Nick Beecroft (C-View): S&P 500 bude na konci roku flirtovat s hranicí 1 800 bodů. Potěší i britská libra

Sázka na akcie se i napříště vyplatí, pojistkou proti černým labutím by pak mohly být státní dluhopisy tradičních titánů, které prodělaly šokovou terapii. Tu nastartovaly obavy z exitu Fedu, jehož začátek může být skutečně blízko, myslí si portfoliomanažer Global Macro Interest Rate programu hedgeového fondu C-View Nick Beecroft. I o tom, co to bude znamenat pro svět investic, promluví už 19. srpna na Investičním fóru Speciál.

Konec léta se blíží, je na čase seřídit portfolia na podzimní jízdu. Co při tom brát v potaz?

Zaprvé určitě kvantitativní uvolňování. Podle mě tak na 70 % Fed přiškrtí QE už na zářijovém zasedání. Těch zbývajících 30 % si nechávám pro případ, že na začátku září vyjdou hodně špatná data z amerického trhu práce. V takovém případě se nejspíše onen hojně diskutovaný krok odloží na prosinec. Fed ale určitě prosincové variantě kvůli změně vedení nefandí. Pro nástupce Bena Bernankeho by totiž asi bylo dost nepříjemné něco podobného jen sledovat a vědět, že za pár týdnů nastupuje do funkce. To stupňuje tlak na to, aby centrální banka omezila kvantitativní uvolňování už v září.

Druhým významným faktorem budou americká makrodata, která podle mě budou příjemně překvapovat. Americké výnosy proto na konci roku porostou, dluhopisy s desetiletou splatností se dostanou nad 3 %.

Jakou strategii byste nyní investorům doporučil?

Je potřeba se zamyslet nad tím, které nástroje na tento vývoj doplatí. Podle mě má za sebou trh šok – když Ben Bernanke poprvé zmínil přiškrcení QE v květnu a v červnu, došlo k poměrně výrazným negativním reakcím, a to nejen na americkém trhu s dluhopisy, ale v podstatě na všech dluhopisových trzích. Zároveň to pocítily i zranitelnější investice, například akciové trhy rozvíjejících se zemí, dluhopisy nabízející vysoké výnosy nebo třeba hypotéky. Možná i proto, že si starší investoři, jako jsem já, vzpomněli na rok 1994, kdy Fed překvapil a výnosy z dluhopisů se prudce zvýšily. Tehdejší vývoj se ale podle mě nebude opakovat.

Co to bude znamenat pro americké akciové indexy, které zatím lámou jeden rekord za druhým?

Myslím si, že ten let vzhůru může pokračovat do konce roku. S&P 500 v prosinci na 1 800 je docela realistická představa. Trochu jsem se obával, že se rostoucí výnosy dluhopisů vymknou kontrole a stáhnou trhy ke dnu, ale nyní je už jasné, že se nebude opakovat rok 1994. Trh může růst dále, jsem do konce roku celkem bullish.

To jsou akcie. Co čekáte od měn? Které se vám teď líbí, a od kterých dáváte ruce pryč?

Aktuálně se mi musí líbit libra. Britská ekonomika překvapivě nabývá na síle, index nákupních manažerů byl nečekaně silný, stejně tak další průzkumy naznačující stav a výhled ekonomiky. Podobně solidní je i průmyslová produkce. To by mohlo trh trochu překvapit. Bank of England totiž může zvýšit sazby mnohem dříve, než se čeká. Proto je nyní mezi měnami libra mým favoritem, pravděpodobně v páru s eurem, protože dolar by díky fundamentům mohl být také silný. Euro by mělo – opakuji mělo – začít trpět. Záleží na tom, zda Mario Draghi udělá to, čím vyhrožuje.

Co konkrétně od Evropské centrální banky čekáte?

Draghi průběžně signalizuje, že stávající úroveň sazeb není daná, že se mohou pohnout. Trh tomu s ohledem na vliv Německa příliš nevěří. Dokud se nedočká dalšího snížení sazeb, nebo třeba dalšího kola LTRO, zůstane poměrně skeptický. To se ale změní, podle mě po zářijovém, možná říjnovém zasedání ECB. Pak by euro mohlo vůči libře i dolaru oslabit.

Když byste to shrnul, jak podle vás nyní vypadá ideální portfolio?

Vycházejme z toho, že mluvíme o investorovi s průměrnou chutí riskovat. Pak bych řekl, že by největší část jeho portfolia měly tvořit akcie, možná 50 %. Co se nejvýznamnějších vládních dluhopisů týče, ty největší pohyby jsou asi za námi, takže bych je doporučil jako pojistku pro případ, že se objeví nějaká překvapení. Tento bezpečný přístav by měl představovat zhruba čtvrtinu portfolia. No a zbývajících 25 % by mohlo být vsazeno na rozvíjející se trhy – buď dluhopisy, nebo akcie, to záleží na ochotě investora jít do rizika. Záleží na tom, zda má podobně optimistický výhled jako aktuálně já.


Nick Beecroft bude hostem Investičního fóra Speciál, které se koná 19. srpna 2013 v Praze.

Investiční fórum Speciál: Zlato má to nejhorší za sebou, Fed trhům pomůže
Hedgeový manažer Nick Beecroft z londýnské City a Nikolaus Görg, akciový analytik z prestižní privátní rakouské Bank Gutmann se na Investičním fóru podělili o své názory na vývoj ekonomiky a nejlepší možné investice.
Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Alokace investic
Přestat sledovat
Britská libra
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat