Hoffman (AVANT): Fondy kvalifikovaných investorů jsou stále na vzestupu, podstatné je dlouhodobé uvažování

Pavel Hoffman
Obrázek: AVANT

Z pozice jedničky na trhu fondů kvalifikovaných investorů stále vnímáme silný zájem o zakládání nových fondů i o investice do nich od kvalifikovaných investorů, říká Pavel Hoffman, místopředseda představenstva a investiční ředitel společnosti AVANT.

Zakladatelé

Z pohledu zájmu zakladatelů stále vedou nemovitosti, které u nejbohatší části populace (takzvaných high net worth individuals) vždy budou hrát klíčovou roli v převodu majetku mezi generacemi. Přetrvává zájem o rezidenční nemovitosti, retail a logistiku, ale obnovuje se také zájem o hotely či ubytování obecně.

Roste také zájem o fondy investující do pohledávek a také o private equity a venture capital, kde trvá obliba investic do začínajících technologických firem (digitalizace, cloud, umělá inteligence). Ožívá také zájem o energie, a to z hlediska výroby či nově také úspor a ESG.

U všech typů aktiv je cítit zájem o příležitosti, které by se mohly vyplatit na základě tržní situace. Pokud by například přišel další pád cen akcií nebo nucené prodeje nemovitostí či firem v potížích, šlo by přesně o příležitosti, na které někteří investoři čekají. Čím horší situace případně bude, tím větší budou příležitosti, ale i riziko podcenění toho, že se situace ještě může zhoršovat.

Fondy kvalifikovaných investorů (FKI) umožňují projektům a jejich sponzorům získat bankami neposkytovaný mezaninový a ekvitní kapitál. Bez financování prostřednictvím FKI by řada projektů vůbec nevznikla a investoři by nezhodnotili své peníze. I tak ale v posledních měsících sledujeme lehký pokles zájmu o zakládání fondů, které by chtěly nově jít na trh a získávat investory z řad kvalifikované investorské veřejnosti. Předpokládáme, že jde o dočasnou záležitost způsobenou především současnou nejistotou na trhu a tím, že je nyní u nově vzniklých fondů složitější oslovovat investory a přesvědčit je o kvalitě a robustnosti investiční strategie.

Kvalifikovaní investoři

Pokud jde o upisování prostředků od kvalifikované veřejnosti, tak oproti loňskému, pro FKI rekordnímu roku letos sledujeme lehký pokles v absolutní hodnotě úpisů. I tak by ale letošní rok měl být z hlediska čistého přílivu peněz do fondů velice dobrý. Segment vyšší střední třídy, do kterého typicky spadají investoři do FKI, zatím nebyl viditelně plošně zasažen růstem cen energií a začínající vlnou propouštění. Spíše v rámci rozhodování řeší konflikt mezi inflací ukusující z hodnoty úspor (tedy potřebou investovat) a nejistou ekonomickou situací a poklesy cen některých aktiv (tedy obavou z rizik).

Investory také lákají poklesy na trzích (opak cenových bublin), které přinášejí příležitosti. Mnoho investorů ještě vyhlíží další sesun cen, protože při 15% a vyšší inflaci je těžké na akciovém nebo realitním trhu dosahovat kladného reálného výnosu (takzvaně porážet inflaci).

Proč (ne)porážet inflaci

"Pokud bychom chtěli najít investice, které svým výnosem překonají míru inflace (jež může v Česku atakovat i 20% hranici), našli bychom jen velice rizikové investice, které bych běžným investorům ve větším objemu nedoporučil. Je potřeba se s inflací na historicky vysoké úrovni smířit, nehledat zázračná řešení a dívat se do budoucna. To znamená nepřestávat investovat, hlídat si likviditu, nesnažit se trefit cenové dno dno a také neinvestovat vše najednou s pocitem, že mi jinak něco uteče," říká Pavel Hoffman z investiční společnosti AVANT.

Klíčová je podle něj široká diverzifikace, zdravý fundament podkladových aktiv a dlouhodobý pohled. Inflaci investované peníze zkrátka nemohou překonat vždy a v každém časovém horizontu. "Kvůli vysokým úrokovým sazbám, pravděpodobnému zpomalení ekonomiky a tlaku na ziskové marže v některých oblastech ekonomiky je nezbytné si hlídat i méně evidentní rizika, jako jsou zkušenost správce investice, (skrytá) napákovanost investice zvyšující kolísání nebo rizika spojená s oceněním tržně neobchodovaného majetku, kdy znalecký posudek nesděluje cenu, za kterou je aktivum možné kdykoli prodat," pokračuje Hoffman.

Při dodržení zmíněných zásad má i v současnosti smysl investovat do dlouhodobě nejoblíbenějších kategorií upisovaných fondů, ať již jde o reality (development či redevelopment, rezidenční nemovitosti, logistiku, retail), nebo o pohledávky. "Investorům s ještě delším časovým horizontem bych doporučil investice do podnikání (private equity). Investorům s potřebou dobré likvidity investice se pak díky nedávným poklesům na trzích otevírají příležitosti na trhu s dluhopisy i akciemi. U konzervativních investorů či jako likviditní rezerva pak bodují 'repo fondy' či dobře úročená depozita, která po dlouhé době nabízejí zajímavý nominální výnos," uzavírá Pavel Hoffman.

Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční horizont
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
27. 1. 2023 12:06
Kacerovský (WOOD & Company): Kryptoměny může posunout dále jedině na nich budovaná infrastruktura.…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Freeimages.com
26. 1. 2023 16:56
Birtová (Realitní Shaker): Jak je na tom český trh s byty, komu je nakloněné současné prostředí a na…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
26. 1. 2023 10:24
Kubíček (WOOD & Company): Obchodní centra ustála krizové roky se ctí, do dvou let se inflace a vyšší…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Maloobchod
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 1. 2023 6:24
Michálek: Konec růstu sazeb Fedu se blíží, nakupovat akcie začnu zřejmě začátkem jara
Akciový trh
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat