Nic nevyčpí tak snadno jako úspěch na akciovém trhu

V 70. letech investoři plnili svá portfolia komoditami, poté však přišlo zklamání. V 80. letech sázeli pro změnu na japonské akcie, ale i tentokrát prohráli. Na konci 90. let je "vypláchly" akcie technologických podniků, v prvním desetiletí 21. století se o totéž postaraly nemovitosti. Úspěch je zkrátka i na akciovém trhu pomíjivý.

Ukázkovým příkladem jsou akcie firem z energetického a technologického odvětví. Od roku 1999, kdy byly v USA na trh uvedeny sektorové burzovně obchodované fondy (ETF) od společnosti State Street, přidal energetický sektor do konce roku 2014 více než 380 %, zatímco index S&P 500 "jen" asi 110 %. Technologie se naopak po propadu ze začátku tisíciletí dlouho velké oblibě netěšily.

Propad cen ropy, který odstartoval v roce 2014, situaci otočil. Růst těžby a nadbytek suroviny na trhu stáhly dolů i akcie společností z ropného sektoru. Od té doby je energetický sektor pod tlakem. Od začátku roku 2014 do poloviny letošního května ETF energetického sektoru od State Street (Energy Select Sector SPDR) spadl téměř o 50 %, zatímco S&P 500 stoupl o více než 70 %. A z technologií se pro změnu stal nový favorit investorů, ETF technologického sektoru přidal přes 180 %.

Vysmívání se růstu cen technologických akcií v současnosti prakticky okamžitě sklízí jen další posměch. Kdo z investorů by byl ochotný sázet proti Applu, Amazonu, Microsoftu, Netflixu nebo Alphabetu?

Hledáte příležitosti na evropském akciovém trhu? Zkuste GRANOLAS
Pandemie nemoci COVID-19 podtrhly některé trendy z posledních let, jako jsou digitalizace, inovace nebo možné přeskupení dodavatelských řetězců. To vše bude mít výrazný dopad na společnosti v Evropě. Stejně jako úspěšné americké akcie FAANMG se evropské společnosti spojené pod zkratkou GRANOLAS jeví v současném tržním prostředí jako vynikající investice. Vydělávají i v době koronavirové krize a měly by se zařadit k vítězům i dlouhodobě.

Bude-li ale technologická rally pokračovat, musejí v nějakém okamžiku investoři přestřelit (pokud se to již nestalo). A jakmile technologická bublina splaskne, budou akcie těchto firem nahrazeny cennými papíry společností z jiného odvětví, jako se to v historii stalo již mnohokrát.

Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management vidí v zásadě tři možnosti, jak se k současné situaci na trzích postavit. "Můžete zkusit jít proti davu a vyhýbat se akciím technologických firem s přesvědčením, že jejich ceny brzy zamíří dolů (nebo je rovnou shortovat). Můžete masivně investovat do akcií technologických firem a doufat v další růst jejich cen. Anebo si můžete udržovat široce diverzifikované investiční portfolio, které vás ochrání před případným negativním vývojem, zároveň ale omezí míru vaší participace na případném pokračování technologické rally," píše.

El-Erian varuje před zombie trhem. Fed začne nakupovat rovnou akcie, předpokládá jiný expert
Hlavní ekonomický poradce Allianz Mohamed El-Erian ve vysílání CNBC uvedl, že má obavy nejen z takzvaných zombie forem, ale rovnou z celých zombie trhů. Americká centrální banka přitom tento týden oznámila, že bude odkupovat jednotlivé firemní dluhopisy. Podle Grahama Summerse z Phoenix Capital Research pak Fed postupně přejde i k odkupům akcií.
Zdroj:
A Wealth of Common Sense
Americké akcie
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Srovnání investic
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat