Co Twitter dal: Kanárek v dole
Tentokrát něco o tom, že ani ropa neudělá z každého boháče, o legrační technické analýze, exportech Jižní Koreje a o další nebezpečné vlně sekuritizace. A pak ještě něco z historie ETF a nadzvukového létání.

1. Nebohatá Venezuela
Venezuela je smutným příkladem toho, že ani obří zásoby ropy nemusí stačit k bohatství země. Stačí pár blbců v čele a stát krachuje. Smutné je zejména to, že světlo na konci tunelu zatím není vidět.
🇻🇪 | Hospodářský kolaps trvá ve Venezuele již sedmý rok a svým rozsahem snese srovnání snad jen s rozpadem #SSSR. Ještě na počátku 50. let přitom byla #Venezuela nejbohatším státem Latinské Ameriky a dokonce čtvrtým nejbohatší na světě. #failedstate
— Dominik Rusinko (@DominikRusinko) 22. ledna 2019
Source: @IIF pic.twitter.com/rQQbtxNHQJ
2. Technika (snad) s humorem
Technickou analýzu mám rád, ale dokážu pochopit ty, kdo si z ní dělají legraci. Nepravidelná rubrika "udělejme to tak, aby nám to vyhovovalo" je toho důkazem. I tak ale přemýšlím, zda autora obrázku vedla úplná neznalost, frustrace z toho, že fundamenty nefungují, nebo (snad) smysl pro humor. Není na škodu připomenout, že fundamenty i technické grafy nakonec většinou vezmou zasvé kvůli emocím invetsorů.
Lumbar support is a new personal favorite pic.twitter.com/BZZ3ralSTm
— Ben Carlson (@awealthofcs) 21. ledna 2019
3. Kanárek v dole
Exporty Jižní Koreje (jsou přezdívány kanárek v dole, protože země jako první reportuje svá obchodní data, přičemž jde o pátého největšího exportéra) klesly v prvních dvaceti dnech roku v meziročním srovnání o 14,6 %. Vzhledem k tomu, že velká část exportů Jižní Koreje míří do Číny a Japonska, jde o důležitý indikátor kondice světové ekonomiky. A strmý propad je známkou toho, že se děje něco nehezkého.
South Korean exports, a data set often held up as a bellwether for the health of the global economy, fell 14.6% in the first 20 days of 2019 versus the same period last year. https://t.co/hSis0pyfKc
— Jesse Felder (@jessefelder) 21. ledna 2019
4. Sekuritizace opět a znovu
Lidé se z historie ne a ne poučit. Krizi před více než deseti lety způsobila sekuritizace a produkty zvané CDO (collateralized debt obligation, cenné papíry kryté dluhem) a CMO (collateralized mortgage obligations, cenné papíry kryté hypotékami). Nově to budou CLO (collateralized loan obligations), tedy cenné papíry kryté firemními úvěry.
No better way to create a debt bubble than to turn junk assets into AAA through securitization.
— THE LONG VIEW ⚫️ (@HayekAndKeynes) 21. ledna 2019
In 2005 it was housing, today its corporate debt. pic.twitter.com/8lmFq8hmC0
5. První ETF na S&P 500
V úterý uplynulo 26 let ode dne, kdy se začalo obchodovat s prvním ETF navázaným na index S&P 500, SPDR S&P 500 ETF Trust. Jde stále o největší ETF na světě, který má pod správou asi čtvrt bilionu dolarů. A to přesto, že za tu dobu mu přibylo téměř 2 000 konkurentů, do nichž investoři investovali více než 3,5 bilionu dolarů.
Today in market history, 1993:
— Ritholtz Wealth (@RitholtzWealth) 22. ledna 2019
The first ETF, the SPDR S&P 500 ETF Trust, or SPY, began trading on the Amex. SPY is still the largest ETF with ~$250 billion in assets. The ICI reports there are now 1,977 ETFs with $3.574 trillion in assets.
source: https://t.co/ZHvARQi6Ld pic.twitter.com/KAqjyYtuRF
V pondělí pak uplynulo 43 let od prvního komerčního letu nadzvukového letounu Concorde. Mezi USA a Evropou nakonec létalo pouze 16 těchto strojů, které dokázaly překonat Atlantik za 3 hodiny (rekord je 2:52:59). V roce 2003 se musely odebrat do důchodu, podobně rychlá náhrada se zatím na přepravním nebi neobjevila.
Today in market history, 1976:
— Ritholtz Wealth (@RitholtzWealth) 21. ledna 2019
The supersonic Concorde jet was put into commercial service by British Air and Air France. The project arose out of competition with the USSR. Only 16 Concordes were ever built and went out of service in 2003.
source: https://t.co/dusEpspZSu pic.twitter.com/IZBJrwFKAC