CZK v srpnu a výhled do konce roku

Vývoj české koruny k euru a dolaru za srpen. Výhled na konce roku a první měsíce roku 2010.

CZK/EUR – srpen 2009

Kurz koruny se v prvním týdnu v srpnu posunul z hranice 25,60 – 25,98 CZK/EUR. Koruna doplatila jednak na korekci předchozích zisků na okolních regionálních měnách, a na snížení úrokových sazeb ze strany ČNB.

Následující 2 týdny nebyly moc zajímavé na pohyb kurzu koruny, kurz stagnoval v pásmu 25,55 – 25,85 CZK/EUR.

Poslední týden v srpnu pro korunu byl velmi živý, kdy jsme se dostali na letošní maxima 25,30 CZK/EUR. Za posílením koruny nestála žádná domácí data z ekonomiky. Koruna posilovala v souladu s regionem, kdy převládala pozitivní nálada.

CZK/EUR – výhled do konce roku

Pro vývoj kurzu koruny v následujících měsících dále nevylučujeme oslabení přes hladinu 26,00 CZK/EUR. Existuje však i riziko, že koruna více než na fundamenty ekonomiky bude reagovat na růst či pokles rizikové averze na trzích.

Budeme-li svědky toho, že indikátory budoucího vývoje světové ekonomiky budou dále naznačovat oživení, nedá se vyloučit rostoucí apetit investorů po rizikovějších aktivech, mezi které se koruna řadí, a její udržení se na silnějších hodnotách.

CZK/EUR – výhled na začátek příštího roku

Vzhledem ke globálnímu vývoji nečekáme, že by se česká ekonomika odrazila ode dna dříve než na konci tohoto roku. Předpokládáme návrat k hodnotám kolem 25,00 CZK/EUR a lepším nejdříve na začátku roku 2010.

CZK/USD – srpen 2009

Koruna se vůči americkému dolaru pohybovala podobně jako CZK/EUR. V první polovině měsíce na slabších úrovních mezi 18,50 – 18,00 CZK/USD.

V druhé polovině srpna postupně posílila, ruku v ruce s výrazným posílením na CZK/EUR, v závěru měsíce atakovala hranici 17,60 CZK/USD. Hodnota 17,60 CZK/USD je prozatím nejsilnější úrovní koruny vůči dolaru za rok 2009.

USD/EUR – srpen 2009

Na eurodolarovém trhu jsme se v průběhu měsíce srpna pohybovali v širším pásmu obchodování, kdy ze začátku měsíce jsme se dostali z hranic okolo 1,4443 USD/EUR až na hodnotu ve výši 1,4050 USD/EUR. V závěru měsíce jsme se drželi blízko hranice 1,4260 USD/EUR.

Eurodolarový trh je i nadále výrazně ovlivňován rizikovou averzí a pohybem akciových trhů. Krátkodobé posílení dolaru nevylučujeme, mělo by přijít v důsledku vyprchávání optimismu ohledně zlepšující se situace světové ekonomiky. Jisté vystřízlivění trhů by korespondovalo s korekcí růstu akciových trhů a s nárůstem rizikové averze na trzích, což následně může vést k posilování dolaru.

Koncem roku však čekáme dolar na slabších úrovních, okolo 1,5000 USD/EUR, kam ho můžou vést obavy investorů ze zadlužování USA a růstu inflace, pokud se nepodaří postahovat prostředky nalité do ekonomiky ve snaze o její oživení.

CZK/USD – výhled do konce roku

Pro vývoj kurzu koruny v následujících měsících očekáváme další vlnu oslabení dosahující hladinu 19,50 CZK/USD. Existuje však i riziko, že pokles rizikové averze na trzích může zvýšit chuť investorů po koruně a dalších rizikovějších aktivech, a udržet korunu na silnějších hodnotách než výše prognózovaných.

CZK/USD – výhled na začátek příštího roku

Kurz CZK/USD přímo reflektuje vývoj na eurodolarovém trhu a koruny vůči euru. Na začátku roku 2010 již nebude dolar podporovaný rizikovou averzí. Na základě výše uvedených důvodů očekáváme EUR/USD blížící se hodnotě 1,5000 EUR/USD, předpokládáme-li dále hladinu 25,00 CZK/EUR, CZK/USD se bude nacházet pod 17,00 CZK/USD.

Zdroj:
Citco FT
Mohlo by vás zajímat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: O rezidenčních nemovitostech s makléřem Petrem Vomastkem
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 9. 2021 6:11
6 let dieselgate a smutná česká statistika: 160 tisíc poškozených a nulové odškodnění. Vrátí téma…
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Knihy a literatura
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volkswagen
Přestat sledovat
17. 9. 2021 6:14
Mandy Xu (Credit Suisse): Technologický sektor bude zaostávat za cyklickými tituly (bankami,…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké banky
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat