US MARKETOtevírá za: 12 h 43 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

2010 byl rok fondů zaměřených na luxus. Jaké fondy budou hitem letos?

Přestože pro korunového investora byla největší výhrou loňského roku investice do paládia s více než stoprocentním zhodnocením a v akciích sázka na zemi fotbalového krále Messiho (+80 %), podílové fondy nabídly pro někoho nečekané rozuzlení. Trefou do černého v oblasti kolektivního investování pro rok 2010 totiž byly fondy zaměřené na luxusní zboží.

Marek Janšta
Marek Janšta
8. 4. 2011 | 15:00
Luxus

Hned všechny medailové příčky loňské hitparády mezi akciovými fondy si totiž podle databáze serveru Penízenavíc.cz rozebraly fondy kupující akcie Christian Dior, L´Oreal, Tiffany nebo Porsche.

Na prvním místě žebříčku stanul fond Credit Suisse Equity Fund Global Prestige vedený v eurech a s přepočtenou korunovou výkonností +48,2 %. V opravdu těsném závěsu za ním pak skončily fondy KBC Equity Luxury Goods a ING (L) Invest Prestige&Luxe. Teprve na dalších příčkách najdeme očekávané favority, tedy fondy zaměřené na komodity, například PIA Gold Stock (+44,5 %) či na ruské akcie (Raiffeisen Russland Aktien s výnosem 41,3 %).

Z grafů výkonnosti některých výše jmenovaných fondů je patrné, že pokračují v takřka nepřetržitém růstu již od konce roku 2008. Je přitom zajímavé, že zlato se zotavilo velice rychle po pádu Lehman Brothers v září 2008. Na rozdíl třeba od ruských akcií, které se v krizi propadly opravdu hrozivě, a tak se i po dvou velice slušných letech nyní nacházejí teprve na úrovních z května 2008. Nelze proto v jejich případě mluvit o pravé bublině.

Naopak se v loňském roce nedařilo fondům se zaměřením na evropské finanční akcie (-21 %), fondy zaměřené výhradně na řecké, irské či španělské akcie u nás nejsou k dispozici, takže jejich výrazné ztráty naše investory moc mrzet nemusely.

Rizikovější dluhopisy vydělávaly, trpěla zadlužená Evropa

Mezi dluhopisovými fondy se dařilo především těm rizikovějším, zaměřeným na dluhopisy s vysokým výnosem (high yield bondy) a dluhopisy rozvíjejících se trhů. Premiantem v korunovém vyjádření se tak stal fond PIA Global High Yield Bond vedený v eurech s přepočtenou korunovou výkonností 23,7 %.

Také na dalších místech najdeme fondy stejného správce, a to Pioneer Emerging Markets Bond a Pioneer U.S. High Yield, oba jmenované taktéž vynesly svým podílníkům více než 20 %.

Fondy opravdu vydělávaly, ale co Češi?

Správně sestavená portfolia z podílových fondů tak druhý rok po sobě přinášejí svým majitelům opravdu zajímavá zhodnocení. Podle nedávné tiskové zprávy Asociace pro kapitálový trh (AKAT) byl vývoj v tomto sektoru v Česku v roce 2010 pozitivní, koláč investic se zvětšil o 13 miliard korun.

Polovina této částky jde ovšem na vrub tržního zhodnocení, pouze zbylá polovina připadá na nové peníze. Vezmeme-li do úvahy pouze lidi v produktivním věku, investoval průměrný Čech loni do fondů něco přes 900 korun. Tedy jeden průměrný nákup v supermarketu. A to je žalostně málo, podíváme-li se třeba na srovnání ze zahraničím. Na hlavu včetně nemluvňat máme ve fondech nyní každý kolem 25 tisíc. Pro srovnání, v Česku hodně přehlížení Portugalci třikrát více.

Ještě horší obraz o českém investičním chování dává bližší pohled na strukturu investic. Skoro dvě třetiny majetku v kolektivních investicích (63 %) máme aktuálně uložené ve fondech peněžního trhu, zajištěných fondech a dluhopisových fondech. Pouhých 17 % pak v akciových fondech.

Celosvětový průměr investic do akciových fondů je přitom 40 %. Takže s trochou nadsázky lze říct, že Čechům ve fondech po konvergenčním vlaku z poloviny minulé dekády ujíždí už druhý vlak, tentokráte už druhým rokem ten pokrizový. A tato čísla jen potvrzují tristní výsledky průzkumu finanční gramotnosti našeho národa, který si nechalo udělat ministerstvo financí a ČNB.

Podle nich 87 % obyvatel nehodlá pro své zajištění stáří nikdy využít investice do cenných papírů, tedy nejen do fondů, ale třeba i do akcií nebo dluhopisů. Nebude nakonec penzijní reforma pro jakoukoli vládu daleko tvrdší oříšek než třeba reforma zdravotnická?

Pravidelné investování - cesta pro každého

Škoda, že neexistují přesné statistiky počtu podílníků a podílu pravidelných měsíčních investic na celkovém množství investovaných prostředků. AKAT odhaduje, že lidí ve fondech je 1 až 1,2 milionu, což je hodně optimistický odhad, který je navíc trochu pokřiven i těžko odhadnutelným počtem lidí, kteří vlastní podílové listy bývalých investičních fondů založených pro kuponovou privatizaci v 90. letech minulého století.

Lidí, kteří by mohli zhodnotit své úspory například pravidelným investováním, ale nedělají to, je stále velmi mnoho. Můžeme polemizovat o různých formách jednorázových investic, ale výhody podílových fondů pro pravidelné zhodnocování úspor jsou neoddiskutovatelné.

Nakupovat komodity, akcie či dluhopisy včetně těch konvertibilních, tedy široké spektrum nástrojů, jedním trvalým platebním příkazem v českých korunách je pohodlné, transparentní, a jak ukazují výsledky, i úspěšné.

Podílové fondy? Chce to vzít rozum do hrsti

Luxus
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika