Erste CB: Panna nebo orel? Co dělat, když je risk intervencí 50:50

ČNB je po roce úvah dost blízko rozhodnutí začít intervenovat. Nechcete-li prodělat jenom kvůli tomu, že jeden člen Bankovní rady zvedne či nezvedne ruku, měnové opce jsou dobrým a zatím levným zajištěním.

Rok se sešel s rokem, je září a dětičky opět chodí do školy a řeší, které kroužky vybrat. Rok se sešel s rokem a ČNB stále řeší, zda spustit devizové intervence proti koruně. Ačkoli makroekonomická data vypadají nejoptimističtěji za uplynulý rok, centrální bankéři vypadají nejblíže tomu s intervencemi začít. Guvernér a jeho parta chtějí intervence, aby vyrobili „trochu“ inflace, když už snížili úrokovou sazbu na nulu, do experimentů se zápornými sazbami jít nechtějí a kvantitativní uvolňování v našem bankovním sektoru s přebytkem likvidity nedává smysl. Nechtějí sedět se založenýma rukama, i když jsou ekonomické účinky intervencí a oslabení koruny diskutabilní. Slabá koruna sice „doveze“ inflaci, současně však bude dloubnutím do zad pomalu oživující spotřebitelské poptávky a tedy i doma „vyrobené“ inflaci (v detailu dnešní Makroskop ČNB od Martina Lobotky).

Můžeme s názorem Guvernéra diskutovat, můžeme s ním nesouhlasit, ale ČNB se nakonec rozhodne, jak se rozhodne. Podstatné je na akci či ne-akci ČNB neprodělat. V uplynulém roce byla koruna pod tlakem nejenom kvůli hlubší recesi naší ekonomiky než Eurozóny, ale také kvůli hrozbám intervencí. Četná prohlášení z ČNB v zimě přilákala hodně sázek na oslabení koruny. Spekulanti však neprotlačili korunu rozhodně nad 26 za euro, protože je ČNB nechala ve štychu – nespustila intervence – a data z ekonomiky se trochu zlepšila.

Dnes se na trhu opět objevují „intervenční“ sázky, vábené prohlášeními Guvernéra, že Bankovní radu prostě přesvědčí. Tyto sázky hýbou kurzem, ale samy o sobě nejsou dost silné, aby poslaly korunu výrazně nad 26 za euro. Čtvrteční rozhodnutí ČNB činní situaci dosti binární:

1) Oznámení intervencí bude blýskavou pozvánkou pro všechny spekulanty na párty „Hrajeme oslabení koruny“ a reakce trhu bude asi rychlá. Jak moc sejde na způsobu intervencí. Slova z ČNB dávají tušit intervence podmíněné dosažením růstu inflace než natvrdo stanoveným dnem kurzu. Modely ČNB neindikují nutnost výrazného oslabení koruny, tj. nad 27, mikro-management měnového kurzu je však obtížná disciplína.

2) Neupěje-li Guvernér a jeho parta, zklamání intervenčních sázek pošle euro-korunu zase dolů. Zklamání asi nebude tak silné jako v únoru, kdy oznámení o neintervencích sestřelilo euro-korunu o 50 haléřů během několika minut. Zůstane riziko, že Guvernér přesvědčí někoho příště. Neuspěje-li však Guvernér ani příště a ekonomika se skutečně vyhrabe z recese, koruna se vrátí k posilování.

Připomíná Vám to házení korunou? Panna nebo orel? Nejde ovlivnit, co se stane, ale dá se ovlivnit, aby to moc nebolelo. Nakupujete-li eura či jinou cizí měnu, rozhodnutí jednoho člena Bankovní rady zvednout ruku pro intervence se může pořádně prodražit. Naopak prodáváte-li eura či jinou cizí měnu, zvednutá ruka může vylepšit výsledovku, ale jenom bude-li zvednutá.

V úvahách, co dělat, nezapomeňte na měnové opce. Zajištění opcemi ze své podstaty dává pojistku proti nepříznivému vývoji kurzu a současně prostor svézt, jde-li to s Vámi. I přes vysoké riziko intervencí a skokové změny koruny jsou opce vcelku levné. S výjimkou letošního jara, byly opce takto levné naposledy ve 2008 (viz obrázek implikované volatility – hlavní proměnné ceny opcí). Nízká započtená volatilita na euro-koruně zvýhodňuje obyčejné, tzv. vanilla, opce oproti složitějším řešením s použitím bariérových opcí či opčních spreadů. Je-li problém platit dopředu opční premium, nabízíme i beznákladové replikace vanilla opcí.

Opční trh prozatím nezapočítává riziko, že se koruna začne hýbat Poznámka: Indikativní korunová cena 6-měsíční call i put opce se strikem na forwardu.

Pramen: Erste Corporate Banking, Bloomberg

Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat