Další světová katastrofa? Komodity!

Investoři nakupují cokoli od ropy po hovězí maso. Mánie na trzích ovšem většinou nevěstí nic dobrého. Vzpomeňte na technologickou bublinu konce 90. let. Nad současným závratným růstem cen komodit se ve své knize "Breakout Nations: In Pursuit of the Next Economic Miracles" hlouběji zamýšlí Ruchir Sharma, šéf globálních akciových investičních strategií pro mladé trhy v Morgan Stanley.

Investorské mánie a spekulativní bubliny jsou většinou zapříčiněny iluzemi, které se jednoho dne znenadání rozplynou. V poslední dekádě jsme těchto iluzí mohli pozorovat nespočet, například představy, že robustní růst světové ekonomiky bude trvat navždy, centrální banky dokáží svými intervencemi vyhladit výkyvy hospodářského cyklu nebo že si vyspělé ekonomiky mohou na svou spotřebu neomezeně půjčovat.

Jednou ze současných převládajících iluzí je to, že nebývalý růst Číny a dalších mladých trhů bude nadále táhnout boom komodit. S tím je spojen i velmi optimistický výhled na komoditní velmoci, jakými jsou například Brazílie, Argentina, Austrálie nebo Kanada.

Commodity.com

Komoditní rally vykazuje podobné znaky s technologickou bublinou. Na jejím vrcholu bylo v technologických akciích zainvestováno 30 % veškerého kapitálu na světových trzích. Poté co bublina praskla, zaujaly místo "investice snů" - energie a materiály. Už loni získaly srovnatelný – třetinový - podíl na světovém kapitálu, ačkoli ne všechny peníze byly vsazeny na růst, jak ukazuje i pokles cen komodit v druhém pololetí (například DJ UBS Commodity Index - pozn. red.).

Žádná bublina nezanechá svět bez následků a dopady splasknutí komoditní bubliny mohou ještě dalekosáhlejší než u dot.com.

Šílenství investorů způsobilo, že vyvstala nová potřeba projektů, které z komodit dříve poptávaných jen pro průmyslové nebo zemědělské účely učinila snadno obchodovatelná aktiva. Díky tomu lze dnes do komodit dlouhodobě investovat nebo s nimi krátkodobě spekulovat, tedy podobně jako s akciemi.

Třeba taková měď: hromadí se ve skladech ne proto, že by se z ní její vlastníci chystali vyrobit dráty, nýbrž kvůli tomu, že na ní spekulanti "sedí" a čekají, že ji za nějakou dobu prodají s ohromným ziskem (podobně jako zlato).

Spekulace s komoditami brzdí světovou ekonomiku

U ropy jsou dopady spekulací ještě markantnější. Na rozdíl od cen technologických akcií, které hospodářský růst spíše popoháněly, spekulativní nákupy ropy zvyšují náklady firem a domácností, což ekonomiku brzdí.

Technologickou bublinu v době jejího nafukování všichni vnímali s nadšením. Věřili, že pokrok lidstva a inovace ze Silicon Valley změní svět. Technolologičtí manažeři se stali ikonami, slibovali budoucnost rostoucí produktivity, klesajících cen a hvězdných odměn za podnětné nápady, které můžete firmám dodat z laptopu z gauče. Pomocí denního obchodování mohl zbohatnout každý. Analytici trávili hodiny přemítáním nad tím, kde na světě se objeví nové Silicon Valley, zda to bude v Kuala Lumpuru, nebo třeba v Bratislavě. Co nebylo spjato s technologiemi, nemělo u investorů šanci.

Komoditní růst je založen na strachu

Naproti tomu se současnou komoditní bublinou jsou spojeny bolestivé vedlejší dopady, které pociťuje každý. Rally komodit je postavena na strachu z rostoucích cen a nízkých mezd stlačených zahraniční konkurencí a ztrátě víry v udržitelnost růstu.

Rostoucí potřeby mladých trhů v čele s neukojitelnou poptávkou Číny, katastrofické perspektivy vyčerpané planety bez zásob ropy a dostatku zemědělské půdy, deziluze z neschopnosti lidstva se s globálními problémy vyrovnat a včas objevit alternativní řešení, která nahradí ropu a zajistí vyšší produktivitu půdy – to vše táhne spekulanty k nákupům většího a většího objemu "zásob na horší časy". Radovat se z boomu mohou jen komoditně zaměřené firmy, spekulanti a finančníci, pro které generuje všeobecný strach astronomické zisky.

Komodity levné, potraviny drahé: Kdo zaplatí za moji snídani?
Pokud se podíváme na letošní ceny komodit, které tradičně tvoří snídaňové menu (káva, mléko a pomerančový džus), naše snídaně by měla být stále levnější. Je tomu skutečně tak? Neřekl bych. Obchodníci nemívají velkorysost ve zvyku.

Technologická bublina přiměla mnoho studentů studovat MBA a věnovat se vědě a výzkumu. S komoditami mnoho vysokých škol spjatých není, bublina spíše nutí podniky pátrat po nových nalezištích a drancovat přírodu, případně vyvolává v rozvojových zemích nepokoje kvůli rostoucím cenám potravin a války o nerostné zdroje.

Růst ceny ropy předcházel deseti z jedenácti poválečných recesí v USA včetně téměř 60% nárůstu ve dvanácti měsících před propuknutím krize v roce 2008 a stejného vzestupu před propadem akciových trhů v létě minulého roku. A když cena ropy podryje růst v Americe, stáhne to dolů i mladé trhy.

Hledání nových paradigmat pro zdůvodnění boomu

Iracionálně vysoké ceny musejí být nějak zdůvodněny. Proto analytici vždy přijdou s nějakými "fundamenty", které rally podporují. Během technologické bubliny také podávali investorům přesvědčivá vysvětlení, proč firmy bez zisku, s mizerným byznys plánem, ale s dobře znějícím jménem budou tahouny příštích dekád: "Když firmám svěříte peníze, vydělají vám několikanásobné výnosy na internetu mrknutím oka!" S prezidentskou kampaní o přerodu v "novou ekonomiku" zvítězil i Bill Clinton a stal se pro Američany ztělesněním amerického revivalu.

Dnes jsou takovými symboly "obrození ekonomik" Ruska a Brazílie Vladimir Putin a Inácio Lula. Jejich národy si díky komoditám mohou užívat života na vysoké noze. Až bublina splaskne, zakusí, co prožili technologičtí investoři na přelomu milénia.

BRIC: 5 velkých ekonomických témat příští dekády podle Goldman Sachs
Brazílie, Rusko, Indie a Čína pod zkratkou BRIC brzy oslaví desetileté výročí. Koncept Jima O'Neilla se za tu dobu dostal do povědomí veřejnosti a podle Goldman Sachs nezmizí z titulků světových médií ani v příští dekádě, ba naopak. Podle analytiků Goldman Sachs budou ekonomiky těchto rozvíjejících se zemí nadále tahouny světového růstu. Která související témata považuje americká investiční banka za klíčová pro příštích deset let?

Zdroj:
TheAtlantic
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Spekulace
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat