Je (už) bitcoin příliš velký na to, aby padl?

I po více než deseti letech existence bitcoinu znějí hlasy, že jde o domeček z karet, který se zanedlouho zřítí. To je jeden extrémní pohled. Ten druhý říká, že se bitcoin stal natolik provázaným s ostatními třídami aktiv a finančním systémem obecně, že by jeho pád způsobil tržní katastrofu.

Hlavní ekonomický poradce skupiny Allianz Mohamed El-Erian letos v rozhovoru pro CNN prohlásil, že bitcoin sice není too big to fail (příliš velký na to, aby padl), avšak jeho případný kolaps by podle něj globální finanční systém zasáhl. El-Erian připomíná, že bitcoin se v posledních letech dostal i do portfolií velkých hráčů. Zlato ztratilo na atraktivitě, dluhopisy nedávají z investičního hlediska smysl, takže ti, kdo na trzích očekávají zajímavé výnosy, začali portfolia doplňovat právě kryptoměnami.

El-Erian není klasický kryptoskeptik, upozorňuje ale na rizika, jež jsou s tímto typem aktiv spojená. Mimo jiné říká: "Bitcoin je sebeutvářejícím se aktivem, výsledku ale může dosáhnout jen tehdy, pokud mu to dovolí vlády." A ty, spolu s centrálními bankami, kryptoměnám zrovna nakloněné nejsou. Stačí si vzpomenout na úprk těžařů z Číny.

Jedním z těch, kdo tvrdí, že bitcoin představuje systémové riziko, je viceguvernér Bank of England Jon Cunliffe. Ten minulý měsíc upozornil, že trh kryptoměn je dvakrát větší, než jaký byl objem subprime úvěrů těsně před vypuknutím velké finanční krize. "Pokud ve světě peněz něco roste velmi rychle a dosahuje to velkých objemů, měly by regulátoři zasáhnout," prohlásil. Připomněl přitom, že kryptoměny nejsou vyhledávány jen individuálními investory, ale že služby spojené s investováním do těchto aktiv nabízejí stále častěji i tradiční finanční instituce.

Kolaps kryptoměnových aktiv je podle Cunliffea "možným scénářem", případné zhroucení kryptoměnového trhu přirovnal také ke splasknutí internetové bubliny, kdy bylo ze světových burz vymazáno přinejmenším pět bilionů dolarů.

O systémovém riziku hovoří také předseda americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) Gary Gensler. Jeho varování míří na takzvané stablecoiny, kryptoměny kryté fiat penězi. Tržní kapitalizace stablecoinu tether dosahuje více než 70 miliard dolarů, hotovostí je ovšem krytý jen z 10 %. Zbylá aktiva, kterými jsou mince kryté, jsou mnohem méně likvidní, takže v případě runu investorů na tether by mohlo být problematické provést vyrovnání.

Kryptoměny jsou přijímány stále větším okruhem investorů, to samo o sobě ovšem neznamená, že se jedná o standardní investiční nástroj. Stále platí, že jde o vysoce rizikové aktivum, které by v portfoliích investorů mělo být zastoupeno jen v řádu nízkých jednotek procent, jak ostatně upozorňují i všichni výše zmínění.

Euro, dolar, zlato, bitcoin - ilustrační foto
Obrázek: Pexels.com
27. 10. 2021 6:37
Bitcoin, zlato, nebo dolar? Odpovědi špiček finančního světa vás (ne)překvapí

Na konferenci Future Investment Initiative v Saúdské Arábii, které se říká "Davos v poušti", se v úterý v rámci jednoho...

Bitcoin, Litecoin, Ripple, Ethereum, kryptoměny - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
10. 11. 2021 10:25
Jak je na tom trh s kryptoměnami? Tenhle graf stojí za to sledovat

Když je na maximu cena bitcoinu, běžní příznivci kryptoměn mají jasno, že je trh na vzestupu. Když se ale připojí další...

Zdroj:
CNN, Bloomberg, Institutional investor
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
28. 9. 2022 6:14
Petr Koblic: Ceny elektřiny mohou být za rok desetinové, klíčové je přežít letošní zimu
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Petr Koblic
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
27. 9. 2022 17:04
Kupka (ČSOB): ČNB ještě letos může mírně zvýšit sazby, důležitý bude případný další tlak na českou…
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
24. 9. 2022 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Napětí na trzích nepolevuje, investory děsí geopolitika i riziko…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: HYDROGEN2
24. 9. 2022 13:39
HYDROGEN2: Fond kvalifikovaných investorů, který myslí na vodíkovou budoucnost a sází na ni ve…
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat