Superkrátká polemika s Billem Grossem. V centru dění riziko

Jedná krátká polemika s Billem Grossem. Investoři do akcií totiž podle něj bohatnou na úkor zbytku ekonomiky. Něco je to ale stojí, což Gross musí dobře vědět.

Billu Grossovi připomíná vize dlouhodobého 6,6% reálného výnosu spíše Ponziho schéma. Pokud byl reálný HDP vytvářen roční měrou 3,5 %, museli akcionáři další 3 % takříkajíc "urvat někomu jinému". Když ekonomika každý rok vyprodukuje průměrně o 3,5 % zboží a služeb více, jak může jeden segment (akcionáři) dosahovat o 3 % vyšší míry růstu? Vysvětlením je, že dlouhodobě profituje na úkor ostatních (věřitelů, zaměstnanců a vlády).

Bill Gross vysvětluje, proč budou akcie příšernou investicí
Místo toho, aby přemítal o předlužených státech a o tom, jak jsou investoři do vládních dluhopisů oběťmi současné dluhové krize, Bill Gross varuje, že budoucí akciové výnosy nebudou jistě tak vysoké jako v uplynulých dekádách.

Zní to naprosto pochopitelně a jasně. Háčků je možná víc, upozorním alespoň na jeden.

Riziko

Riziko bylo, je a bude spojené s investováním vždy. Téma "bezpečných přístavů" není nové, ale v posledních letech nabylo na čerstvém obsahu. "Bezpečné jsou dluhopisy, rizikové jsou akcie," zněla mantra dlouhodobých investorů.

Současnost vypadá trochu jinak. Státní dluhopisy v dlouhodobém portfoliu lze rozdělit na několik podskupin: superbezpečné (americké, německé), spekulativní, ale relativně zajímavé (asijské emerging markets například) a supernebezpečné (aktuálně nejvíce sledované jsou španělské a italské). Bezpečné dluhopisy svými výnosy nepokryjí ani inflaci, ty nebezpečné po "řecké" investorské zkušenosti nakupují spíše spekulanti. "Snad ten Madrid ještě vydrží,", případně "snad to ECB a ESM všechno zatáhnou".

Riziko státního bankrotu nyní v řadě případů převyšuje riziko krachu firmy. Proto mnozí portfoliomanažeři doporučují dluhopisy stabilních firem s dobrým cash flow. Proč raději neradí investorům nakupovat akcie?

Investor do akcií je ten poslední, jehož zájmy jsou uspokojeny. S akciemi vždy bylo spojeno nejvyšší riziko. Není dluh jako dluh, ale držitel dluhopisu je v případě problémů firmy se solventností vždy před (drobným) akcionářem. Vydělávat na akciích více, než jaké je tempo růstu HDP (tempo růstu ekonomiky tažené výkonností firem a kondicí státu a jeho investic), se mi tedy zdá být v pořádku.

Akcionář si odměnu za podstupované riziko "zaslouží" stejně, jako nesmí reptat kvůli vysokým ztrátám. Nadvýnos akcií nad státem "garantovanými" cennými papíry je jedním ze základů investování. Jste ochotni riskovat? Tady je vaše odměna, pokud "to vyjde". Pokud ne, stěžujte si u pokladny číslo šest na nádraží v Bubenči. Bill Gross tohle všechno dobře ví, i když nezná Bubeneč.

Dividendy vyšší než výnosy dluhopisů aneb argument ve sporu "akcie vs. dluhopisy"
Výsledková sezóna za první kvartál v USA je minulostí. Graf vývoje tržeb a zisků v rámci sektorů indexu S&P 500 řekne více než dlouhá analýza. Z reportu České spořitelny jsme navíc vybrali ještě jeden zajímavý graf, který ukazuje, že americké akcie aktuálně svým dividendovým výnosem hravě překonávají výnosy amerických státních dluhopisů, které klesají kvůli zájmu investorů o bezpečná americká aktiva v době vrcholící dluhové krize v Evropě.

Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Bill Gross
Přestat sledovat
26. 1. 2021 17:00
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…