Mark Mobius: Evropa ani euro nezmizí, jen to bude něco stát. Stále se však orientuji na mladé trhy

Evropa potřebuje přísná úsporná opatření, ovšem jakmile se s nimi vlády a lidé vyrovnají, euro nastoupí cestu vzhůru, aby do roku 2020 hrálo daleko významnější roli než v současnosti, tvrdí Mark Mobius, legenda investování do mladých trhů a jeden z mála otevřených, i když opatrných eurooptimistů. V současnosti věří komoditám a energetice, vydělat se podle něj ovšem dá i v populárním technologickém sektoru. Věří samozřejmě i mladým trhům, ačkoli ty budou dlouhodobě bojovat s hrozbou inflace.

1. Držte se energetiky

Mobius sází na rostoucí poptávku po energiích v rozvojovém světě. "Věřím diverzifikovaným těžebním společnostem, které se vedle produkce zabývají průzkumem, rafinací a distribucí."

Proto je také optimistou ohledně vývoje v Rusku. To nedávno překvapilo růstem HDP o 4,3 %, tedy rychlejším, než se čekalo. Konkrétně se mu líbí společnost Gazprom. Zajímavé jsou podle Mobia také investice do producentů elektřiny.

2. Software umí vydělávat

"Informační technologie čeká rychlý rozvoj například v Indii," tvrdí legenda fondového investování. Z tamních firem s globální působností se mu líbí například Infosys a Tata Consultancy Services. Firmy z rozvojových zemí mají šanci stále lépe konkurovat americkým a evropským gigantům díky příklonu ke cloud softwaru.

3. Finanční sektor? Proč ne!

Bankovní sektor teď doporučuje málokdo, ale Mobius vidí příležitost kde jinde než v akciích finančních společností z rozvíjejících se zemí. Tyto firmy mají podle něj mnohdy velice zdravé bilance a obrovskou základnu klientů. V Brazílii to mohou být například Itau Unibanco Holding nebo Banco Bradesco.

Akciový tip na letošní rok: Proč velké americké banky?
Akcie finančních institucí jsou dnes považovány za jedny z nejvíce rizikových. Mnozí významní portfoliomanažeři se však domnívají, že největší rizika finančního sektoru jsou již v ceně bankovních akcií zahrnuta a že ceny akcií poklesly natolik, aby se v roce 2012 mohly začít výrazněji zotavovat. Banky, které propadly nejvíce, by proto mohly svou výkonností příjemně překvapit a významně předčít ostatní sektory.

Známý investor obecně preferuje Brazílii, ovšem velice pozorně sleduje pokroky vlády v boji s inflací a vysokými výdaji. "Brazílie se musí zaměřit na zvyšování produktivity, především kvůli poměrně silné měně. Velké rezervy jsou ve školství, daňovém i důchodovém systému i na politické úrovni. Země potřebuje budovat moderní infrastrukturu. Blížící se olympijské hry a mistrovství světa ve fotbale věci snad ještě více posunou správným směrem," věří Mobius.

4. Důvěra ve spotřebitele

Mark Mobius rád cestuje. Například v Číně viděl přeplněná nákupní centra, a i proto věří v další růst poptávky nejen po zboží, ale i po elektřině, stavebních materiálech a podobně. Čínská střední třída roste a bohatne, což pomáhá také sektoru služeb - od finančních po gastronomii.

"Rád bych investoval do spotřebitelsky zaměřených firem v Číně, ale je potřeba říci, že jsou aktuálně poměrně drahé," chápe Mobius fakt, že "sázka na Čínu" leží na stole již několik let.

Čína je jedna velká bublina
Čínu čeká další zpomalení hospodářského růstu. Podle některých to bude zpomalení pozvolné, jiní předpovídají prudký pád, podobný jako v Japonsku před 20 lety nebo ve Spojených státech v roce 2008. Nafukuje se v Číně bublina? To je předmětem diskuzí v investorských kruzích a oblastí zájmu Edwarda Chancellora, odborníka na kapitálové trhy v týmu Grantham, Mayo, Van Otterloo. Čínský propad podle něj naznačuje hned deset varovných signálů.

Proto se dívá po jiných příležitostech, například ve zmíněné Brazílii, kde nakupuje například akcie z potravinářského sektoru, které ovšem zatím stále mají růstový potenciál. Příkladem je výrobce nápojů Companhia de Bebidas das Americas nebo Ambev, součást gigantu Anheuser-Busch InBev.

5. Komodity a materiály

Spotřebitelé vždy poháněli poptávku po komoditách a základních materiálech. Čína a Indie, které samy znamenají třetinu světové populace, ovšem tuto poptávku vyhnaly do extrémních výšin.

Sektory těžby, zemědělství, rafinace i dopravy komodit zažily v posledních letech velice rychlé růsty zisku. A podle Mobia nestojí pokračování tohoto trendu v cestě prakticky nic. "Nejvíce se mi líbí producenti ropy, železné rudy, hliníku, mědi, niklu a platiny. V zemědělském sektoru pak nejvíce sleduji cukr, maso, kukuřici, sójové boby a kakao."

Býci patří na pole aneb trend, na kterém můžete vydělávat desítky let
Tvrdí to Rogers, připouštějí to mnozí další – býčí závod o zemědělskou půdu začal. Lidí je přes sedm miliard a je potřeba je nakrmit. A dokud nevymyslíme fungující a levné amarouny (vzpomeňte na Návštěvníky, molekulární kuchyně se o podobné divy snaží), případně se nenaučíme živit se vesmírnou energií, budeme muset vzít zavděk "chlebem a masem". Zemědělské půdy přitom ubývá. Méně půdy a více hladových krků znamená jediné – ceny potravin i půdy dlouhodobě porostou.

Problémem je podle Mobia to, že zatímco poptávka se zdá být "nekonečná", s produkcí to taková sláva není. Samozřejmě, pro ceny komodit je ideální převis poptávky, když je ovšem ve hře hlad, nelze přemýšlet jako krátkodobý investor. Nedostatek potravin totiž logicky ohrožuje růst na mladých trzích.

"Dříve nebo později budou muset lidé pochopit, že se nešetří jen peníze, ale i příroda, především zdroje vody," uzavírá zodpovědným tónem Mobius.

Komodity
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
Mark Mobius
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat