Půjdou americké technologické giganty ve stopách těch čínských?
Loňský rok byl doslova nabitý zajímavými tržními událostmi a pohyby. Jedním z těch nejvýraznějších byl regulatorní tlak na čínské technologické společnosti, který přispěl k silné divergenci ve výkonnosti jejich akcií a cenných papírů největších amerických firem, jež jsou obecně také označovány za technologické, byť je formálně řadíme hned do několika sektorů.
Zatímco Apple, Microsoft nebo Tesla posouvaly historická maxima, akcie čínských firem jako Alibaba nebo Tencent odevzdaly zisky z období pandemie a pokračovaly v poklesech.
Propady čínských společností, jejichž akcie sleduje Golden Dragon China Index (HXC), byly vysvětlovány tlakem vlády, který vedl k výrazné změně valuací i v řadě odvětví, jež jsou navázána na hlavní oblasti podnikání těchto gigantů. Vedle toho je ale potřeba mít na paměti také vývoj kreditního cyklu v Číně a jeho možné dopady.
Stále reálnější scénář výraznějšího zvyšování sazeb v USA (trh aktuálně předpokládá pro letošní rok zvýšení hlavní sazby Fedu o 125 bazických bodů, donedávna se počítalo jen se 75 body) vyvolával v uplynulých týdnech silný tlak na americký technologický sektor, obecněji na růstové segmenty akciového trhu. Již delší dobu navíc trvá tlak Washingtonu (a ostatně i Bruselu) na velké technologické firmy v čele s Alphabetem, jejichž dominantní postavení v kombinaci s účelovým přístupem k placení daní je trnem v oku mnoha politikům.
Ačkoli vliv politiků na byznys v Číně a na Západě nelze tak docela srovnávat, v kombinaci s vysokým oceněním a očekávaným vývojem sazeb v USA může tlak na technologické tituly v Americe být teprve na začátku. Jako největší riziko se přitom jeví možnost postupného snižování bilance Fedu, tedy faktické stahování peněz ze systému.
Zdroj: The Felder Report