Možností investovat do českých akcií přes podílové fondy ubylo, ale jsou

Dvě vlny kuponové privatizace udělaly z Čechů ve druhé polovině 90. let národ akcionářů. Malá finanční gramotnost ruku v ruce s tehdejší legislativou jen ztěžka dohánějící potřebné ekonomické procesy však způsobily pravý opak – pro většinu lidí byla transformace prostředkem pro jednorázové přilepšení, ne však začátkem dlouhodobějšího investování. Ani po 15 letech tak pražská burza není místem, kde by alespoň desetitisíce českých rodin zhodnocovaly své úspory, ať již přímo, či prostřednictvím fondů.

České akcie svět moc nezajímají

Realitě chování českého drobného investora se postupně přizpůsobily svou nabídkou i investiční společnosti a reagovat musela i pražská burza. Původní kuponové investiční fondy, ze kterých se povinnou transformací staly povětšinou smíšené otevřené podílové fondy, nejsou nikterak aktivně nabízeny, akciové fondy založené původně výhradně na český trh mění své statuty a soustředí se na širší region střední či východní Evropy.

Na hlavním trhu pražské burzy najdeme v současné době 15 akciových titulů, což není zrovna velký prostor pro zázraky. Utěšovat se můžeme snad jen tím, že Slovensko dopadlo ještě hůř. Možná nejlépe vás o postavení českých akcií přesvědčí Mark Mobius, investiční guru a manažer fondu Templeton Eastern Europe, který měl ve svém fondu ke 30. 11. toto procentuální zastoupení jednotlivých zemí:

Fond spravuje skoro miliardu eur, a tak v případě, že by českým akciím přisoudil stejnou váhu jako maďarským, polským či rakouským, mohl by v Praze umístit mimo současných necelých 400 milionů další skoro dvě miliardy korun. Měl by vůbec do čeho? Tržní kapitalizace desáté největší emise, kterou je Fortuna, je aktuálně něco přes 5 miliard korun. Takže mu zbývá zhruba pět šest největších a nejvíce obchodovaných titulů. A to je jen jeden podílový fond.

Jak investovat pravidelně do českých akcií?

Drobný investor, který nechce kupovat jednotlivé tituly, ale fondy, má několik možností. Na pražskou burzu nenajde v současné době ani ETF, ani jediný stoprocentně zacílený podílový fond, touží-li například po naprostém kopírování indexu PX. Pokud ovšem trochu sleví ze svých představ a postačí mu fond zaměřený především na české akcie, nabídka existuje. Existují hned dva korunové podílové fondy, které jsou svým statutem zaměřené na české akcie a v jejichž portfoliích najdeme více než 50 % těchto titulů.

Prvním z nich je ING český akciový fond, který je většině fondových investorů dobře znám (na specializovaném serveru www.iFondy.cz je šestým nejhledanějším fondem), druhým pak jeho o deset mladší (založen v roce 2007) konkurent KB akciový spravovaný IKS KB.

Proč lze právě tyto dva fondy doporučit k pokrytí českého akciového trhu?

  • Většinové zastoupení českých akcií v portfoliu dané statutem (ING český akciový dokonce uvádí min. hranici 51 %, kterou musí dodržet)

  • Absence měnového rizika (korunové fondy) pro českého investora

  • Možnost pravidelné měsíční investice nízkých částek

  • Absence ruských a tureckých akciových titulů, které se kvůli specifické povaze tamějších trhů chovají odlišně od středoevropských trhů ING český akciový fond je daleko větší, robustnější, na konci roku 2010 spravoval majetek za 10 miliard korun, největší (téměř desetinovou) pozici v portfoliu zaujímaly ke 30. 11. akcie Komerční banky následované akciemi NWR. Teprve pak byly zastoupeny dvě největší emise podkladového aktiva, indexu PX, dle redukované tržní kapitalizace, tedy akcie Erste a ČEZ.

KB akciový kopíruje dle skladby portfolia ze 3. 12. index PX daleko více. Největší část majetku podílníků tak investoval do akcií Erste (17 %) a ČEZ (15 %). Nad 10 % jsou zastoupeny ještě akcie Komerční banky a Telefóniky. Na konci roku 2010 spravoval majetek za 440 milionů korun, je tedy co do majetku více než dvacetkrát menší než jeho konkurent.

Fondy mají své benchmarky postavené jinak, srovnání je uvedeno pro potřeby investora poptávajícího výhradně české akcie.

V obdobích významnějších růstů a propadů se fond ING český akciový chová agresivněji, naproti tomu KB akciový je spíše konzervativnější (v minulosti držel i větší procento hotovosti – musí být zainvestován minimálně ze 66 % do akcií). Žádný z fondů však v porovnání společného období nezískal nějakou zásadní nadvýkonnost, oba na tříletém horizontu překonávají výkonnost pražské burzy.

Pokud tedy cílíte pouze na Českou republiku, jsou oba fondy dobrým a prakticky jediným řešením z pohledu podílových fondů. Ostatní korunové fondy, které investují ve střední a východní Evropě, už nemají české akcie jako hegemon v portfoliu. U těch větších spravujících přes miliardu korun, jich má kupříkladu Conseq Invest akciový třetinu a Sporotrend necelých 8 % v majetku fondu.

Akcie ČR
Přestat sledovat
12. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
12. 6. 2021 6:51
Ekonom: Bitcoin není měna, vnímám jej spíše jako komoditu nebo předmět spekulace
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 6. 2021 12:21
Nacher: České banky jsou v dobré kondici a rostoucí ceny nemovitostí dávají smysl
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 6. 2021 17:01
Zapomenuté miliardy: Představení služby, která může i vám pomoci najít desítky i stovky tisíc korun
Akcie ČR
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Privatizace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat