Apple jako nepovedená vlaštovka: Proč technologičtí giganti váhají s dividendami a odkupy akcií?

Mnoho zámořských technologických firem, které v posledních letech rapidně rostly, nashromáždilo obrovské množství hotovosti, a to zřejmě na úkor svých akcionářů. Zatímco ti se opakovaně dožadovali vyšších odměn za vložené investice, společnosti nebyly ochotné a schopné jim vyhovět. Zdůvodňovaly to tím, že by mohlo dojít ke znehodnocení majetku akcionářů. Proč se firmy nemají k vyplácení peněz?

Výdělky amerických firem ze zahraniční podléhají mnohem nižší dani než v USA (35 %). A pokud dceřinné firmy posílají hotovost zpátky do vlasti, tak ta podléhá dani určené rozdílem americké a místní daňové sazby. Proto je pro některé firmy posílání peněz zpátky do Spojených států celkem drahé.

Dividenda, nebo odkupy?

Oč tedy běží? Velká část těchto firem je přehnaně kritizována kvůli tomu, že nenavyšují dividendy. To by však mohlo vést buď k dividendám vypláceným na dluh, nebo zbytečné destrukci hodnoty akcií. Microsoft například v letech 2008 až 2011 navýšil svůj dluh z nuly na 12 miliard, podobná situace je i v případě Dellu. Také jeho akionáři se hlasitě ozvali a domáhali se dividendy. Společnost se však místo toho zaměřila na zpětný odkup akcií.

Na grafu je pět velkých technologických firem a jejich pokladní hotovost. Je zřejmé, že zůstatky většiny z těchto společností převyšují 20 % jejich tržní kapitalizace. Mezi nimi vyniká Dell s více než 50 %.

Zaměřil jsem se i na to, kolik hotovosti mají firmy zhruba na svých zahraničních účtech a jak se na celkové hotovosti orientačně podílejí zahraniční operace. Pokud vezmeme jako zastupující veličinu procentuální vyjádření provozního zisku, který není ze Spojených států, pak vidíme, kolik hotovosti zhruba pochází ze zahraničí a je zdaněno méně. Díky tomuto přístupu opět vidíme, jaká část zisku/hotovosti společnosti Dell pochází ze zahraničí.

Dividenda Applu: Nejen dárek pro investory, ale i signál dlouhodobého uklidnění na akciovém trhu?
Mnozí na to čekali a v úterý se jejich sen stal skutečností - Apple začne poprvé od roku 1995 vyplácet dividendu, konkrétně 2,65 USD každé čtvrtletí. Navíc plánuje zpětné odkupy akcií za 10 miliard USD. Celkem chce firma "vrátit" investorům 45 miliard USD. Může si to dovolit - díky několikaletému boomu a rekordním prodejům svých produktů je v bilanci firmy okolo 100 miliard volné hotovosti. Trhy zprávu nejprve přijaly rozporuplně, akcie v úvodu úterního obchodování dokonce ztrácely, ale během dne bez problémů obhájily 600dolarovou hranici. Co dividenda Applu znamená pro celý trh?

Většina z uvedených firem zklamala investory, protože jim vyplácí nízké částky. Proto je zajímavé sledovat, jak dlouho by byly tyto společnosti schopné vyplácet dividendy a zároveň vykupovat své akcie bez zásahu do zatím nezdaněných zásob zahraniční hotovosti.

Microsoft a Apple vyplácejí v dividendách významnou část svého amerického cashflow, u obou je to kolem 80 %. Microsoft však byl mnohem agresivnější během svého programu zpětného odkupu akcií. Je tak pravděpodobné, že Microsoft sklouzne do většího dluhu, aby mohl pokračovat v rozsáhlém zpětném odkupu. V tom případě by mu hotovost na domácích účtech mohla dojít za méně než dva roky (ačkoli moje výpočty počítají kvůli zjednodušení s nulovým růstem amerického HDP).

To je hlavní důvod, proč společnosti nenavyšovaly dividendy, ale spíše se rozhodly pro zpětné odkupy. Pokud je dividendový program nastartován, není jednoduché ho jen tak ukončit. Zpětný odkup takovou nevýhodu nemá.

Ačkoli se může zdát, že uvedené bohaté firmy bezdůvodně hromadí hotovost, ve skutečnosti jen šetří na daních. A pokud se rozhodnete do těchto firem investovat, nečekejte 5% dividendový výnos. Pokud Spojené státy nezmění svůj daňový systém, nejspíše se nedočkáte.

Nová vlna zpětných odkupů a vyšších dividend začíná, slibuje (si) akciový býk
Thomas Lee z JPMorgan ani přes silný začátek roku nic nemění na svém býčím akciovém výhledu. Podporou pro další posilování akcií bude podle něj mimo jiné velký objem volné hotovosti v bilancích amerických firem. Ten podle stratéga nepovede k ničemu jinému než ke zpětným odkupům akcií a navyšování dividend.

Zdroj:
Saxo Bank
Technologie
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Zpětné odkupy akcií
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat