Burzovní kalendář 28. 1. - 1. 2. 2013

Investoři pomalu začínají věřit, že má světová ekonomika to nejhorší za sebou. Další důkazy toho by v novém týdnu měla přinést série hospodářských výsledků firem v zámoří i v Evropě. Investory bude dále zajímat jakýkoli náznak změny politiky Fedu. Budou také sledovat probíhající jednání politiků a byznysmenů v Davosu. Makročíslem týdne bude páteční americká nezaměstnanost.

Wall Street

28/1 - 1/2 Výsledková sezóna (Caterpillar, Yahoo!, Ford, Exxon Mobil, MasterCard, Boeing, Facebook)

28/1 -29/1 - Zasedání FOMC

28/1 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

28/1 Index cen nemovitostí S&P/Case-Shiller

28/1 Index spotřebitelské důvěry

30/1 Hrubý domácí produkt za 4. čtvrtletí 2012

31/1 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

1/2 Celková nezaměstnanost

1/2 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Týden bude opravdu bohatý na data, a to především ve Spojených státech. Nejdůležitější budou páteční údaje z trhu práce. Data o týdenních žádostech o podporu v nezaměstnanosti naznačují, že pokračuje relativně příznivý vývoj. Tržní odhad změny počtu pracovních míst se drží při zemi (150 tisíc), mohl by tedy pozitivně překvapit. Pokud se očekávání potvrdí nebo budou překonána, mělo by to pomoci trhu.

Hned v pondělí bude zveřejněn údaj o vývoji počtu objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Česká se solidní růst o 1,9 %. Tento údaj je ovšem chronicky volatilní a těžko předvídatelný, takže vždy existuje riziko velkého překvapení a významné reakce trhu. V úterý následuje spotřebitelská důvěra, u které se čeká praktická stagnace. Podle našeho názoru by mohly spotřebitelé překvapit pozitivně kvůli zlepšující se situaci na trhu práce.

Ve středu bude zveřejněn první předběžný údaj o vývoji HDP ve čtvrtém čtvrtletí 2012. Trh je opatrný, čeká růst o 1,2 %. K opatrnosti jsou dobré důvody – vysoký základ ze třetího čtvrtletí a některé údaje ukazující na slabý růst v uplynulém kvartálu. Trh může reagovat nepříznivě, ovšem reakce by měla být omezená (pokud nebude skutečnost podstatně horší než očekávání).

Ve stejný den večer bude investory enomně zajímat, na čem se na svém proběhnuvším zasedání dohodli členové měnového výboru Fedu. V posledních týdnech se množí spekulace, že by kvantitativní uvolňování nemuselo trvat tak dlouho, jak se původně předpokládalo. Jakýkoli náznak něčeho podobného by trhy jistě nepotěšilo.

Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje o vývoji osobních příjmů a výdajů. Česká se silný přírůstek osobních příjmů, potvrzení očekávání by trhu mělo pomoci. Ve stejný den bude zveřejněn také chicagský index nákupních manažerů a v pátek celostátní výrobní index ISM. U obou se čeká mírný pokles. Slabé regionální indexy ukazují na negativní překvapení, index nákupních manažerů naopak ukazuje na pozitivní překvapení.

Riziková aktiva těží z dobrých globálních čísel – roste ropa i další komodity. Přízrak utahování měnové politiky naopak vadí zlatu, které minulý týden mírně ztrácelo. Akcie ovlivňují jak makrodata, tak výsledky společností, převládá mírný optimismus.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Euforie trvá, akcie mají historická maxima na dohled
Také čtvrtý týden roku 2013 akcie pokračovaly v růstu. Index S&P 500 v pátek uzavřel po více než pěti letech nad 1 500 bodů. K historickému maximu závěrečné ceny 1 565 z 9. října 2007 již akcie nemají daleko (4,1 %).

Dnešní očekávané výsledky amerických firem
Které americké firmy dnes oznamují své hospodářské výsledky? Odhady analytiků, jak je nashromáždila agentura Bloomberg, v přehledných grafech.

Mohamed El-Erian: "Nový normál" může brzy skončit, USA čeká zlomový okamžik
Šéf největšího dluhopisového fondu na světě Pimco, který je po více než tři roky spojován s termínem "nový normál", jenž vyjadřuje období velice slabého ekonomického růstu, vysoké nezaměstnanosti a vysokého zadlužení, ve svém vystoupení na zpravodajské stanici CNBC uvedl, že tento stav ekonomiky může brzy skončit. Co k tomu jindy opatrného ekonoma vede?

10 akciových tipů na rok 2013 od muže, který loni svými sázkami strčil trh do kapsy
V roce 2013 začnou některé zásadní trendy měnit ekonomiku od základů. S jakými akciemi se na růstové vlně nových slibných odvětví hodlá svézt radí Leigh Drogen, zakladatel a šéf Surfview Capital?

Čína

1/2 Index nákupních manažerů v průmyslu

Spálí Čína Mongolsko? Nová uhelná velmoc mění situaci na trhu
Světový trh s koksovatelným uhlím je dlouhodobě utvářen zejména dodavatelsko-odběratelskými vztahy mezi asijskými ocelárnami a australskými těžařskými společnostmi. V rámci Asie je samozřejmě největším hráčem Čína, největší producent oceli na světě a významný spotřebitel a dovozce koksovatelného uhlí, které je důležitou komoditou pro produkci oceli. Austrálie si donedávna na čínském trhu držela pozici nejvýznamnějšího exportéra koksovatelného uhlí, v posledních dvou, třech letech se však na čínském trhu stále více prosazuje Mongolsko.

Evropa

28/1 - 1/2 Výsledková sezóna (AstraZeneca, Deutsche Bank, Royal Dutch Shell)

31/1 Německo - index spotřebitelských cen

31/1 Německo - maloobchodní tržby

1/2 Eurozóna - index nákupních manažerů

1/2 Eurozóna - celková míra nezaměstnanosti

V Evropě bude jako obvykle na konci měsíce zveřejněna sada indikátorů důvěry a předběžné údaje o vývoji maloobchodních cen. V pátek pak budeme mít definitivní údaje o výrobních indexech nákupních manažerů v EU.

Dolar je pod poměrně silným tlakem. Euru pomáhají jak relativně dobré údaje z Německa, tak splacení části LTRO bankami, tedy de facto mírné utažení měnové politiky. V blízké budoucnosti patrně zůstane dolar pod tlakem. Splacení LTRO a dobrá data z Německa posunuly výše také výnosy německých státních dluhopisů. U amerických státních dluhopisů je také vidět tlak na růst výnosů, ale podstatně mírnější než v Německu.

Eurozóna v roce 2013 podle Roubiniho: Stejné problémy, menší rizika, Grexit s pravděpodobností 50 %
Loni v létě si eurozóna prošla nelehkým obdobím. V Německu se reálně uvažovalo o odchodu Řecka z měnové unie a dluhopisy Španělska a Itálie na tom byly hodně špatně. Den před tím, než guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi pronesl svou zlomovou řeč v Londýně, se výnosy dluhopisů těchto zemí dostaly na alarmujících 7,75 %, respektive 6,75 %. Draghi tehdy přislíbil, že ECB udělá vše, co bude v jejích silách, aby měnovou unii zachránila. Rozhodnutí o odkupu dluhopisů zadlužených zemí padlo v době, kdy eurozóna byla na pokraji kolapsu.

Pražská burza

1/2 Index nákupních manažerů (zpracovatelský sektor)

Tento týden v ČR pouze výrobní PMI, po dobrých datech z Německa (jak index PMI, tak Ifo se zlepšil, u PMI došlo k podstatnému nárůstu na dohled 50) uvidíme, zda se to projeví i v ČR.

Jak v roce 2013 investovat do akcií? Nechte se inspirovat českými investičními profesionály
Akciový výhled čtyř uznávaných odborníků na akciové trhy. Hosty 3. Investičního fóra byly v rámci panelu věnovaného akciím Jiří Lengál (portfoliomanažer, Sporotrend ISČS), Petr Fiala (investiční analytik, FineCharts.cz), Karel Tregler (portfoliomanažer, Generali PPF Asset Management) a Martin Urban (hlavní makléř, brokerjet České spořitelny).

Pegas Nonwovens: Technická analýza vyzývá k nákupu
Co říká technická analýza o akciích znojemského výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens? Patrik Komárek z brokerjetu ČS na grafu ukazuje prolomení důležité bariéry.

Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat