Nelákají vás kryptoměny? Investujte do budoucnosti samotného blockchainu

Blockchain - ilustrační foto
Obrázek: Pixabay

Lidé si obecně spojují pojmy blockchain a krypto, a to z dobrého důvodu. Kryptoměny, které se objevily jako první varianta využití blockchainu, upoutaly pozornost a zájem lidí. Toto aktivum a základní technologie blockchainu jsou pro mnoho lidí synonymem. Při pohledu na krypto jen jako na další třídu aktiv však hrozí, že nám unikne širší pohled, tedy základní infrastruktura digitálního trhu umožňující novou inovativní automatizaci, která nahrazuje tradiční zprostředkovatelské funkce kódem.

Bylo by možné srovnat internet a blockchain. Vzhledem k tomu, že technologie blockchain je stále v počátcích, je její potenciál pro změnu globální ekonomiky trhem stále nedostatečně doceněn. To představuje příležitost pro investory, kteří tento potenciál dokážou využít.

Internet již v současnosti ovlivňuje celý náš život, jeho základní technologie ale byla nejprve použita pouze ke sdílení informací mezi dvěma počítači. Společnosti, které našly nové způsoby využití této technologie, nyní patří k největším na světě – Twitter je průkopníkem v oblasti vytváření informací, Dropbox v oblasti ukládání informací, Netflix v oblasti přenosu informací a Apple v oblasti konzumace informací.

Blockchain je teprve na začátku

Mnoho společností, zejména v oblasti finančních služeb, již investuje miliony dolarů do výzkumu a budování blockchainové infrastruktury. Existuje nespočet dalších aplikací této technologie, které procházejí testováním nebo jsou ve fázi konzultací.

Blockchain je inovativní technologie určená ke spravování převodu hodnoty a majetku. Z definice je blockchain jednoduše řečeno účetní kniha neboli úplný záznam všech transakcí a zůstatků v daném systému. Poprvé byl představen v roce 2008 jako veřejný záznam transakcí pro bitcoin, první kryptoměnu na světě, ale potenciál blockchainu změnit globální ekonomiku sahá mnohem dále než k tomuto původnímu využití. Blockchain používá k zachycení a uložení všech podrobností o všech transakcích souvisejících s určitým aktivem. Transakce nemusí být jen finanční a předmětem mohou být fyzická aktiva, smlouvy, záznamy nebo jiné informace.

Jedním z lákadel používání blockchainu je to, že více stran může přispívat k jednomu záznamu o vlastnictví a důvěřovat mu, aniž by si musely důvěřovat navzájem. Také je zde vyšší transparentnost a snadná kontrolovatelnost, zjednodušení obchodních procesů a menší riziko podvodů. Každý blockchain má určité charakteristiky – každý uživatel má jedinečnou adresu (podobný koncept jako e-mailové adresy), "účetní kniha" obsahuje kompletní historii všech transakcí a k žádosti o transakci potřebujete adresu blockchainu. Například u kryptoměny můžete požádat o platbu ze své blockchainové adresy na blockchainovou adresu někoho jiného. Platba je transakcí, která se po ověření její legitimity přidá do blockchainové knihy. Jedná se pak o trvalý, dohledatelný a nezměnitelný záznam.

Digitální aktiva fungují díky technologii blockchain, ale akcie mohou vydělávat na růstu (významu) blockchainu. Veřejně obchodované společnosti dosahují reálných a udržitelných zisků z blockchainových aktivit. Existuje širší ekosystém společností s významným potenciálem krátkodobých zisků souvisejících s otevřenými i uzavřenými blockchainovými technologiemi.

Využití technologie blockchain ve společnosti Walmart

Co ve společnosti udělají, když se objeví epidemie potenciálně život ohrožující bakterie? Například jako v roce 2018, kdy se v určité části země objevila v salátu bakterie e-coli? Společnost Walmart má obrovskou zásobovací síť farem po celé zemi a bez možnosti vysledovat původ svých produktů může být nucena stáhnout veškerý salát z regálů. A blockchainové řešení? Všichni dodavatelé salátu a špenátu společnosti Walmart nyní musí zaznamenávat pohyb produktů do databáze blockchain. Díky sledování od farmy (a dokonce i konkrétní části farmy) až po místo v obchodě poskytuje blockchain bezpečnou, trvalou a nezměnitelnou sledovatelnost, což Walmartu pomáhá zvládnout jakoukoli kontaminaci, jakmile je zjištěna. Tento blockchain vyvinula společnost IBM. Po dvouletém pilotním programu jej Walmart zavádí na více než 100 farmách po celé zemi a uvádí, že nyní používá blockchain ke sledování dalších položek od kuřecího masa po jogurty.

Využití technologie blockchain v realitním průmyslu 

Při každé realitní transakci je potřeba vyřídit spoustu papírů. Dokumenty, které putují mezi více stranami e-mailem, faxem a kurýrem, jsou předávány nákladně a neefektivně. Pokud vezmeme v úvahu nutnost převádět peníze v různých fázích procesu, je vše náchylné k podvodům. Blockchainové řešení? Stále častěji se používají "chytré smlouvy", přičemž blockchainová účetní kniha poskytuje neměnný, trvalý a transparentní záznam mezi více zúčastněnými stranami v průběhu celé transakce. Každá strana by také mohla být povinna potvrdit každou transakci, což zmenšuje prostor pro podvody.

Využití blockchainu ve zdravotnictví 

V rámci zdravotní péče mají pacienti často jen malou kontrolu nad důvěrností svých informací. Zdravotnické organizace po celém světě by mohly využívat technologii blockchain jako šifrovaný digitální formát k ukládání, správě a aktualizaci informací o klientech, aniž by byla kdy ohrožena bezpečnost.

Problém investování do blockchainu 

Blockchain je stále rozvíjející se technologie a její investiční potenciál je obecně nerealizovaný a může být obtížně dostupný. Těch několik málo společností, které jsou nyní na burze k dispozici, je obvykle malých a příliš citlivých na ceny kryptoměn. Existuje však mnoho dalších firem, které mají potenciál generovat reálné zisky z technologie blockchain. Tento potenciál je však často skrytý. Výzvou pro investory je ho identifikovat a získat na něj expozici.

Jednou z variant může být fond Invesco CoinShares Global Blockchain UCITS ETF. Jeho cílem je zachytit růstový potenciál společností zapojených do technologie blockchain. Tento potenciál se přitom často skrývá ve společnostech, které by většina investorů pravděpodobně přehlédla. Tento ETF sleduje výkonnost indexu CoinShares Blockchain Global Equity, který sestavila investiční společnost CoinShares specializující se na zajišťování expozice institucionálním investorům vůči digitálním aktivům a technologii blockchain. Index je navržen tak, aby zachycoval potenciál pro zisky související s blockchainem skryté ve stávajících společnostech a aby se vyvíjel s tím, jak bude růst významu blockchainu přinášet další příležitosti.

Většina váhy indexu je v současnosti ve společnostech, které jsou kategorizovány jako společnosti s "rozvíjející se" nebo "potenciální" expozicí vůči ziskům souvisejícím s blockchainem. Investiční prostor začíná veřejnými globálními společnostmi na rozvinutých i rozvíjejících se trzích a zohledňuje firmy napříč blockchainovým systémem. Mezi oblasti související s blockchainem patří například hardware pro těžbu kryptoměn, technologické operace, energetika, investice do tokenů (finanční služby, platební systémy), blockchainová technologická řešení, poradenství nebo komunikační služby.

Invesco CoinShares Global Blockchain UCITS ETF
zdroj: Google Finance

V současnosti jsou nejuznávanějším využitím blockchainu kryptoměny, ale to se pravděpodobně časem změní s tím, jak bude technologii vyvíjet a zavádět více společností. Tento přirozený vývoj by měl vést k většímu počtu a rozmanitosti firem, jejichž hlavní činností je blockchain. Index je navržen tak, aby se vyvíjel a zachycoval tyto nové příležitosti s tím, jak se budou vyvíjet.

Společnosti, které mají potenciál zvyšovat expozici vůči technologii blockchain, jsou identifikovány a je jim přiřazeno skóre kategorie blockchain. Skóre se pohybuje v rozmezí od 5 ("core"), kde většina hodnoty společnosti lze připsat obchodním činnostem souvisejícím s blockchainem, až po 1 ("potenciální"), kdy společnosti nyní neprovádějí žádné aktivity související s blockchainem, ale mají aktiva, odborné znalosti nebo technologie, které mají potenciál růstu v oblasti blockchainu. Akcie jsou pak v indexu váženy na základě své kategorie v blockchainovém skóre a jejich váhy upraveny podle likvidity, aby byla zajištěna jejich obchodovatelnost a aby byl index diverzifikovaný. Index nabízí expozici vůči globálním společnostem, které aktivně se podílejí na blockchainovém systému, a zahrnuje také neblockchainové společnosti, které mají dobrou pozici pro kapitalizaci z potenciálního růstu technologie blockchain.


Jak blockchain funguje?

Někdo požádá o transakci, Transakce může zahrnovat fyzické aktivum, kryptoměnu, lékařský záznam, právní smlouvu nebo jakékoli jiné informace. Požadovaná transakce je rozeslána všem účastníkům ("uzlům"). Síť uzlů transakci ověří pomocí známých algoritmů. Po ověření se transakce spojí s dalšími transakcemi a vytvoří nový blok dat. Nový blok je přidán do stávajícího blockchainu a je trvalý a neměnný. Transakce je dokončena.

Jak funguje blockchain

Zdroj:
Invesco
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek: WOOD & Company
26. 11. 2022 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
26. 11. 2022 7:00
Vladimír Bezděk (Avant): Každá krize má svůj začátek i konec, cyklických pozic bych se nezbavoval
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
23. 11. 2022 9:24
Kacerovský (WOOD & Company): Trh s kryptoměnami ještě může skrývat různé kostlivce, řada projektů je…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek:
20. 11. 2022 21:00
Ján Hájek (Česká spořitelna): Tlak na marže a zisky je výrazný, to nejhorší je teprve před námi.…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ján Hájek
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat