čerpat sílu z evropského kvantitativního uvolňování.

Petr Cimala (ředitel, Charles Bridge Fund): DLOUHODOBĚ ŠPANĚLSKO A INDIE, SPEKULATIVNĚ RUSKO A ŘECKO, SHORT NA DLUHOPISY

Valuace v USA jsou tak vysoké, že investoři hledají štěstí v Evropě. Tady vnímáme jako velice atraktivní bankovní sektor a středně velké firmy (mid caps). V rámci bankovního sektoru by geograficky padl výběr na Španělsko. Dlouhodobě také věříme Indii, která může být zázrakem následujících desetiletí, pokud nepoleví ve strukturálních reformách. Dlouhodobý fundament je solidní také v americkém sektoru solární energetiky. Investoři naklonění spekulaci mohou využít atraktivních valuací řeckých nebo ruských akcií (mimo komoditní sektor).

Ropu s největší pravděpodobností čeká dlouhé období nízkých cen, zajímavé příležitosti pro sofistikovanější investory nabízejí vybrané LONG/SHORT pozice v pákových ropných ETF. Dluhopisy jsou po letech růstu a při současných nulových sazbách adepty na SHORT, například ty německé.

Vysoké valuace v USA a možnost růstu sazeb zvyšují pravděpodobnost korekce a větší volatility. Defenzivu do portfolia lze dodat například pomocí vybraných smart beta ETF, například PowerShares S&P 500 Downside Hedged ETF (PHDG). Ke všem příležitostem lze najít vhodné ETF či certifikáty, které mohou nabídnout větší ochranu, než jakou má investor investující přímo do podkladových aktiv.

Stephanie Sutton (investiční ředitelka, Fidelity Worldwide Investment): HLAVNĚ KLID

Stále se snažíme najít optimální poměr rizik a výnosů, což aktuálně znamená, že hledáme tituly, které nejsou nadhodnocené. Trh sice není výrazně nad fundamenty, ale určitě není ani levný. Když tedy zainvestujete do vysoko oceněné akcie a přijde nějaká nepříznivá zpráva, třeba nepřesvědčivé firemní výsledky v dalším čtvrtletí, hrozí, že přijdete o peníze. I proto bereme v potaz možnost poklesu trhu a ptáme se, co by něco takového v případě jednotlivých akcií znamenalo, a snažíme se proti takovému scénáři chránit.

Aktuálně bych zvlášť nepreferovala žádný sektor. Většina našich manažerů jde již zhruba rok touto cestou, neutrální na úrovni sektorů. Stejně tak se snažíme o rozumný mix společností různých velikostí, což zahrnuje i některé velké firmy. Některým se sice celkem dařilo, často se ale stále v porovnání s těmi menšími obchodují s jistou slevou. Vyhýbáme se naopak titulům ze sektorů, jako jsou biotechnologie, které jsou podle nás předražené. To ovšem neznamená, že bychom je nekupovali, kdyby jejich cena poklesla.

Není od věci se zaměřit také na dividendy. I když americký trh možná již tolik nenese, jsou na něm firmy, které slibují zajímavou dividendu. Příkladem takového titulu je Microsoft. Celkově bych ale radila vzhledem k situaci na trhu opatrnost.

Lukáš Vácha (obchodní ředitel, Conseq): AKCIE V EVROPĚ, DLUHOPISY NA OKRAJOVÝCH TRZÍCH

Akciové trhy považujeme celkově stále za atraktivně oceněné, v případě většiny dluhopisových je tomu naopak. U akcií dáváme přednost Evropě před Amerikou v důsledku probíhající monetární expanze v eurozóně, která sama o sobě může posunout akcie výše. Své vykoná i slabší euro, zejména díky tomu, že velká část evropských firem jsou exportéři. Líbí se nám i emerging markets, zejména region střední a východní Evropy. Stranou nenecháváme ani Čínu, kde se dělají kroky směrem k liberalizaci kapitálového trhu. Na úrovni jednotlivých titulů hodnotíme jako atraktivní zejména výnosy z dividend.

Na trzích s dluhopisy je situace složitější. Výnosy bondů takzvaně bezpečných zemí a většiny firemních obligací investičního stupně se pohybují na nesmyslně nízkých úrovních. I relativně malý růst úrokových sazeb, jehož jsme byli v posledních týdnech již ostatně svědky, v takové situaci vymaže zhodnocení na straně investora na několik let dopředu. Takové obligace tedy nemají pro většinu investorů smysl. Potenciál proto hledáme spíše na některých okrajových trzích, například v Srbsku. Výnosy se tam pohybují na v současnosti "astronomických" 8-11 % ročně. Věříme, že tamní autority myslí vážně strukturální reformy připravené ve spolupráci s Mezinárodním měnovým fondem.

Stranou pozornosti investorů by neměly zůstat ani alternativní investice, které na ekonomické fundamenty reagují většinou se zpožděním. Optimističtí jsme v tomto kontextu zejména ohledně českého realitního trhu, kde výnosy v některých segmentech dosud úplně nereflektují velký pokles úrokových sazeb. Díky roztáčejícím se kolům reálné ekonomiky se nám líbí i private equity, tedy investice do firem, které nejsou obchodovány na regulovaných trzích.

Jakub Skryja (portfoliomanažer, Verdi Capital): PŘIDUŠENÉ EURO, AMERIČTÍ VÝROBCI ČIPŮ A RUSKÉ KOŘENÍ

Věříme, že i ve druhé polovině roku bude v Evropě hlavní roli hrát ECB a její kvantitativní uvolňování. Banka se snaží pomoci oživit ekonomickou aktivitu, a tak bude nadále zásobovat trh hotovostí. Ta se sice k samotným firmám dostává pomalu, ale významně zasahuje riziková aktiva, jako jsou akcie a dluhopisy. Očekáváme proto pokračování pozitivního trendu na evropských akciových trzích. Celý proces tlačí na euro, úspěch honu za paritou EUR/USD bude ale spíše záviset na tempu růstu americké ekonomiky a vůli tamní centrální banky začít zvyšovat základní sazbu. Spekulovat na dosažení parity považujeme za nebezpečné.

Na americký akciový trh máme vesměs neutrální výhled. Některé sektory vnímáme jako zbytečně drahé (farmaceutický průmysl, zdravotní péče, biotechnologie, sociální sítě), jiné považujeme za atraktivní (aerolinky, automobilky, výrobce čipů, ropu a plyn). Korekci v sektoru počítačových pamětí a čipů považujeme za výhodnou příležitost k nákupu. Toto odvětví je podle nás dlouhodobě perspektivní a pokles vyvolaný obavami z významného poklesu poptávky a marží je přehnaný. Za pozornost stojí vývoj cen akcií firem SanDisk, Micron Technology, Intel, Marvell Technology Group, Qualcomm, Western Digital nebo Seagate.

Pozornost si zaslouží i to, jak levná ropa tlumí investice ropných společností. Ty s obecně vyššími těžebními náklady se mohou dostat do problémů v případě, že cena barelu zůstane pod 60 USD déle než rok. Aktuálně analyzujeme akcie a dluhopisy vybraných firem, které jsou kvůli ceně ropy pod tlakem. Věříme, že trh ještě nedosedl na dno, druhá polovina roku tedy může v tomto sektoru nabídnout zajímavé příležitosti.

Na dluhopisovém trhu i ve druhém pololetí upřednostňujeme investice do krátkodobých firemních dluhopisů s vysokými výnosy, a to v Evropě a ve Spojených státech. Selektivně investujeme i do dluhopisů ruských firem se strategickým zájmem státu a do dluhopisů z některých dalších rozvíjejících se zemí, které stále nabízejí zajímavý relativní výnos (vše denominované v USD nebo v EUR). Vládním dluhopisům se vyhýbáme.

Jiří Vojkovský (ředitel, Richfox Capital): RUCE PRYČ OD DLUHOPISŮ

Klíčovými predikovatelnými eventualitami pro druhé pololetí 2015 jsou první zvýšení základní úrokové sazby v USA, rozklíčování situace v Řecku a stabilizace cen ropy. Vzhledem k poměrně vysokým valuacím nabádáme k opatrnosti a spíše oportunistickému přístupu ke konkrétním investičním příležitostem.

Pro samostatného pasivního investora navrhujeme následující alokaci: 30 % hotovost, 15 % dolarový index, 15 % ETF s dluhopisy z emerging markets denominovanými v USD a 40 % diverzifikované portfolio akciových indexů složené z ETF (jako zajímavé trhy se jeví Polsko, Itálie, Španělsko, Norsko, Velká Británie, Singapur či Jižní Korea). Za daných okolností není ostudou držet hotovost, každopádně radíme spíše svěřit své prostředky odborníkům schopným pružněji reagovat na změnu podmínek na trhu. Doporučujeme vyhledávat spíše aktivně spravované fondy s nízkou korelací s akciovými indexy. Rozhodně bychom se vyhnuli dluhopisovým fondům.

Světové akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2015
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Štěpán Křeček, BH Securities)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat