Dva experti ze City o Číně: Země mění politické vedení, ekonomika zrychlí

Na náměstí Nebeského klidu vstup zakázán. Holuby zavřít do klecí. I tak se Peking připravil na proces, na jehož konci bude nové politické vedení druhé největší ekonomiky světa. To se podle všeho bude chtít na úvod ukázat, a proto se asi v brzké době dočkáme dalšího kola fiskálních či monetárních stimulů, shodují se ekonomové Erik Nielsen z UniCredit Bank a James Knightley z ING. I proto je teď podle nich Čína zajímavá.

Čínský hrubý domácí produkt přepočtený na hlavu se musí do roku 2020 zdvojnásobit, prohlásil odstupující čínský prezident Chu Ťin-tchao na úvod klíčového 18. sjezdu komunistické strany.

Čína obmění až 70 % svých politických špiček, ekonomiku to nakopne

James Knightley (JK): Už tradičně jde o novou kapitolu v čínské historii. Nová vláda se proto bude chtít ukázat jako proaktivní. Čekáme tak, že od začátku roku začne opět stimulovat ekonomiku. Podle mě se dočkáme fiskálního stimulu, snížení úrokových sazeb a snížení rezerv, které musejí vytvářet komerční banky. Dočkáme se zkrátka výrazněji prorůstové politiky. Proto také předpovídáme, že růst HDP solidně zrychlí. Podle nás HDP poroste zhruba 9% tempem, zatímco letos čekáme posílení o nějakých 7,5 %. Letos Číňané odepsali část růstu, aby se jim povedlo zkrotit realitní bublinu a vyřešili některé s politikou spojené věci. V příštím roce se začnou opět soustředit na ekonomiku, což je dobrá zpráva pro globální hospodářství.

Erik Nielsen (EN): Čína se podle nás vyhne tolik diskutovanému tvrdému přistání, je ale potřeba se mít na pozoru. Nevíme totiž přesně, kdo zemi povede a co bude dělat. Nevíme, jak bude stimulovat ekonomiku. Zda bude peníze pumpovat do sektorů, jako je stavebnictví, podobně jako dosavadní vedení – o čemž pochybuji –, nebo zda se pokusí povzbudit soukromou spotřebu. Pokud se nové vedení rozhodne pro to druhé, nevíme, jakému segmentu domácností se pokusí pomoci. Šlo by o ty, u nichž je možné čekat hlad po evropském zboží, nebo o ty chudší, kteří evropské zboží příliš nekupují? Odpověď na to v tuto chvíli prostě neznáme, a přitom právě ta ovlivní mimo jiné i vývoj v Evropě.

Infrastruktura bude nadále v kurzu, korupce s ní spojená nezmizí

JK: Pravděpodobně se dočkáme toho, že nemalé peníze půjdou do projektů v oblasti infrastruktury a energetiky. Asi se také budou stavět nová města. V tomto nečekám žádnou výraznou změnu. V této oblasti se bude pohybovat velké množství peněz, no a vzhledem k tomu, jak funguje komunistická strana, se z nich bohužel nemalá část asi ztratí. Na druhou stranu, určitě bude zajímavé, jak v tomto smyslu zafunguje nedávný článek New York Times o majetkových poměrech rodiny čínského premiéra Wen Ťia-paa, který vyvolal velký skandál. Otázkou proto je, jak moc může ovlivnit korupci a dohazování zajímavých kšeftů mezi spřízněnými dušemi. Pochopitelně by bylo dobré kdyby, rozdělování peněz ze státní kasy bylo napříště transparentnější, ale nemyslím si, že by se v tomto dala čekat úplně nová kapitola. I tak se ale dostane hodně peněz do ekonomiky, což jistě pomůže.

Růst od ledna do září táhli z 55 % spotřebitelé, významnou roli budou mít i dále

EN: Problémem Číny je nadměrná míra investic. Já jsem tam strávil poměrně dlouhou dobu a to, co jsem viděl, koresponduje s tím, co napovídají data. Země zažila obrovský stavební boom. Pokud jste svědky tak masivních investic v tak krátké době, není prostě možné alokovat kapitál efektivně, to vám garantuji. Na mnoha místech stojí prázdné budovy, silnice, které nikam nevedou. Jinými slovy, Číňané musejí najít cestu k vybudování společnosti, kde bude soukromá spotřeba na úrovni zemí OECD (60 až 65 %). Tam se Čína nedostane ze dne na den, ale je dobře, že tam směřuje. Význam investic by se totiž měl dostat na úrovně, které jsou podle historických zkušeností udržitelné.

JK: Čínské mzdy rostou ročně o 20 %, inflace se k této úrovni ani zdaleka neblíží. To v praxi znamená, že se reálné příjmy domácností opravdu dramaticky zvyšují. Střední třída posiluje a poptávka po spotřebním zboží zřejmě dále poroste. V tuto chvíli se toho hodně soustředí na tradiční luxusní produkty relativně úzké skupiny výrobců. To se ale podle mě bude postupně měnit. Firem, které budou z růstu Číny profitovat, bude přibývat. Profitovat bude také turistický průmysl, počet čínských turistů, kteří navštěvují Evropu, už nyní dramaticky roste. To pomůže i maloobchodníkům v místech, která navštěvují.

Japonsko a Indie pokračují v uvolňování měnové politiky, stimulace ekonomiky má začít fungovat v Číně
Centrální banky všude na světě se snaží zastavit propad ekonomiky. V Indii nechala národní banka sazby dnes beze změny, ale snížila povinné rezervy v bankách o 25 bazických bodů. V Japonsku tamní národní regulátor podle očekávání navýšil program odkupu aktiv a podpory úvěrů o 11 bilionů jenů na celkem 66 bilionů.

Čínským makrodatům je možné věřit, nic jiného nám ani nezbývá

EN: Statistikám víceméně věřím. Nedávno jsem o něčem podobném diskutoval s jedním americkým investorem, který nevěřil datům z amerického trhu práce. Byl přesvědčený o tom, že byly zmanipulovány; že šlo o nějakou konspiraci, která měla pomoci Obamovi. Já naopak nevěřím tomu, že si někdo data vymýšlí. V Číně je asi vyšší riziko než například na západě, ale i tak. K tomu dodám ještě jednu věc: pokud mě budete schopen přesvědčit o tom, že čísla nejsou důvěryhodná – a já naslouchám, ničemu se nebráním –, pak jako ekonom prostě musím přestat o Číně mluvit. Pokud nemám čísla, kterým mohu věřit, pak jako ekonom prostě nemám co říci. Odmítám dělat analýzy na základě čísel, které někdo dá dohromady s tím, že jsou pravděpodobně důvěryhodnější než ta oficiální. Pokud mě tedy dotyčný nepřesvědčí, že to má smysl.

Ne vše čínské se třpytí, i tak má ale země draka investorům co nabídnout

EN: Je potřeba začít tím, že se zaměříme na čínského spotřebitele. Pokud letošní růst táhnou bohatí lidé z východního pobřeží, může to mít vliv na firmy, do kterých by mohlo být zajímavé zainvestovat – na americké, evropské a další exportéry. Pokud jej ale táhnou masy, které se ze západu stěhují na východ, je to z pohledu investora úplně jiný příběh.

JK: To je složité, mnohé společnosti jsou poměrně nečitelné. Na druhou stranu, dá se čekat, že pokud ekonomika začne růst rychleji, na čínském akciovém trhu vznikne zajímavý potenciál. A když začne růst celý svět? Spousta peněz je teď zaparkovaných v dluhopisech a dalších bezpečných přístavech. Tyto peníze by najednou mohly začít proudit do rizikovějších oblastí. Čína by v tom případě byla jedním z pochopitelných cílů, jde o rostoucí hospodářskou supervelmoc. Proto její výhled považuji stále jako zajímavý.

James Knightley (ING): Romney by pomohl akciím a dolaru, Obama dluhopisům. Účinek ale bude krátkodobý
Příští americký prezident má už nyní svázané ruce: fiskální útes, dluhový strop a nutnost poprat se s dluhem bude muset brát v případě svého vítězství v potaz Obama i Romney. I proto je, navzdory nedostatku konkrétních informací z obou táborů, předvídatelné, co se dá od americké ekonomiky po volbách čekat, říká v londýnském rozhovoru pro Investiční web ekonom z ING James Knightley. Pravděpodobně by se po volbách mělo dařit akciím.

Erik Nielsen (UniCredit): Eurogedon je zažehnán, ale Ameriku čeká pád z fiskálního útesu, i když kontrolovaný
Situace v Evropě se začíná zlepšovat, peníze tak přitékají z bezpečných přístavů zpátky do rizika. Pokud se včas podaří nastartovat růst, najde tento proces oporu a bude pokračovat. V opačném případě nás v první polovině roku 2013 čeká volatilita a korekce, říká v exkluzivním londýnském rozhovoru pro Investiční web hlavní globální ekonom UniCredit Bank Erik Nielsen. Jak dodává, aktuálně jistě stojí za úvahu investice do dluhopisů zemí na periferii eurozóny.

Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 1. 2021 17:00
ABCD investora: Jak na vítězné portfolio aneb Co letos na trzích (ne)potřebujete sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Bitcoin
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
27. 1. 2021 14:55
Čihák (IdeaSense): Kapitalismus mění tvář, maximalizace zisku již není vše
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Kapitalismus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 1. 2021 9:00
Aktuálně z trhů: Proč i v době globální pandemie investovat do nemovitostí?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat