S těmito akciemi se vyplatí vsadit proti stádu

Splaskává na Wall Street další technologická bublina? Mnohé akcie ze sektoru již krvácejí. Stojí za tím především tendence technologií k vyšším P/E poměrům, které jsou pro investory snažící se v současnosti spíše snižovat podíl akcií v portfoliu nepřípustné. Jak to tak ale bývá, stádo utíká, zatímco smart money, tedy prozíraví investoři, nakupují.

Proč nezkusit vsadit proti davu na firmy, které expandují a udávají trendy s inovativními technologiemi bez ohledu na tržní prostředí? Zde jsou tři potenciální dlouhodobí vítězové, kteří by měli ustát i případné prasknutí bubliny beze šrámů.

1. SolarWinds

Kupodivu nejde o společnost podnikající v solární energetice. Firma nabízí software a pohybuje se v oblasti virtualizace a internetové bezpečnosti. Potenciál generovat solidní zisky nabízí díky rozsáhlé a loajální zákaznické základně a růstu, kterým překonává celé odvětví.

Hlavním cílem SolarWinds je pomáhat firmám snižovat náklady a zvyšovat efektivitu. Daří se jí to díky dobrým produktům, které jsou v porovnání s konkurencí levnější, a to ne na úkor kvality. SolarWinds umožňuje IT profesionálům řídit všechny technologické aspekty firmy (od sítí po servery) pomocí vlajkové lodi, produktu Orion Network Performance Monitor. Software monitoruje procesy, identifikuje problémy a umožňuje je na dálku řešit. Děje se tak díky takzvané virtualizaci, v níž datové a síťové aplikace využívají cloudového prostředí pro hosting dat, aplikací a analytiky.

U technologických firem, obzvláště těch podnikajících v oblasti softwaru, je důležité rozlišovat mezi licenčními a stálými (opakujícími se - recurring) příjmy. Licenční příjmy plynou z počátečního prodeje softwaru, zatímco stálé příjmy zahrnují poplatky za údržbu a předplatné a jsou s nimi spojeny relativně vyšší marže, protože přispívají k tržbám bez nutnosti najímání dalších obchodních zástupců. Díky tomu může jít více peněz na výzkum a vývoj nebo marketing.

Výsledky za první kvartál předčily očekávání i díky rekordním stálým příjmům (rostly o 41 % meziročně). Firmě se daří prosazovat se v nových oblastech, a pokud se investoři zaměří na roční výhled společnosti, mohla by cena akcií dále růst.

2. Nuance Communications

Proti Nuance Communications nyní hraje několik faktorů. Ve firmě dochází k přerodu na nový byznys model, má za sebou řadu zklamání z výsledků a minulý rok její akcie dalece zaostaly za skvělým výkonem trhu. Při detailnějším pohledu ale odhalíte softwarovou firmu, která určuje trendy díky svým inovativním technologiím a s oporou slavného aktivistického akcionáře. K tomu všemu se navíc začínají objevovat signály, že se trend vývoje výsledků může začít obracet.

Pokud vám nic neříká Nuance, možná vám ale bude povědomý software Siri, všudypřítomná osobní asistentka uživatelů iPhonů. Firmě plynou od Applu příjmy z poplatků, které se neodvíjejí od počtu prodaných iPhonů. Nuance je proto tak trochu nepřímou sázkou na Apple, nicméně firma není na žádném odběrateli závislá více než 10 % tržeb. Vyrábí mimo jiné software Dragon NaturallySpeaking, který převádí mluvené slovo do textu. Nedávno v této souvislosti oznámila spolupráci s Intelem, technologie rozpoznávání hlasu by měla být využita v Atomu a jádrech notebooků. Dalším důležitým produktem je technologie Swype v zařízeních s Androidem.

Firma má ještě další zdroje, z nichž příjmy teprve začínají plynout, například technologie pro hlasovou biometrii (mohla by být přínosem pro banky a další instituce, které potřebují chránit citlivá data).

Nuance se v minulosti dostala pod palbu kritiky kvůli své korporátní platové struktuře. Na plat šéfa bylo čerpáno 50 % provozního zisku. Nyní ale aktivistický investor Carl Icahn vlastní 24 % akcií firmy (loni držel jen jednociferný podíl) a podařilo se mu získat dvě z dvanácti pozic v představenstvu. Někteří investoři spekulovali, že Icahn bude tlačit na rozpad společnosti, nebo přinejmenším na velké obměny managementu. Vzhledem k tomu, že vlastní akcie "nakousnutého jablka" v hodnotě kolem 3 miliard USD, mohl by tlačit na koupi Nuance společností Apple, což zatím popírá. Ať tak, či onak, už jen samotná jeho přítomnost ve firmě k akcii přitáhne dost pozornosti.

3. Fortinet

Společnost s 3,4miliardovou tržní kapitalizací, která se specializuje na bezpečnost sítí. Zaměřuje se na jednotné řízení bezpečnostních hrozeb, což znamená, že firewall je integrován do jednoho produktu, který zároveň hrozby detekuje a brání napadání systému. Firma nabízí množství softwaru pro kontrolu aplikací a firewallu, vlajkovou lodí je ale FortiGate, síťová bezpečnostní platforma, která je určena širokému spektru firem od malých kanceláří a maloobchodníků po velké podniky a datová centra.

Cena akcie se propadla na dno loni na podzim. Firmu opustil po krátkém působení finanční ředitel Ahmed Rubaie, údajně z osobních důvodů. Wall Street nevidí ráda za takovýchto okolností odcházet vrcholný management a investoři jsou nervózní, že nastolený kurz může být novým managementem narušen. Cena akcií se nicméně stabilizovala poté, co byl jmenován do funkce Andrew Del Matto.

Aktuální výsledky navíc možná napovídají, že se blýská na lepší časy po horší první polovině roku 2013. Firma dvakrát po sobě trh pozitivně překvapila. Mnozí konkurenti zažívají pokles v klíčových segmentech, což znamená, že Fortinet získává tržní podíl.

Zdroj:
InvestorPlace.com
Technologie
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat