Největší prohrané sázky: Krize a kolaps

Když John Paulson před krizí sháněl peníze pro fond, který měl těžit z budoucích problémů hypotéčního trhu, byl na Wall Street terčem posměchu. Nyní mu někdejší hlasití pesimisté jeho úspěch jen tiše závidějí.

Podle knihy Gregoryho Zuckermana The Greatest Trade Ever chtěl Paulson pro svůj hypotéční fond sehnat 1 miliardu USD, ale skončil na 147 milionech USD, protože i profesionální investoři (smart money) byli v té době skeptičtí. Prohloupili. Paulsonova myšlenka i načasování byly excelentní a vydělaly miliardy.

Úspěch Paulsona možná vysvětluje, proč ekonomičtí vědátoři stále s takovou oblibou publikují predikce krizí a krachů. Znáte je určitě také:

Jim Rogers: Zachraň se, kdo můžeš! Za akce Fedu zaplatíme vysokou daň
Pokud vám dnes někdo tvrdí, že se medvědi na trhy již nikdy nevrátí, prodejte okamžitě vše, co máte, vezměte nohy na ramena a utíkejte, co vám síly stačí. Medvědí trh přijde, to je jasné, tvrdí legendární investor Jim Rogers. A až přijde, bude to podle něj hodně velký sešup. V rozhovoru pro Russia Today došlo i na mnohá další témata, například dopady protiruských sankcí Západu či zpomalování čínské ekonomiky. A povídání to bylo víc než zajímavé.
Doug Casey a Peter Schiff: Oslabování měn a popohánění ekonomiky vyvolá investiční armagedon, v němž se papírové peníze nebudou počítat
Doug Casey je velký příznivec zlata, Peter Schiff patří k nejrespektovanějším ekonomům na Wall Street. Oba s obavami sledují euforii živenou penězi z centrálních bank. "Lidé nevědí, co si myslet o ekonomice, o hodnotě peněz, inflaci," shodují se. Jaká jsou jejich doporučení a varování pro investory i takzvanou Main Street, tedy spotřebitele?
Felix Zulauf: Rok 2015 bude rájem pro tradery, ale peklem pro investory. Akciová korekce přijde ještě v zimě
Magazín Barron's vydal shrnutí svého každoročního kulatého stolu, ke kterému zve superstar světa investování. Letos mezi nimi vedle Abby Joseph Cohenové, Billa Grosse nebo Marca Fabera byl také švýcarský hedgeový manažer Felix Zulauf. Jeho ekonomický výhled na letošní rok je spíše opatrný, podle něj na trzích poroste volatilita. Další měsíce tak prý budou snem pro všechny obchodníky, ale noční můrou pro investory.
8 varování investorských celebrit: Pravděpodobnost kolapsu trhu v letošním roce je 87 %, může být hůře než před pěti lety
Americký ekonom a profesor financí na University of Pennsylvania Jeremy Siegel upozorňuje, že předpovědět budoucí chování trhů je většinou nemožné. Své tvrzení opírá o zjištění, že mezi lety 1801 až 2001 neměla změna trendu trhů v 75 % případů žádné ekonomické či politické opodstatnění. "Dnes je situace jiná," říká Paul B. Farrell a varuje: "Kolaps trhů do konce letošního roku je takřka jistý."

Sloupkaři předpovídající krizi nebo krach jsou jen malým vzorkem pesimistů, kteří si udělali živnost ze strašení čtenářů. Všichni už léta údajně vidí něco podobného jako Paulson v roce 2006.

Jistota, s jakou krize a korekce trhu předpovídají, by měla být čtenářům na první pohled podezřelá. Pokud by všichni ti jasnovidci měli představu, odkud přivane příští krize, nepsali by pro CNBC, Motley Fool, Contra Corner nebo MarketWatch, ale seděli u počítače a spolu s Paulsonem a dalšími vydělávali miliardy.

Ani Paulson ale není neomylný. Chybný úsudek například odhalila jeho nedávná neúspěšná sázka na zlato. Nejlepší tradeři a investoři světa upřímně přiznávají, jak složité je předpovídat budoucnost, zatímco zmínění chytráci se tváří, jako by to bylo snadné.

Další miliardář Peter Thiel uznává, že do budoucna zkrátka vidět nelze. Ve své knize Zero to One píše, že většina firem krytých rizikovým kapitálem se nikdy nedopracuje k IPO nebo akvizici; většina zkrachuje, obvykle brzy po startu podnikání.

Bývalý obchodník Nick Kokonas napsal v knize z roku 2011 Life, On the Line: "Pokud se vám daří, bude 49 % vašich rozhodnutí špatných." Dokonce i ti nejlepší tradeři - a Kokonas býval velmi úspěšný trader - pravidelně chybují.

Praví obchodníci vydělávající na krizích se vyhýbají senzačním označením typu "krach" nebo "krize". Paulson nepředpovídal hypotéční krizi. Reálným problémem byla podle něho honba spotřebitelů za bydlením. Volal po zotavení ekonomiky. Trhy se neustále přizpůsobují minulým chybám, a proto se musel nevyhnutelně obrátit i trend ekonomiky tažené nezdravou spotřebou, která bujela na úkor reálné ekonomiky hladovějící po kapitálu.

Krize v bankovním sektoru nevznikla až v roce 2008, kdy začaly finanční instituce krachovat. Ke krizi ekonomiku přivedla chybná alokace kapitálu. Selhání bank bylo jen příznakem toho, že kapitalistický systém prochází očistou (v Silicon Valley i mezi hedgeovými fondy je míra krachů obrovská, ale stejně obě odvětví prosperují). Pokud by do očistného procesu nebylo zasahováno, krize, která je sloupkaři označována jako "finanční", by nikdy nepřišla.

Miliardář Ken Fisher často zmiňuje, že "trhy již zahrnují v cenách všechny špatné zprávy, jaké vás jen mohou napadnout". To je mimochodem nejkomičtější na všech tržních výrocích na adresu možných příštích krizí - sýčkové, kteří často ve svých sloupcích mávají slovy "krize" a "krach", věří, že disponují informacemi, jež byly nějakou shodou náhod opomenuty informační mašinou trhu.

Tržní krach je přitom vždy výsledkem působení nových informací, které tito "učenci" neviděli. Trhy se mohou stejně snadno zhroutit za týden nebo za rok, ale z důvodů, které nebudou mít nic společného s komentáři krizí posedlých pesimistů.

Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat