O Češích a riziku: Investice jako hazard a řízení bez pásu raději než nechráněný sex

Češi jsou vnímavější k rizikům a celkově opatrnější než lidé na Západě. Nejvíce řeší otázky týkající se etiky a morálky, následují obavy o zdraví a finance. Naopak ve vztazích se cítí nejbezpečněji. Průzkum NN Životní pojišťovny také naznačil, kde Češi vidí hranice slušného a nebezpečného chování, jaký máme vztah k adrenalinu a jaké jsme ochotni podstoupit riziko kvůli vyššímu výnosu z investic.

Rodina a přátelé, zdraví a domov. To jsou pro Čechy nejdůležitější pilíře spokojeného života. Alespoň podle toho, co o sobě v posledních letech prozradili v průzkumech. Co naopak vnímají jako riziko či ohrožení? Jak k riziku přistupují? A kdy se cítí bezpečně?

Češi vnímají největší riziko v situacích, které mohou vypovídat o jejich charakteru. Zajímavé je, že Čechům připadá riskantnější upravit si daňové přiznání než mít pletky se zadaným partnerem. Čtvrtina lidí by také nebrala jako risk nevrátit peněženku plnou peněz a osm procent lidí by nemělo problém chlubit se prací někoho jiného.

V oblasti zdraví a bezpečnosti mají Češi celkem jasno. Rizika, která mohou přímo ohrozit život a zdraví, si uvědomuje většina lidí a staví se k nim zodpovědně. S finančním zajištěním pro případ úrazu nebo jiné nepříjemnosti s dopadem do rozpočtu domácnosti je to ale horší. Rizikové nebo životní pojištění pro případ úrazu nemá ani polovina lidí.

Kuriozitou je, že Češi vnímají nechráněný sex s neznámým jako nebezpečnější činnost než jízdu v autě bez pásu. Šance, že řidič přežije autonehodu, je přitom podle odborných odhadů vyšší asi o čtyřicet procent v případě, že je řidič připoutaný.

Třetí nejrizikovější oblastí života jsou pro Čechy peníze. Průzkum ukázal zajímavou spojitost mezi vnímáním rizika u investic a hazardu. Investovat desetinu ročního příjmu do konzervativního fondu je pro Čechy skoro stejně rizikové jako vsadit ve Sportce denní výdělek, který je podle průměrné mzdy asi 1 500 Kč. Podobná je i představa lidí o rizikovosti investic do akcií a sázení v kartách.

Češi se tedy investic stále do značné míry bojí. Jakýkoli výkyv hodnoty vnímají jako riziko, a to dokonce na stejné úrovni jako hazard. Není se úplně čemu divit, porevoluční český finanční trh je stále celkem mladý, a tak i přes relativní finanční zodpovědnost, která Čechy charakterizuje, mnoho lidí stále finančním nástrojům nedůvěřuje.

Většina Čechů se kvůli neochotě podstupovat domnělé riziko obává spořit v dynamických penzijních fondech investujících do akcií. Přitom člověk, který se rozhodne spořit si čtyřicet let na lepší penzi a průměrně si odkládá 700 Kč za měsíc, může v dynamickém penzijním fondu našetřit až o 1,2 milionu korun více, než kdyby se rozhodl pro konzervativní fond spoléhající jen na bezrizikové investice. Strach z krátkodobých výkyvů kvalitních dynamických (nejen) penzijních fondů Čechy okrádá o zhodnocení, i když při pravidelném investování na deset a více let je riziko ztráty minimální.

Nejbezpečněji se Češi cítí mezi přáteli. O důležitosti vztahů v životě svědčí velká neochota dotázaných stěhovat se někam daleko. Tři čtvrtiny dotázaných také nemají žádný problém oponovat svým kamarádům. V práci je to ale jiné, třetina Čechů se bojí vyjádřit nesouhlas se šéfem nebo říci před kolegy nepopulární názor.

Průzkum pro NN Životní pojišťovnu a penzijní společnost realizovala společnost Datank. Byl vystavěn na akademickém základě. Dotazováno bylo tisíc Čechů, kteří věkovou strukturou, vzděláním i místem bydliště tvořili vzorek odpovídající celkové české populaci. Průzkum probíhal v listopadu 2019 a byl veden mezinárodně uznávanou metodikou DOSPERT (domain-specific risk-taking). Respondenti odpovídali na otázky na škále od jedné do sedmi, od naprostého bezpečí po naprostý risk.

Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat