6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Dlouhý investiční horizont je lékem na stres vyvolaný volatilitou a medvědími trendy. Píšeme o tom často, dnes si ale navíc připomeneme, že i když mohou být výnosy v následujících letech doslova o ničem, za opravdu dlouhou dobu se stejně můžeme dočkat stovek procent.
V současné době se najde poměrně hodně rozumně uvažujících investorů, kteří od svých portfolií nečekají v nejbližších deseti letech žádné zázračné výnosy. Žijeme v době, kdy je ocenění akcií poměrně vysoké a úrokové sazby jsou na minimech. To na začátku 80. let byla situace diametrálně odlišná - akcie byly levné a úrokové sazby vysoko. Díky této kombinaci se trhům v dalších dvaceti letech dosahovat výnosů až okolo 18 % za rok.
Nyní jsou akcie více než trojnásobně výše než po posledním velkém medvědím trendu (i když je pravda, že oproti maximu z roku 2007 jsou silnější jen zhruba o dvě třetiny), a proto lze jen sotva očekávat něco podobného. A kvůli dvěma hlubokým medvědím trhům od začátku tisíciletí nejsou nijak oslnivé ani výnosy za uplynulých 30 let.
Pokud by v následujících 10 letech měly americké akcie nabízet roční výnos jen okolo 2,5 %, dlouhodobé výnosy v období mezi lety 1996 až 2026 by byly tristní. Dokonce bychom se mohli stát svědky nejhoršího 30letého období za posledních sto let, dokonce horšího, než kdybychom začali investovat na vrcholu v roce 1929.
Index S&P 500 by se dostal na průměrný roční výnos kolem 6 %. Ani to ale nemusí být tragédie, protože 6% roční výnos po třiceti letech stejně znamená bezmála 500 % zisk.
Trápení se budoucími výnosy nemá smysl. Nikdo není schopen předvídat je ani na den, ani na padesát let dopředu. Pro skutečně dlouhodobé investory, kteří mají většinu svých peněz v akciích, respektive indexových nástrojích, má proto velký půvab následující grafika.
Co by mohlo nebo mělo být důležité z lidského i investičního hlediska?