(Nejen) americký akciový trh v grafech: S&P 500 v sendviči, stále vysoké valuace a možný peak Facebook

Americké akcie mají za sebou po delší době růstový týden, býci ale ani zdaleka nemají vyhráno. Podívejte se na grafy, které (zejména) některá trvající rizika popisují podrobněji.

Index S&P 500 strávil první únorový víkend na hladině 4 500 bodů. Je tak přímo na hranici mezi dvěma dvousetbodovými pásmy, jež jej od loňského února víceméně "držela". A je také aktuálně v mezeře mezi 50- a 200denním klouzavým průměrem. Tedy i v takovém hezkém "sendviči" mezi býčím a medvědím výhledem.

S&P 500 mezi klouzavými průměry

O nejistotě svědčí i menší likvidita na akciovém trhu.

Horší likvidita na trhu s futures na SPX

Jedním z hlavních faktorů ovlivňujících dění na trzích jsou očekávání spojená s vývojem měnové politiky Fedu. Trh čeká aktuálně hned pět zvýšení o 25 bazických bodů do konce letošního roku. To je poměrně vysoké tempo zpřísňování měnové politiky, a to ani není řeč o snižování bilance Fedu, tedy de facto stahování likvidity z trhu. Když v minulosti Fed zpřísňoval finanční podmínky rychleji, pro akcie to nebyla taková "pohoda", o jaké často hovoří býci v souvislosti se startem cyklu růstu sazeb.

Když Fed zpřísňuje politiku rychleji, pro akciové investory je to náročnější prostředí

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Fed
2. 2. 2022 10:21
Morris (BNP Paribas AM): Fed chce částečně znormalizovat měnovou politiku ve světle silného růstu ekonomiky, trhy by se s tím měly vyrovnat

Růst sazeb v USA, který letos podle všeho opravdu začne, lze vnímat dvěma způsoby - jako riziko pro ekonomiku směrem k...

Intradenně zatím korekce indexu S&P 500 dosáhla zhruba 12 %. To je v podstatě běžná hloubka poklesu v obdobích mimo recesi americké ekonomiky.

Zatím byla korekce SPX průměrná pro období mimo recese v USA

Korekce na trzích - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock
4. 2. 2022 9:31
O amerických akciových korekcích včera, dnes a zítra

Korekce na finančních trzích dokážou zviklat nejednoho investora. Jak kdysi řekl boxer Mike Tyson, každý má strategii...

Obecně je únor pro americké akcie historicky slabý měsíc. A pro hodnotové tituly, jež se v lednu (opět) přihlásily o slovo, to platí dvojnásob.

Sezónnost v únoru hodnotovým titulům nepřeje

Hodnotové akcie relativně se vůči růstovým titulům již podruhé za poslední dva roky pokusily o nadvýkonnost. Což o to, z historického hlediska (kdyby historie byla vodítkem a nadále existovalo něco jako návrat k průměru či trendu) by lepší zhodnocování hodnotových firem v dalších letech nebylo až takovým překvapením.

Na přelomu tisíciletí začala nadvýkonnost hodnotových akcií. Bude se to nyní opakovat

Na stejný fenomén se lze podívat v ještě delším časovém horizontu. Celkem správně je aktuální (možná nově začínající) období otevřené.

Nakročí hodnotové tituly k dlouhodobé nadvýkonnosti právě letos?

Akcie Mate Platforms po oznámení hospodářských výsledků za uplynulý kvartál odepsaly za den přes 25 %. To se u takových firem zrovna často nestává. Kdo by to byl před rokem, ale třeba i před týdnem řekl, že?

Byl rok 2021 peak Facebook?

Důvody hospodářského zpomalení mateřské společnosti značek jako Facebook, Messenger, Instagram nebo WhatsApp byly již dopodrobna popsány, otázkou je, zda třeba za rok nebo dva nebude podobně popisovat důvody obdobných propadů u dalších technologických gigantů.

FAANG - ilustrační foto
Obrázek:
2. 2. 2022 6:34
Půjdou americké technologické giganty ve stopách těch čínských?

Loňský rok byl doslova nabitý zajímavými tržními událostmi a pohyby. Jedním z těch nejvýraznějších byl regulatorní tlak...

Svým propadem v uplynulém týdnu Meta Platforms ztratila svou nadvýkonnost vůči indexu S&P 500 od roku 2016. Bylo to opravdu rychlé.

Meta Platforms po oznámení výsledků spadla výkonnostně od roku 2016 pod SPX

Výsledková sezóna na obou březích Atlantiku v těchto týdnech vrcholí, bude tedy co sledovat.

Výsledková sezóna právě vrcholí

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
4. 2. 2022 15:30
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. února

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. února a jaké zisky v rámci indexů S...

Pro výkonnost amerických akcií je, jak již bylo zmíněno, určitě důležitý vývoj měnové politiky Fedu. A s tou také úzce souvisí kondice amerického dolaru. Silnější dolar má tendenci být jistým protivětrem pro americký akciový trh (nižší zisky firem plynoucí ze zahraničních trhů po přepočtu na dolary, méně atraktivní export). Z opravdu dlouhodobého hlediska je nyní dolar v páru s eurem na celkem důležité hladině (v grafu je euro a také zlato, další tržní "nástroj" provázaný s dolarem, inflací a tak dále).

Zlato a EUR/USD na dlouhodobých liniích podpory

Vedle výsledků firem a politiky Fedu investoři neztrácejí ze zřetele také ocenění akcií. Růst výnosů dluhopisů pochopitelně zahýbal s diskontními modely valuací. I po jistém zlevnění amerického akciového trhu (ceny akcií v posledním roce sice hodně narostly, to ale platí také o ziscích a tržbách firem) je přitom americký trh velice drahý.

Mediánové P/S v rámci SPX

Více než desetina firem z indexu S&P 500 se obchoduje za více než desetinásobek svých tržeb. Případné kandidáty dalšího "zlevňování" akcií mnozí hledají právě mezi nimi (ale mnozí evidentně nadále ne, jinak by ocenění přece již nebylo tak vysoké). Sázky na růst na úkor hodnoty v některých segmentech trhu podle všeho "zůstávají na stole".

Počet akcií v SPX nad P/S 10

Na Investičním webu často připomínáme dlouhodobé historické průměry a takzvaný burzovní almanach. Z něj tentokrát vybíráme graf, který ukazuje, jak se (ne)daří americkým akciím v druhých letech prezidentského cyklu (kdy se konají volby do Kongresu). Právě takový rok nyní běží. Jen tak pro zajímavost zkrátka.

Prezidentský cyklus neslibuje pro americké akcie žádnou extra výkonnost

Výše byla naznačena řada argumentů hovořících spíše proti býčímu výhledu pro americký akciový trh. Pro letošní rok velká část stratégů preferovala rozvíjející se trhy a také akcie v Japonsku a západní Evropě na úkor těch v USA. Víra v návrat k průměru, pokud jde o výkonnost akcií v jednotlivých regionech, doslova dýchá i z následujících grafů. Emerging markets byly již ve srovnání s USA bity opravdu dlouho. Najdou letos sílu k obratu trendu?

Emerging markets vs. SPX

Rozvíjející se trhy jsou ve stínu Wall Street již opravdu dlouho. Ale pozor, takové trendy mívají své důvody.

Emerging markets vs. SPX dlouhodobě

A nakonec něco málo ke klidnému spánku, o který by dlouhodobým investorům mělo jít. Vězte, že pokud máte dlouhodobě zainvestováno do amerických akcií, tak posledních třicet let vyděláváte hlavně v době, kdy spíte. To je dobrá zpráva. Pokud ale trh v USA má začít zaostávat za jinými regiony (pozor, podobné výhledy stratégové opakují již roky), může se změnit i tento, pro dobře spící dlouhodobé investory do amerických firem příjemný trend.

Americké akcie posilují přes noc výrazně více než přes den

Zdroj:
TOPDOWN CHARTS, Kimble Charting Solutions, Ritholtz.com, The Felder Report, Oxford Economics, Bespoke Investment Group
Americké akcie
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
EUR/USD
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Hodnotové investování
Přestat sledovat
Meta Platforms (Facebook)
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
18. 8. 2022 13:31
Půl roku války na Ukrajině: Chybí relevantní informace, propaganda je stále silnější. Útoky na území…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
15. 8. 2022 9:30
Štěpán Hájek (XTB): Argumenty na medvědí straně trhu jsou stále silné, v září navíc Fed více utáhne…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
12. 8. 2022 10:17
Pilíšek (ZLATÉ REZERVY): Recesi se nejspíše nevyhneme, zlato v českých korunách je mimořádně…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
11. 8. 2022 18:13
Zajíc (Amundi AM): Akciový trh má skvělý track record, dokázal zatím překonat všechno. Méně…
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Likvidita
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat